2010 helyett "a lehető leghamarabb"
Elszánt és egyetértő felek álltak fel az asztaltól tegnap, miután Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az SZDSZ frakciójával egyeztette az Európai Bizottságnak benyújtandó konvergenciaprogram részleteit. A találkozó után mindenki egyetértett abban, hogy a lehető leghamarabb kell csatlakozni az eurózónához, de nagy valószínűséggel erre 2010 után kerül sor. A liberálisok elsősorban arra voltak kíváncsiak, mennyire elszánt a kormányfő a reformok végigvitelében, és mennyire lesz képes hiteles programot nyújtani Brüsszelnek a kabinet.
Bár az SZDSZ korábban - mint ezt Kóka János gazdasági miniszter tegnapi levele is jelezte - a 2010-es euróbeveze-téshez ragaszkodott, a találkozón konszenzus alakult ki abban, hogy az elsődleges feladat a költségvetési egyensúly helyreállítása. Így az európai fizetőeszköz bevezetése is csak ennek lehet függvénye.
Gyurcsány Ferenc tájékoztatása szerint ugyanis az Európai Bizottság nem vár lehetetlent Magyarországtól, márpedig a maastrichti kritériumok elérése 2008-ra gyakorlatilag reménytelen vállalkozás. Ha ilyen programot nyújtana be a kabinet szeptember 1-jén, szinte biztos, hogy visszadobnák, mert nem hinnék el - s vélhetően okkal -, hogy a kormány brutális áldozatokat is meg tudna követelni a lakosságtól. Ezért a kormányfő olyan jelzéseket kapott az Európai Bizottságtól, hogy nem fontos pontos dátumot megnevezni az euró bevezetésére, számukra az a lényeg, hogy a vállalások hitelesek és esetleg kedvezőtlenebb világgazdasági körülmények között is tarthatóak legyenek. Ahogy az egyik jelenlévő lapunknak fogalmazott, nem mindegy, hogy a társadalom milyen anyagi és mentális állapotban veszi át az első euróérméket. "Ha túl gyorsan faragja le a kormány a hiányt, egy kivéreztetett, rosszkedvű ország repülője szinte belecsapódna a betonba" - fogalmazott.
Ettől függetlenül - mint a kormányfő tegnap a szabad demokratáknak jelezte - igen szigorú lesz a 2007-es költségvetés. Például a hivatalok kötött bérgazdálkodása nyilván nem hangzik túl biztatóan azok számára, akik béremelésben reménykednek. Minden tárcánál rigorózusan számon kérik a költségvetés betartását.
A konvergenciaprogram nemcsak azt tartalmazza majd, miként normalizálódhat a költségvetés helyzete, hanem kitér arra is, hogy az uniós forrásokhoz való hozzáféréshez elengedhetetlen önrészt vagy az előfinanszírozást a kormány hogyan kívánja megoldani. A találkozón szó esett arról is, hogy 2008-ra a GDP-hez mért államadósság 60 százalék alattira szorítása is aggályos lehet.
A résztvevők szót ejtettek az egészségügy problémáiról. Az SZDSZ-es képviselők azt kifogásolták, hogy az emberek nagy része ma az egészségügyi reformot az esetleges vizitdíjjal azonosítja.
A felek megbeszélték azt is, hogy a közszférában olyan rendszert kell bevezetni, amely a tehetséget és a teljesítményt az eddigieknél jobban honorálja, miközben csökkenni fog a közszférában dolgozók száma. Középtávon a kabinet foglalkozni kíván a nyugdíjrendszer átalakításával is, ugyanis a vizsgálatok szerint 2050-re, ha minden a jelenlegi szisztéma szerint marad, a kifizetések 1000 milliárddal növelhetik a költségvetés hiányát. A nyugdíjrendszer nem lesz ugyan témája a konvergenciaprogramnak, de a társadalmi vitát a kormány a ciklus második felében ez ügyben is szeretné megkezdeni.
Természetesen felmerült több liberális képviselőben, hogy bár az SZDSZ a lehető legteljesebb mértékben elkötelezett a reformok mellett, de kitart-e ebben a várhatóan igen nehéz egy évben a szocialista frakció is? Gyurcsány Ferenc arról biztosította vendéglátóit, hogy ettől nincs okuk tartani. Információnk szerint a miniszterelnök jelezte: felkészült arra, hogy sztrájkok, tüntetések előfordulhatnak, de - mint mondta - tudja, hogy az ország számára nincs más választás, mint amit a kormánypártok elindítottak.