Magáncégre bízták a kórházat, a szakszervezet feljelentést tett
A szakszervezet elnöke elmondta, hogy az Albert Schweitzer Kórház működtetési jogáról pályázati kiírás nélkül döntött a testület zárt ülésen. Ezenkívül Érsek Zsolt hatvani polgármestert nagy nyilvánosság előtt elkövetett rágalmazás miatt külön is feljelentette a szakszervezeti vezető.
Augusztus végén döntött Hatvan városa arról, hogy magánkézbe adja az Albert Schweitzer Kórház működtetési jogát.
Eszerint a 375 ágyas, 600 embert foglalkoztató városi kórház működtetési jogát a HospInvest Zrt.-nek adja át a város.
Ellenzéki politikusok, érdekvédelmi szervezetek és a kórház dolgozói közül is többen ellenezték az elképzelést, amelyet a képviselő-testület háromórás vita után, kilenc igen, három nem és három tartózkodás mellett elfogadott.
A feljelentés szerint a hatvani kórház ingatlanegyüttese korlátozottan forgalomképes törzsvagyonát képezi közvagyonként a város önkormányzatának, valamint ugyanilyen közvagyon az intézmény berendezései és felszerelési tárgyai. A vagyon kezelésére, hasznosítására a vonatkozó gazdálkodási jogszabályokat megkerülve vagy éppen szándékosan megsértve szenvedett el az önkormányzat, Hatvan városa pedig különösen jelentős vagyoni hátrányt - olvasható a feljelentésben.
Szintén feljelentést tett még hétfőn az EDDSZ-elnök a székesfehérvári rendőrkapitányságon a Fejér megyei közgyűlés ellen, mert állítása szerint törvénysértések sorozatával írta ki a Szent György Kórház működtetési pályázatát.
Az írásos beadvány kitért többek között Fejér megye vagyonrendeletére, mellyel ellentétes a közbeszerzési eljárás. Így nem történt ingatlanérték-becslés, valamint nem történt meg az eszköz és az ingóság bruttó és nettó tételes kimutatás sem, mely az önkormányzat saját rendelete szerint ilyen esetben kötelező.
A létszámmegtartás pályázati feltételként történő rögzítése helyett a kiírás szerint az ajánlattevőnek elegendő 75 százalékos foglalkoztatást vállalnia, azt is csak három éven keresztül. Fontos eltérés még, hogy a vagyon használati jogának térítésmentes átengedésére húszéves időtartamra van lehetőség, míg a pályázat 25 éves időtartamot enged.
A beadvány szerint szintén nem került sor a települési önkormányzatokkal való egyeztetésre, mely az önkormányzati törvény szerint a körzeti szintű ellátás "piacosításánál" kötelező lett volna.
Az EDDSZ elnöke azért kéri a soron kívüli nyomozás elrendelését mind a hatvani, mind a székesfehérvári esetben, mert szerinte az elkövető személy vagy személyek társtettesként a rájuk bízott közvagyont kötelességszegően kezelték, illetve törvénytelenül rendelkeztek róla, mely döntésükkel az önkormányzatnak, így a tulajdonos megyéknek különösen nagy értékű vagyoni hátrányt okoztak.
(forrás: MTI)