A törvény is segítette a MOM Park kirablását
Az egykor a "zálogházi rablók" néven elhíresült csoport tagja azért lehetett aznap szabadlábon, s hajthatta végre az újabb bűncselekményét (ha a rendőrség gyanúja megalapozott), mert az előző ügyében kitöltötte az előzetes letartóztatás maximális időtartamát. Az 1998-ban elfogadott, de csak 2003. július elseje óta hatályos büntetőeljárási törvény kimondja: "Ha az előzetes letartóztatás tartama eléri a három évet, az előzetes letartóztatás megszűnik."
Vargát 2002. augusztus elsején tartóztatta le a bíróság a zálogházi rablássorozattal összefüggésben. Később az ügyészség 17-rendbeli, különösen jelentős és jelentős értékre elkövetett rablásért emelt vádat ellene. Miután három évet előzetesben töltött, a törvény értelmében szabadlábra helyezték. Egy ideig házi őrizetben volt, a szabályokat védője szerint betartotta.
Zamecsnik Péter ügyvéd Varga feleségétől tudta meg, hogy a rendőrség összefüggésbe hozza védencét a MOM Parkban történt rablótámadással. Az asz-
szony nevén volt az a zöld Golf, amelyet a rablók - egy lopott Citroen mellett - a meneküléshez használtak. Az ügyvéd döbbenten hallgatta a híreket: szerinte "jól álltak" a zálogházi perben, a terjedelmes vádiratban ugyanis egyetlen bizonyítékot sem találni Varga László ellen. Ha a BRFK gyanúja megalapozottnak bizonyul, s valóban Varga az egyik MOM parki rabló, az a védence megítélését az első fokon várhatóan októberben záruló zálogházi ügyben is kedvezőtlenül befolyásolhatja.
Varga László, a nyolc emberéletet követelő móri mészárlással megalapozatlanul összefüggésbe hozott Horváth Szilárddal, Gombos Lászlóval és az évek óta ismeretlen helyen tartózkodó (egyes vélemények szerint meggyilkolt) Farkas Róberttel 2000 novembere és 2001 augusztusa között az ország több pontján összesen egy tucat zálogházat, illetve postahivatalt, díjbeszedőt és takarékszövetkezetet rabolt ki. A rendőrség ma is ezt tartja az elmúlt évtizedek legprofibb rablóbandájának.
A zálogházi rablók vesztét a miskolci Mini Zaci kirablása okozta. Akkor ugyanis a rendőrség hamarabb lezárta a Miskolcról kivezető utakat, mint amire számítottak, és az egyik ellenőrző ponton tűzharcba keveredtek a járőrökkel. Gombos Lászlót, akit akkor azért kerestek, mert megszökött a börtönből, ahol egy korábbi jogerős büntetését töltötte, a helyszínen elfogták. Horváth Szilárd néhány nappal a móri mészárlás után adta fel magát, hogy tisztázza: semmi köze az ott történtekhez. Rá egy hónapra fogták el Vargát. Farkasról ma sem tudni semmit.
A BRFK nyomozói szerint nemcsak a MOM parki rablás írható Varga és a ma még ismeretlen két társa számlájára, hanem még legalább két másik fegyveres támadás is. A rendőröket meglepte, hogy a "hároméves szabály" miatt négy éve első számú közellenségként keresett Varga szabadlábon védekezhetett a zálogházi perben.
Vastagh Pál, az országgyűlés alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottságának elnöke szerint nem lenne szerencsés, ha most bárki is azonnal törvénymódosításért kiáltana, bár azokat is megérti, akik szigort követelnek. A törvényhozó azt szerette volna elérni, hogy ne húzódhassanak el a végtelenségig a büntetőperek. Három év alatt illik befejezni egy büntetőeljárást - mondta.
A rendőrség és az ügyészség illetékesei nem nyilatkoztak. Nevük elhallgatását kérve azonban elmondták: a törvény csak nekik ír elő határidőket, a szakértők számára vagy a külföldi társhatóságoknak a sokszor perdöntő jelentőségű bizonyítékok beszerzéséhez nélkülözhetetlen jogsegély teljesítésére nem. Három év elteltével egy gyerekgyilkossággal gyanúsított egyént is ki kell engedni, ha nem született az ügyében elsőfokú ítélet.