Erőteljes kamatemelés követheti a gyorsuló inflációt
Az előző hónaphoz képest augusztusban nem változtak a fogyasztói árak, de a tavalyi azonos időszakhoz képest 3,5 százalékkal emelkedtek. Júliusban ez az adat 3, júniusban pedig 2,8 százalék volt. Ebbe persze belejátszanak az élelmiszer- és energiaárak, ám az ezektől megszűrt maginflációs mutató is látványosan kúszik felfelé: júniusban még 1,3, a múlt hónapban viszont már 2,4 százalékon állt, s elemzők szerint ez egyértelműen a belső inflációs nyomás növekedésére utal. Ezzel a Magyar Nemzeti Banknak (MNB) is nyilván számot kell vetnie, ha ragaszkodik középtávú, háromszázalékos inflációs céljához.
A KSH tegnapi közlése szerint egy hónap alatt az élelmiszerárak valamelyest csökkentek, de többe kerültek a tartós fogyasztási cikkek és a szolgáltatások - részben a gyenge forint miatt. Egy évre visszatekintve viszont az élelmiszerek árai nyolc százalékkal nőttek, míg a tartós fogyasztási cikkekért négy százalékkal kevesebbet kellett fizetni. A járműüzemanyagok tíz, a tömegközlekedés kilenc százalékkal drágult.
Az infláció tetőzését februárra várják az elemzők, számításaik szerint mind a pénzromlás üteme, mind a jegybanki alapkamat valahol nyolc százalék felett érheti el a csúcsát. Az áfa és a gázár emelése miatt azonban már szeptemberben 5,5-6 százalékra gyorsulhat az áremelkedés üteme, az év végére pedig valamivel hat százalék fölé juthat. Persze a pontos előrejelzést nehezíti a forintárfolyam és az olajár alakulásának, az áfaemelés és a megszorító intézkedések hatásának becslése. A magyar valuta tegnap például erősödött, az euróhoz képest a jegyzés 273 forintra változott, de a piacon ezt a mozgást a befektetők pozícióváltásával magyarázták, nem a magyar gazdaság megítélésének esetleges javulásával.
l Londoni elemzők szerint az augusztusi inflációban a költségvetési intézkedések számos eleme még nincs benne, ezért a fogyasztói infláció további folyamatos emelkedése várható, egészen a nyolc százalék körüli jövő évi tetőzésig. Jeff Gable, a Barclays Capital stratégája szerint a friss számok jelzik "annak óriási bizonytalanságát", hogy az árváltozások pontosan mikortól érződnek az inflációs kosárban.