Az MSZP nemet mond a stratégiai jelentőségű vállalatok privatizációjára
A szocialista képviselőcsoport nem támogatja a Magyar Villamos Művek, a Magyar Posta, a Szerencsejáték Rt. és a Tokaj Kereskedőház magánkézbe adását - közölte a kormánypárti képviselő.
Volán-társaságok privatizációjáról azt mondta: "jelen pillanatban nem tartjuk aktuálisnak, és nem is tervezzük belátható időn belül napirendre venni. Hozzátette: a közlekedési reform keretében a társaságok megerősítésének, összevonásának feltételeit, illetve az állam vállalkozói vagyonából a kincstári vagyonba való átmenet feltételeit kell megteremteni. A 24 Volán-társaság átszervezéséről azt mondta: centralizálni kell az erőket, régiós alapon megszervezni a társaságokat, vagyis nagy valószínűséggel harmadolni kell őket.
Elmondta: 2005 júniusában döntött a parlament arról, hogy az MVM 99 százaléka állami tulajdonban marad, hasonlóan a vállalathoz tartozó Paksi Atomerőműhöz, illetve a Mavirhoz és az OVIT-hoz. Hozzátette: az Országgyűlés döntésén kizárólag maga a parlament változtathat, és az MSZP-frakciónak nem áll szándékában a törvényt módosítani.
Podolák György szintén nem tartja indokoltnak a korábbi években jelentős veszteséget felhalmozó, de mára kiegyensúlyozott gazdálkodást folytató Magyar Posta magánosítását.
A munkacsoport-vezető a megkezdett privatizációkról közölte: a kormány szándéka, hogy a Molban lévő 1,74 százalékos állami üzletrészt értékesítsék úgy, hogy főként a lakosság vásárolhassa meg. Mint mondta, folyamatban van a Malév, a Földhitel és Jelzálog Bank, a Balatoni Hajózási ZRt., a lóversennyel foglalkozó vállalat és a Hollóházi Porcelán Manufaktúra privatizációja.
A szocialista politikus úgy vélte, a privatizációt egy-két éven belül be kell fejezni, és szükség van egy, az állami vagyongazdálkodásról szóló törvényre.
Podolák György szólt arról is, hogy 1990-ben az Antall-kormány döntött a privatizációról, ami akkor 1.859 vállaltra vonatkozott, ezek értéke 1.670 milliárd forint volt. Elmondta: 2006. március végén 126 társaság maradt állami tulajdonban, ezek értéke 800 milliárd forint. A kezdetektől napjainkig a bevétel 2.779 milliárd forint - közölte, hozzátéve ugyanakkor: az állam vagyonának döntő része, például az úthálózat a kincstárban van.
(MTI)