2010 helyett "a lehető leghamarabb"

Gyurcsány Ferenc tegnap arról tájékoztatta az SZDSZ frakcióját, hogy az Európai Bizottság nem vár lehetetlent Magyarországtól, márpedig a maastrichti kritériumok elérése 2008-ra gyakorlatilag reménytelen vállalkozás lenne. Így az euró 2010-es bevezetése nem reális. Ennek ellenére a 2007-es költségvetés rendkívül szigorú lesz, s a miniszterelnök azt ígérte: az MSZP kitart a reformtörekvések mellett.

Elszánt és egyetértő felek álltak fel az asztaltól tegnap, miután Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az SZDSZ frakciójával egyeztette az Európai Bizottságnak benyújtandó konvergenciaprogram részleteit. A találkozó után mindenki egyetértett abban, hogy a lehető leghamarabb kell csatlakozni az eurózónához, de nagy valószínűséggel erre 2010 után kerül sor. A liberálisok elsősorban arra voltak kíváncsiak, mennyire elszánt a kormányfő a reformok végigvitelében, és mennyire lesz képes hiteles programot nyújtani Brüsszelnek a kabinet.

Bár az SZDSZ korábban - mint ezt Kóka János gazdasági miniszter tegnapi levele is jelezte - a 2010-es euróbeveze-téshez ragaszkodott, a találkozón konszenzus alakult ki abban, hogy az elsődleges feladat a költségvetési egyensúly helyreállítása. Így az európai fizetőeszköz bevezetése is csak ennek lehet függvénye.

Gyurcsány Ferenc tájékoztatása szerint ugyanis az Európai Bizottság nem vár lehetetlent Magyarországtól, márpedig a maastrichti kritériumok elérése 2008-ra gyakorlatilag reménytelen vállalkozás. Ha ilyen programot nyújtana be a kabinet szeptember 1-jén, szinte biztos, hogy visszadobnák, mert nem hinnék el - s vélhetően okkal -, hogy a kormány brutális áldozatokat is meg tudna követelni a lakosságtól. Ezért a kormányfő olyan jelzéseket kapott az Európai Bizottságtól, hogy nem fontos pontos dátumot megnevezni az euró bevezetésére, számukra az a lényeg, hogy a vállalások hitelesek és esetleg kedvezőtlenebb világgazdasági körülmények között is tarthatóak legyenek. Ahogy az egyik jelenlévő lapunknak fogalmazott, nem mindegy, hogy a társadalom milyen anyagi és mentális állapotban veszi át az első euróérméket. "Ha túl gyorsan faragja le a kormány a hiányt, egy kivéreztetett, rosszkedvű ország repülője szinte belecsapódna a betonba" - fogalmazott.

Ettől függetlenül - mint a kormányfő tegnap a szabad demokratáknak jelezte - igen szigorú lesz a 2007-es költségvetés. Például a hivatalok kötött bérgazdálkodása nyilván nem hangzik túl biztatóan azok számára, akik béremelésben reménykednek. Minden tárcánál rigorózusan számon kérik a költségvetés betartását.

A konvergenciaprogram nemcsak azt tartalmazza majd, miként normalizálódhat a költségvetés helyzete, hanem kitér arra is, hogy az uniós forrásokhoz való hozzáféréshez elengedhetetlen önrészt vagy az előfinanszírozást a kormány hogyan kívánja megoldani. A találkozón szó esett arról is, hogy 2008-ra a GDP-hez mért államadósság 60 százalék alattira szorítása is aggályos lehet.

A résztvevők szót ejtettek az egészségügy problémáiról. Az SZDSZ-es képviselők azt kifogásolták, hogy az emberek nagy része ma az egészségügyi reformot az esetleges vizitdíjjal azonosítja.

A felek megbeszélték azt is, hogy a közszférában olyan rendszert kell bevezetni, amely a tehetséget és a teljesítményt az eddigieknél jobban honorálja, miközben csökkenni fog a közszférában dolgozók száma. Középtávon a kabinet foglalkozni kíván a nyugdíjrendszer átalakításával is, ugyanis a vizsgálatok szerint 2050-re, ha minden a jelenlegi szisztéma szerint marad, a kifizetések 1000 milliárddal növelhetik a költségvetés hiányát. A nyugdíjrendszer nem lesz ugyan témája a konvergenciaprogramnak, de a társadalmi vitát a kormány a ciklus második felében ez ügyben is szeretné megkezdeni.

Természetesen felmerült több liberális képviselőben, hogy bár az SZDSZ a lehető legteljesebb mértékben elkötelezett a reformok mellett, de kitart-e ebben a várhatóan igen nehéz egy évben a szocialista frakció is? Gyurcsány Ferenc arról biztosította vendéglátóit, hogy ettől nincs okuk tartani. Információnk szerint a miniszterelnök jelezte: felkészült arra, hogy sztrájkok, tüntetések előfordulhatnak, de - mint mondta - tudja, hogy az ország számára nincs más választás, mint amit a kormánypártok elindítottak.

Az önkormányzati választások után újra kell kezdeni az egyeztetéseket az ország fundamentális kérdéseiről - mondta tegnap Szili Katalin házelnök Kaposváron. Hozzátette: mindent megtesz annak érdekében, hogy például a régiók kialakítása "kerüljön újra a Ház elé, hogy ezt a kérdést is végérvényesen és hosszú távra rendezzük".

Az ellenzék szerint a találkozó az SZDSZ kudarca

A miniszterelnök és az SZDSZ-frakció egyeztetése a konvergenciaprogramról csupán arra szolgált, hogy eltereljék a figyelmet a jelenlegi problémákról, és a "ködös jövőről" beszéljenek - mondta Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője. A politikus szerint az SZDSZ komoly kudarcot könyvelhetett el, hiszen a szabad demokraták az elmúlt napokban folyamatosan arról beszéltek, milyen határozottan követelik majd a kormányfőtől a reformok kibontását és az euró bevezetésének pontos dátumát. Ehhez képest Gyurcsány Ferenc és Kuncze Gábor minden konkrétum nélkül beszélt, nem határozták meg az euró bevezetésének céldátumát sem. A szóvivő bejelentette, hogy a Fidesz a parlamentben vitázna a programról.

A KDNP közleményben szólította fel a miniszterelnököt, hogy vállaljon személyes felelősséget az euró bevezetésére tett intézkedéseiért, és arra, hogy haladéktalanul adjon számot: hová tűnik a megszorítások árán az emberektől elvett pénz. A KDNP szerint a kormányfő és pénzügyminisztere gazdaságpolitikája "sorozatosan lejáratta hazánkat az unió előtt". Az MDF reagálása is azt emeli ki, hogy meghátrálásával az SZDSZ utolsó választási ígérete is szertefoszlott. "Az év politikai hiteltelenségi versenyét a szabad demokraták nyerték" - fogalmazott Hock Zoltán, a fórum elnökhelyettese, utalva arra, hogy a koalíciós párt feltételként szabta meg az euró 2010-ig történő bevezetését,
és az SZDSZ elnöke még pár nappal ezelőtt is azt bizonygatta, hogy a konvergenciaprogramnak tartalmaznia kell az euró bevezetésének céldátumát.

"Nincs más választás"
"Nincs más választás"
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.