Bush-merénylet filmes trükkel

Már bemutatása előtt óriási vitát váltott ki az amerikai elnök meggyilkolásával foglalkozó brit dokufikció.

A Channel 4 független kereskedelmi tévécsatorna rendszeresen felborzolja a kedélyeket. Nemrégiben II. Erzsébet királynő elhunyt húga, Margit hercegnő állítólagos szexuális és kábítószeres kicsapongásait feldolgozó tévéfilmmel vívta ki a kritikusok és főleg a royalista közönség nemtetszését. A Death of a President (Egy elnök halála) című filmet még nem láthatták a nézők - a hét közepén kezdődő Torontói Nemzetközi Filmfesztiválon mutatják be -, de máris hatalmas vihart kavart.

Gabriel Range fiktív dokudrámájáról látatlanban annyit lehet tudni, hogy az eseményeket 2007 októberére "helyezi", amikorra az Egyesült Államokat még jobban megosztotta az elnök politikája és a terrorizmus ellen indított háború. George W. Bush Chicagóba érkezik, hogy beszédet mondjon üzletemberek előtt. A szálloda előtt háborúellenes tüntetők sorakoznak fel, de az elnök folytatja a látogatást. Amikor elhagyja az épületet, a kavarodásban egy mesterlövész lepuffantja. Az amerikaiak hisztérikus reakcióját csak fokozza, hogy a merénylet első számú gyanúsítottja, Dzsamal Abu Zikri, szíriai származású.

A másfél órás, "sokkolóan reálisnak" nevezett film a digitális technika, archív filmanyag és színészi alakítások bravúros keveréke. A máris megnyilvánuló amerikai ellenérzés érthető abban az országban, ahol az emberek napra emlékeznek John F. Kennedy elnök, majd öccse, Robert meggyilkolására és a Ronald Reagan elnök elleni 1981-es merényletkísérletre.

A tévécsatorna és a film rendezője egyaránt védekezésre kényszerült. Peter Dale, a Channel 4 intendánsa szerint a "hatásos és gondolatébresztő" film megvilágítja, "hogyan változtatja meg az amerikai külpolitika és főleg a terror elleni háború Amerika belső kultúráját". Gabriel Range a The Times napilapnak adott interjújában visszautasította a szenzációhajhászás vádját. Mint mondta, "a film alapos kutatáson, valamint FBI-ügynökökkel és a terror elleni háború másik oldalán álló emberekkel folytatott beszélgetéseken alapul. Komoly és érzékeny alkotás, amely nem bátorít fel senkit, hogy kivégezze Bush elnököt, és ezzel megteremtse Dick Cheney Amerikáját". A legérdekesebb a Fehér Ház reakciója lenne, ám annak egyik szóvivője "válaszra sem érdemesnek" minősítette, míg amerikai bloggerek "a celluloid elvesztegetéseként", "az elvakult gyűlölet megnyilvánulásaként" bélyegezték meg a filmet.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.