Reakciók a konvergenciaprogrammal kapcsolatos hírekre
Az MTI értesülései szerint egy nem végleges pénzügyminisztériumi munkaanyag látott napvilágot. Az SZDSZ-es Horn Gábor úgy nyilatkozott, a sajtóban megjelent konvergenciaprogram nem azonos azzal, amiről a miniszterelnök tájékoztatást adott a kisebbik kormánypártnak, és amely szerint lehetséges a költségvetési egyensúly 2008-as helyreállítása.
London: legalább 2014
Londoni feltörekvő piaci elemzők szerint a magyar konvergencia-program pénteken kiszivárgott részletei alapján már a 2012-es euróövezeti csatlakozás sem tűnik bizonyosnak, sőt a 2014-es belépési dátumot is kockázatok terhelik, bár a GDP-arányos államadósság önmagában nem feltétlenül lesz akadálya az euró magyarországi bevezetésének.
A Dresdner Bank londoni befektetési részlege szerint abból, ami a konvergencia-programból eddig ismerhető, Magyarország 2012-es euróövezeti csatlakozása "egyre kevésbé tűnik valószínűnek". A DrK szerint a kiszivárogtatásban szereplő felülvizsgálatok tovább erősítik a ház azon várakozását, hogy Magyarország az euróövezeti csatlakozás feltételeit sem tudja majd teljesíteni 2012-ig, és a bank elemzői még további csúszást sem zárnak ki.
A DrK szerint a deficitkilátás újabb emelésével a kormány most már a tervezett reformok végrehajthatóságának hitelességét ássa alá. A Dresdner elemzői szerint emellett "túl derűlátó" a pénzügyminisztérium 4,1 százalékos idei GDP-növekedésről szóló előrejelzése. Ha a növekedés 3 százalék közelébe lassul, ahogy az elemzés szerint a DrK várja, és az átlagos infláció 3,5 százalékos lesz, a gazdaság összkibocsátásához mért deficitrátát még feljebb kell majd módosítani, áll a pénteki londoni Dresdner-elemzésben.
A cég a jelentés szerint továbbra is kétli a júniusban bejelentett takarékossági csomag teljes kivitelezhetőségét, és három fő hiányosságot lát. Kevés részlet vált ismertté a kiadások tervezett csökkentéséről, és bár a csomag jelentős létszámleépítést irányoz elő a közszférában, rövid- és középtávon jó eséllyel erősödni fog a nyomás az elbocsátások lassítása végett.
A bevétel-növekedési előrejelzések emellett derűlátónak tűnnek, tekintve a gazdasági növekedés lassulását és az adóelkerülés visszaszorításában mutatkozó "objektív nehézségeket", áll a Dresdner Kleinwort elemzésében.
Mindezeken túl a DrK londoni elemzői szerint a kormány "nagyon ambiciózus" tervvel állt elő, ami csak a további leminősítések rövid távú kockázatát növeli, ha megjelennek az elcsúszásra utaló jelek. Az elemzés szerint a ház egyetért Gyurcsány azon kijelentésével, hogy a gazdaságot nem szabad sokkterápiának kitenni. Magyarország jobban is járna, ha teljesíthetőbb euróövezeti csatlakozási dátumot jelentene be, az ehhez szükséges költségvetési reformok világos és részletes elmagyarázásával együtt.
Az elemzés szerint a forint egyértelműen nyomás alá került, de a Dresdner akkor várja az MNB kamatemelését, ha az euró forintárfolyama a 285-290-es szintet kezdi tesztelni.
Ellenzéki bírálat: lemaradási program
A konvergenciaprogramról is nyilatkozva Szabó Lajos, az MSZP szakpolitikusa azt mondta, pártja számára a legkorábbi euróbevezetési időpont elfogadható, de azzal a feltétellel, hogy a lakosságnak és a vállalkozásoknak ne kelljen elviselhetetlen terheket a vállukra venniük, ugyanakkor biztosítsa a Magyarország számára rendelkezésre álló fejlesztési források felhasználását. A szocialista képviselő nem kívánt dátumot megjelölni, amikorra az euró bevezetése lehetővé válna.
Katona Tamás pénzügyminisztériumi államtitkár ugyancsak azt hangsúlyozta, hogy a konvergenciaprogram nem tartalmazza a magyarországi euróbevezetés időpontját.
"A konvergenciaprogramnak nem tárgya, hogy az eurócsatlakozás dátumát rögzítse" - mondta az államtitkár.
Danks Emese kormányszóvivő tájékoztatása szerint a következő két hétben egyeztet a kormány a programról az Országos Érdekegyeztető Tanáccsal és a parlamenti pártokkal.
Ellenzéki politikusok szerint "lemaradási, leszakadási program" készül, illetve megbukott az Új egyensúly program. A Fidesz Gyurcsány Ferenctől vár választ arra, hogy valóban azt tervezi-e a kormány, amit a sajtóban megjelent konvergenciaprogram tartalmaz.
Az MDF frakcióvezetője, Herényi Károly úgy vélekedett: azzal, hogy Gyurcsány Ferenc "feladta az euró 2010-ben történő bevezetését", megbukott a kormány Új egyensúly programja. Dávid Ibolya pártelnök úgy fogalmazott, tervezhetetlenné teszi az elkövetkező éveket, ha a kormány nem tudja határozottan megjelölni az eurózónához való csatlakozás időpontját.
A gazdasági növekedés drasztikus csökkenésével, 2008-ig növekvő államadóssággal, valamint a reálbér és a lakossági fogyasztás csökkenésével számol a kormány a konvergenciatervben - írta csütörtökön este az Index internetes hírportál. Az internetes lap szerint a munkaanyag megállapítja, hogy "a kormány a konvergenciaprogramban nem határoz meg céldátumot az euró bevezetésének időpontjára".
A Népszabadság pénteki számában azt írta: 2014 előtt aligha tér át Magyarország a közös pénzre, mivel a konvergenciaprogram szerint 2009-re közelíti meg felülről az euró bevezetéséhez elvárt, GDP-arányában mért három százalékos szintet, ám az államadósság ekkor is a GDP 70 százaléka felett lesz, a megkövetelt 60 százalék helyett.
(MTI)