"Végzetes csapás" a közterhek növelése
Adóemelés helyett az adófizetők körét kellene szélesíteni Magyarországon a Német- Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara - a szervezet internetes oldalán is olvasható - álláspontja szerint. - A Gyurcsány-csomag növeli a vállalatok költségeit, és csökkenti Magyarország nemzetközi versenyképességét - véli a kamara kijelölt ügyvezetője, Gabriel A. Brennauer, aki szerint az államháztartási hiány befoltozására szánt csomagot sürgősen ki kellene egészíteni olyan reformlépésekkel is, amelyek hosszú távon hozzák rendbe a büdzsé kiadási szerkezetét.
A kamara, amely Kelet-Közép-Európa legnagyobb kétoldalú gazdasági szervezete, alapvetően osztja azt a véleményt, mely szerint az államháztartás rövid távú helyreállításához a bevételek masszív emelésére van szükség. Az adóemelések azonban - állítják - a rendelkezésre álló jövedelem csökkentésével együtt végzetes csapást mérnek az általános gazdasági fejlődésre. Hák-Kovács Tamás, a kamara kincstárnoka, a Commerzbank vezérigazgatója szerint az állam bevételeinek növeléséhez célravezetőbb lenne, ha a kormány adóemelés helyett elsősorban az adófizetők számát bővítené.
Némethy László, az AmCham - az amerikai-magyar kereskedelmi kamara - elnöke üdvözli a konvergenciaprogramot, hiszen az - végre - reális képet fest a magyar gazdaság helyzetéről. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra a tapasztalatra, hogy azokban a fejlődő országokban, ahol a deficitcsökkentéshez az adóemelés stratégiáját választották, több évig érzékeltek gazdasági pangást, szemben a költségoldalt reformálókkal, ahol csupán fél-egy évig tartott ez az állapot. Szerinte a program gyengéje a versenyképességi szempontok háttérbe szorítása mellett az, hogy nem koncentrál kellőképpen az ország közép- és hosszú távú gazdasági érdekeire.
A konvergenciaprogram megítélése a lapunk által megkérdezett hazai elemzők körében meglehetősen vegyes. Lányi Bence, a Raiffeisen Befektetési Rt. elemzője szerint a konvergenciaprogramról kiszivárgott első hírek azért viselték meg a piacokat, mert a számok az addig ismertnél súlyosabb képet mutattak az államháztartás helyzetéről. A befektetőknek szembesülniük kellett azzal, hogy a várt gyors kiigazítással szemben az egyensúly helyreállítása csak hosszabb idő alatt lehetséges. Barcza György, az ING Bank szakértője ugyanakkor azt emelte ki, hogy a jelentős hiánycsökkentés ígéretére az első ijedtség után egyre pozitívabban reagál a piac. A konvergenciaprogram vitatható eleme nem a makrogazdasági pálya, inkább a kiigazítás szerkezete. Az elemző szerint emellett lényeges kockázatot jelent, hogy a hosszú távra ható, komolyabb strukturális változásokat 2009-2010-re, a választások előtti évekre ígéri a kabinet. (Munkatársunktól)