Ötpárti a konvergenciaprogramról?

A jövő héten Gyurcsány Ferenc kezdeményezésére ötpárti megbeszélés lehet az Európai Bizottságnak benyújtandó konvergenciaprogramról. A kormányfő ma az SZDSZ frakciójához látogat el, de információnk szerint találkozik a munkaadók és a munkavállalók képviselőivel, és elképzelhető, hogy a gazdasági kamarák vezetőivel is. Eközben várhatóan a róla elnevezett csomag kerül az önkormányzati kampány középpontjába.

Értesülésünk szerint a miniszterelnök még ezen a héten megerősíti azt a korábbi kezdeményezését, hogy az öt parlamenti párt vitassa meg a konvergenciaprogramot. A találkozóra elvileg a jövő hét közepén kerülhet sor. Korábban valamennyi párt jelezte: ha lesz, részt vesz a megbeszélésen. A magyar gazdaság felzárkóztatásának tervét szeptember 1-jén kell benyújtani az Európai Bizottságnak.

A Balatonon, majd Hollandiában töltött szabadságáról visszatért kormányfőt tehát igencsak zsúfolt program várja. Ma az SZDSZ frakcióját tájékoztatja a konvergenciaprogram helyzetéről, ahol - Kuncze Gábor szavaival élve - a liberálisok kíváncsian várják, mit mond a kormányfő. Az SZDSZ korábban az euró bevezetésének 2010-es céldátumához ragaszkodott. A szocialisták álláspontja azonban felpuhult: Lendvai Ildikó frakcióvezető a múlt héten megismételte Gyurcsány Ferencnek azt a korábbi véleményét, hogy a költségvetés egyensúlya 2009-
2010-re állhat helyre, márpedig onnan számítva - ha az összes többi feltételnek is megfelelünk - két év kell a közös európai fizetőeszköz bevezetéséhez. Úgy tudjuk, a mai Gyurcsány-SZDSZ találkozón a 2007-es költségvetés néhány sarokszáma is szóba kerülhet, elvégre a hiányt tovább kell csökkenteni, egyúttal megjelölve, hogy melyek lesznek a kiemelt támogatást élvező területek. A találkozón várhatóan kitérnek az önkormányzati kampányra is. A két párt számos helyen közös jelölteket indít, sőt, Budapesten közös kampányt is folytat majd Demszky Gábor főpolgármesteri mandátumának meghoszszabbításáért.

A miniszterelnök még ezen a héten megbeszélést folytat a konvergencia tanács tagjaival, majd a jövő héten az Országos Érdekegyeztető Tanács elé kerülhet az addigra már konkrét számokkal is kiegészített felzárkóztatási program. Elképzelhető, hogy Gyurcsány Ferenc a tervezet benyújtása előtt a gazdasági kamarák képviselőivel is egyeztet.

A miniszterelnöknek még a napokban rendet kell tennie abban a vitában is, ami az egészségügyi reform kapcsán alakult ki a két koalíciós párt között. Az MSZP és az SZDSZ másként képzeli el a betegek hozzájárulását az egészségügyi szolgáltatásokhoz. A kérdés azonban - hogy számlát kapjon-e a páciens, aminek töredékét befizeti, vagy vizitdíjjal, esetleg más formában járuljon-e hozzá a költségekhez - nem okoz koalíciós válságot. A "reform a lényeg, és az, hogy ne húzzuk az időt" - mondják a liberálisok.

Gyurcsány Ferenc összeül a szocialisták választási csapatával is. A kormányfő "bevállalós" kampányt szeretne, amelyben elmondják az embereknek, miért van szükség a változtatásokra. A www.ezért.
hu honlap már működik. Alfejezetei kitérnek az Új egyensúly program indoklására, az állam szerepének újrafogalmazására, az egészségügy és a felsőoktatás átalakítására, a vagyonelszámoltatás szükségességére, a közteherviselés fontosságára, a gázár-támogatási rendszer módosítására. Egy közeli munkatársa szerint a miniszterelnök úgy látja: a reformok sikere az őszinte párbeszéden múlik, ezért a kormányfő az internetes naplója mellett szórólapokat és vidéki utakat is bevet a meggyőzés érdekében.

Végül, a nyilvánosság előtt újra megjelenő miniszterelnöknek - ha nem is sürgeti a válasz - valamit felelnie kell arra a kérdésre is, vállalja-e a kormány mellett az MSZP elnöki teendőit is. A párt első embere ma hivatalosan Hiller István, aki azonban az új kormányban az összevont oktatási és kulturális tárcát irányítja. Az operatív ügyeket pedig Juhász Ferenc alelnök viszi. Egyesek szerint nem is a párt, hanem maga Gyurcsány hezitál, érdemes-e ennyi pozíciót vállalnia.

Csökken a bizalom a politika iránt

Szakértők szerint rohamosan csökken a politikusokba és a politikai intézményekbe vetett bizalom, miközben egyre jobban érdekli az embereket a politika. Egy, a parlamentarizmusról a napokban rendezett kerekasztal-beszélgetésen elhangzott: a politika iránti bizalmatlanság egyik fő oka, hogy az emberek csalódtak a politikai elitben, azt várták a rendszerváltástól, hogy a mostaninál jobban beleszólhatnak majd a közügyekbe. Gyulai Attila, a Political Capital elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy amíg a rendszerváltás után az Országgyűlés a második volt a bizalmi listán, ma az utolsók között szerepel. Kern Tamás, a Századvég elemzője úgy látja: köztes állapotban van a társadalom. Az állampolgárok részesei szeretnének lenni a folyamatoknak, de ezekből az elit kiszorítja őket. A helyzet arra vezethető vissza, hogy a rendszerváltásból kimaradt a társadalom egy széles rétege, a folyamat pedig
a régi és az új elit kiegyezésére épült. Debreczeni József politológus szerint az egész kelet-közép-európai térségre jellemző, hogy a diktatúra rossz tapasztalatai tovább élnek a társadalmakban, ebből fakad
az általános csalódottság. (MTI)

A miniszterelnök májusban már vizitált a szabad demokrata frakciónál
A miniszterelnök májusban már vizitált a szabad demokrata frakciónál
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.