Egy hét, és kezdődik az iskola

Néhány nap múlva ismét megkezdődik az iskola. A diákok több mint fele ingyen kapja tankönyveit. Az idén nem sok változásra kell számítaniuk a diákoknak és szüleiknek. A közoktatási törvény tervezett módosításai csak később lépnek életbe.

Egy hét múlva megkezdődik a tanítás az iskolákban: szeptember 1-jén, pénteken csaknem 1,4 millió diák ül be ismét az iskolapadokba. Az általános iskolás diákoknak 181, a gimnazistáknak és a szakközépiskolásoknak pedig 180 napig kell majd iskolába járniuk - az utóbbiak számára a kétszintű érettségivel bevezetett történelem írásbeli érettségi miatt lesz rövidebb a tanév: az írásbelik napján ugyanis nincs tanítás. Az iskolaév így mindenki számára egységesen, június 15-én, pénteken fejeződik be.

Az idén több mint 740 ezer rászoruló diák (vagyis a diákok több mint fele) ingyen kapja majd a tankönyveit: erre a célra a költségvetésben 7,7 milliárd forintot különítettek el. A korábbi évekhez képest azonban másként osztják szét a támogatást. Eddig minden diák után 2400 forint tankönyvtámogatás, a rászorulók után pedig - évfolyamonként eltérő mértékű - kiegészítő támogatás járt. Ezt a pénzt az iskolák kapták meg; és az összegeket úgy kellett csoportosítaniuk, hogy a jogosultak valóban ingyen jussanak hozzá a tankönyveikhez, a fennmaradó pénzből pedig a többiek kaphattak segítséget.

A rendszer azonban túl bonyolultnak bizonyult, és sok volt a félreértés is: a szülők egy része azt hitte, hogy mindenki 2400 forinttal olcsóbban kapja majd a könyveket, több iskola pedig úgy értelmezte, hogy a rászorultaknak is fizetniük kell, ha a támogatás mértékénél többe kerül a tankönyvcsomag.

Az idén ezért egységesen tízezer forint támogatás jár a rászorulók után, de csakis utánuk. Ha a tankönyvcsomagok bizonyos évfolyamokon többe kerülnek, mint a támogatás, akkor az olcsóbb tankönyveket használó évfolyamokról át lehet csoportosítani az összegeket - a lényeg, hogy a rászorulóknak ingyen kell adni a köteteket. Az ingyenes tankönyvellátást ugyanakkor kölcsönkönyvekkel is meg lehet oldani, tehát a jogosultak nem kapják meg örökbe a köteteket.

A jogosultak köre nem változik: továbbra is a tartósan beteg, a sajátos nevelési igényű, a három- vagy többgyermekes családban élő, az egyedülálló szülő által nevelt, a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő, valamint a nagykorú és saját jogán családi pótlékban részesülő diákoknak jár az ingyenes tankönyv. A jogosultság igénybevételéhez a családi pótlékról szóló bérjegyzéket, számlakivonatot vagy postai utalványt, beteg tanuló esetében a szakorvosi igazolást, rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény esetén pedig az erről szóló határozatot kell bemutatni az iskolában.

A tanévkezdéshez kapcsolódó dupla családi pótlék megszűnt a januártól átalakult családtámogatási rendszer következtében: az összeg beépült a megemelkedett családi pótlékba. A rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosultak viszont júliusban, illetve novemberben öt-ötezer, a kiegészítő gyermekvédelmi támogatásban részesülők pedig 7500-7500 forint támogatásban részesülnek.

A munkáltatók is adhatnak alkalmazottaiknak tanévkezdési támogatást, ami 19 ezer forintig adómentes juttatás. Az idén egyébként nem sok változásra kell számítaniuk a diákoknak és szüleiknek. A közoktatási törvény tervezett módosításai csak később lépnek életbe.

A diákok várható létszáma a 2006/2007-es tanévben

Forrás: OKM

Általános iskola Szakiskola Szakközépiskola 4 évfolyamos gimnázium


Az 1. és a 9. évfolyamokon

97 622 32 569 50 718 46 023


Az adott képzéstípus valamennyi évfolyamán

845 592 117 710 247 532 173 938

Bevásárlás száznyolcvanegy tanítási napra
Bevásárlás száznyolcvanegy tanítási napra
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.