A kályhától a konvergenciáig
A "politikai kályháig" ment viszsza Gyurcsány Ferenc az MSZP tegnapi frakcióülésén, hogy elfogadtassa a konvergencia-programot. A miniszterelnök politikai kályhának a rendszerváltást nevezte, amelytől mindenki azt várta, hogy Magyarország végre ledolgozza évszázados elmaradását.
- A rendszerváltásnak a politikai eliten túlmutató támogatottsága éppen abból származott, hogy benne mindenki a Magyarországot évszázadok óta nyomasztó történelmi lemaradás behozatalát látta. Nem egyszerűen a sok száz éve elveszett nemzeti önállóság, függetlenség, szuverenitás helyreállítását, de azokat a hétköznapi viszonyokat is ígérte, amelyeket csodáltunk - emlékeztetett. - Hazánk - mutatott rá Gyurcsány Ferenc - elindult az úton, s kiépítette a demokratikus intézményrendszert, illetve sikerrel tért át a piacgazdaságra, ám egy prosperáló köztársaság három alappillére közül még mindig hiányzik egy: a szabadság felelőssége.
Vagyis a köz számíthat ugyan az állam segítségére, de elsősorban mindenki saját maga felel a saját boldogulásáért. Márpedig - hangsúlyozta a kormányfő - az ezzel kapcsolatos kormányzati és társadalmi szemléletváltást rendre elodázta az ország.
"Van, ami nem választható. Nem választható senkinek, hogy a közpénzügyeket egyensúlyban kell tartani. Ez nem bal- vagy jobboldali politika. Az egyetlen racionális és hosszú távon fenntartható politika. Bal- vagy jobboldali, liberális, konzervatív vagy szociáldemokrata politika, az már nyugodhat azon a megfontoláson, hogy milyen eszközökkel érjük el és tartjuk fent ezt az egyensúlyt" - érvelt. A miniszterelnök szerint érthető az a politika, amelyik növelni kívánja a jövedelmeket és csökkenteni az adókat, miközben autópályákat is épít. Ám ez a politika négy-hat év alatt elérte saját korlátjait. Persze, egy-két évig még lehetne folytatni, hiszen népszerűséget hoz, s még nem kopogott be a gazdasági, pénzügyi vagy államcsőd sem. - De - figyelmeztetett Gyurcsány Ferenc - ez az út járhatatlan, mert a közpénzügyeket egyensúlyban kell tartani.
A kormányfő szerint jobb, ha kormányzat időben lép, mert így a saját ütemterve alapján hajthatja végre az intézkedéseket, és nem a nemzetközi piacok diktálják a kiigazítási menetrendet, s ha kisebb mértékben is, de a jövőben is gondoskodhat az állami segítséget igénylő rétegekről.
- Amit csinálunk, gazdaságpolitikai értelemben érdemi fordulat. Társadalompolitikai értelemben pedig egy félfordulat. Az a fordulat, hogy az általános felelősség kiterjesztése mellett szociális-jóléti kérdésekben a célzottság lesz sok helyen a meghatározó. Magyarországon ma nyolc-tízszeresek a jövedelmi különbségek a legjobban élő 10 százalék és a legnehezebben élő 10 százalék között, ezért közös állami-társadalmi erőforrásainkat, amelyeket jóléti ügyekre kívánok fordítani, egyre inkább úgy kell felhasználni, hogy több jusson, célzottabban sokkal több jusson annak, aki nehezebben él, de hozzáteszem: együtt működik abban, hogy úrrá legyen saját helyzetén - így foglalta össze a program szociális filozófiáját a kormányfő.
Gyurcsány szerint a konvergenciaprogram annak a választási ígéretnek a megvalósítása (pontosabban az első lépése), hogy a baloldal új Magyarországot teremt. Éppen ezért a miniszterelnök szerint a kormánynak nem egyszerűen arra van szüksége, hogy a frakciók tudomásul vegyék a programot. Gyurcsány világossá tette: csak az támogassa - a szocialisták közül is -, aki érti is azt. Ám, aki igent mondott a programra, az ne próbálja meg minden évben újra és újra felforgatni a költségvetés tételeit - jelezte Gyurcsány, hogy vége az ágazati, a lobbi- és a pártérdek-érvényesítésnek.
Az MSZP-frakció - miként azt Lendvai Ildikó frakcióvezető utóbb bejelentette - ellenszavazat nélkül támogatta a konvergenciaprogramot.