A valutaalap több hatalmat akar adni a feltörekvő gazdaságoknak
Az IMF-igazgatók döntése szerint Kína, Törökország, Mexikó több szavazati jogot kell kapjon, ez része lesz a szervezet kétéves reformprogramjának. Csekélyebb mértékben a szegényebb országok befolyásának növelését is tervezik: mindenekelőtt az afrikai országok szeretnék szavazati befolyásuk valamelyes növelését.
A szavazati jogok újraosztásának részleteiről még nem döntöttek, a reformtervről a tagországok az IMF kormányzótanácsának szeptember 19-20 között sorra kerülő szingapúri éves ülésén határoznak.
A második világháborút követően megalakított, jelenleg 184 tagú IMF-ben a legerősebb befolyással az Egyesült Államok, Európa és Japán bír. Kínának kevesebb szavazati joga van, mint például a Benelux államoknak.
- Megváltoznak a szavazási erőviszonyok a Nemzetközi Valutaalapban a jövő hónaptól - erősítette meg korábban Rodrigo Rato, az IMF vezérigazgatója. Nagyobb súlyt kapnak az úgynevezett feltörekvő gazdaságok annak meghatározásában, milyen kvóta-hozzájárulásokkal rendelkezzenek a szervezet pénzalapjaihoz a tagországok, amiként változik majd hozzájutásuk a finanszírozási lehetőségekhez is - fejtette ki, megjegyezve, hogy az IMF jelenlegi politikai döntéshozatali rendszerét ezen változások kevéssé fogják érinteni.
(MTI)