Helyi választások - országos tét
Alig két hónap múlva ismét választunk, a települések zömében azonban a lakók nem is találkoznak majd pártaktivistákkal, országosan ismert politikusokkal. A legtöbb, 2700-2800 helyen csak független jelöltek versengenek a polgármesteri székért, illetve a helyi képviselői mandátumokért. E helyeken tehát nem a pártszimpátiák, hanem a kvalitások, a programok, esetleg a személyes kapcsolatok alapján döntenek a jelöltek között.
A 2002-es helyhatósági választáson a nem egészen 3200 településből 2747-ben - közte 25, tízezer főnél nagyobb városban is - független polgármesterjelölt nyert, és a helyi képviselők általában ugyancsak párttámogatás nélkül szereztek mandátumot. Ma több mint négymillió ember él olyan helységben, amelynek első emberét és vezető testületét (párt)politikai megfontolásoktól mentesen választották meg.
A népesség zöme azonban olyan városban, nagyközségben lakik, ahol a polgármester és a képviselő-testület tagjai jórészt pártszínekben indultak. A népesebb települések egyértelműen a politika "vadászterületének" számítanak: például a fővárosban és kerületeiben, valamint a megyei jogú és más, nagyobb városokban a függetlenek szinte esélytelenek. A pártok számára kiemelten fontos kérdés, hogy kié a főváros, és ki szerzi meg a megyeszékhelyi vagy a megyei közgyűlési többséget. További politikai tét a parlamenti választások után néhány hónappal: annak eredményeit rögzítheti, de gyengítheti is a helyhatósági voksolás. Ennek megfelelően a kampányban nem elsősorban a települések hétköznapjait meghatározó, hanem a "nagypolitikából" ismert - úgymond országos - kérdésekkel igyekeznek befolyásolni a választókat. Ennél már csak az a rosszabb, amikor valaki azzal hozakodik elő, hogy azért érdemes a kormánypártok jelöltjeire voksolni, mert akkor több jut a településnek.
A rendszerváltozás után alapvetően a gyors kiábrándulás, 2002-ben viszont a száznapos program befolyásolta a helyhatósági választásokon leadott szavazatok sorsát: az előbbi esetben az MDF vezette kormányban részes pártokat ősszel alaposan "megbüntették", míg a legutóbbi helyhatósági választáson a koalíció tarolt. Most ez utóbbi forgatókönyv valószínűtlennek tűnik.