A liberálisok privatizálnák a Volán társaságokat, a postát és a MVM-t
"Induljanak el ezekért a cégekért a világ legnagyobb tőkés csoportjai, befektetői. Fizessenek érte nagyon sok pénzt, ezt a nagyon sok pénzt pedig az államadóság csökkentésére fordítsuk" - hangsúlyozta Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter, hozzátéve, hogy évi több százmilliárd forintos bevételt remél a most még állami kézben lévő vállalatok eladásából.
A szabad demokrata politikus szerint azért indokolt ezen cégek privatizációja, mert a magánkézben lévő vállalatok jobban működnek, mint az államiak. A nyereséges állami érdekeltségeket pedig azért érdemes eladni, mert azokért több pénzt lehet kapni.
Kóka János hangsúlyozta, hogy olyan stratégiai cégek eladása, mint például a Paksi Atomerőmű, nem került szóba.
A szeptember elsején Brüsszelnek megküldött konvergenciaprogram szerint "a kormány folytatja a még állami kézben lévő vállalatok magánkézbe adását". A következő időszak tervei között szerepel egyebek mellett a MOL-ban és a Földhitel és Jelzálogbankban megmaradt állami tulajdonrész, valamint a Malév értékesítése - olvasható a dokumentumban.
A sajtóértekezleten Kóka János hangsúlyozta, a "Szabad Demokraták Szövetsége osztja a kormányfő véleményét, hogy középtávon sincs lehetőség az összes beszedett adó mennyiségének csökkentésére". A miniszter szerint ez azt jelenti, hogy legkésőbb 2009-ben valósulhatnak meg a liberális párt adócsökkentési elképzelései.
Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke ismételten kiemelte: pártja akkor marad koalícióban, ha lezajlanak a reformok az egészségügyben, a közigazgatásban és az oktatásban.
Kóka János a konvergenciaprogram, illetve a megszorítások elleni demonstrációkról szólva elismerte, hogy habár azok egy része politikai indíttatású, másik fele azonban "jogos törekvés" az állampolgárok részéről, hogy ne növekedjenek a terheik. A gazdasági miniszter úgy látja, a következő hónapokban az is előfordulhat: sokan arra törekednek majd, hogy megbuktassák a kormányt.
(MTI)