Nagy Gábor Tamás polgármesternek tekinti magát
Korábbi párttársa és két régebbi szövetségese fordult Nagy Gábor Tamás első kerületi fideszes polgármester ellen, így jött létre az a minimális szavazattöbbség, amivel a szerdai testületi ülésen fel lehetett függeszteni.
A vád, miszerint négy évvel ezelőtt felhatalmazás nélkül mondott igent az egykor gyönyörű, de már évtizedek óta omladozó budai Várbazár hasznosítására kötendő előszerződésre, gyenge lábakon áll. Vaskor László, a fegyelmi eljárást és a kerületvezető felfüggesztését kezdeményező MDF-es alpolgármester (Nagy Gábor Tamás választási riválisa) is csak annyit írt le az általa benyújtott indítványban, hogy "nagy valószínűséggel törvénytelen" volt a polgármester négy évvel ezelőtti lépése. Ennyi elég volt a szerdai képviselő-testületi ülésen a fideszes polgármester politikai ellenfeleinek, hogy négy évvel a kifogásolt eset után fegyelmit kezdeményezzenek ellene.
Vaskor Lászlót szerettük volna megkérdezni, miért engedett meg magának olyan kevéssé alátámasztott megállapításokat a határozattervezetben, miszerint a polgármester "lépésével lehetővé tette a Budavári Palota kertjének pláza-szerű beépítését", s "felbecsülhetetlen és alig helyrehozható károkat okozott". Többszöri megkeresésünk után azonban "passzolta az interjút". Az ominózus testületi ülésen két, korábban jobboldaliként számon tartott MDF-es képviselő, köztük Vaskor alpolgármester és az exfideszes Görög Tibor alpolgármester "átszavazott" a baloldalra. Elpártolásuknak politikai és szakmai okai vannak. Valószínűleg a Görög Tiborral való pártbeli ellentétnek volt köszönhető az is, hogy néhány hete, a polgármesterjelöltek állításakor Nagy Gábor indítását a Fidesz budapesti választási bizottsága nem támogatta, annak ellenére, hogy a kerületi Fidesz-szervezet őt jelölte, s végül az országos vezetés is kiállt mellette. Görög két hete, mielőtt kizárták volna, kilépett a Fideszből.
Az alpolgármesterek és egy MDF-es képviselő átállásával úgy is többségben voltak a szerdai szavazáskor Nagy Gábor ellenlábasai, hogy az egyik MSZP-s képviselő tartózkodott. A Fidesz és az MKDSZ képviselői egy kivétellel nem voltak jelen. Ha elmennek is, kisebbségben maradtak volna. A polgármester a szavazás előtt elhagyta az ülést. A jegyző jelen volt, de nem ellenjegyezte a "polgármester-buktató" előterjesztést, s hangoztatta törvényességi aggályait.
Ennek ellenére megszületett a határozat. Nagy Gábor Tamástól megvonták a költségtérítési átalányt, a gépkocsihasználatot és telefonja költségtérítését, és felkérték Görög Tibor alpolgármestert a polgármesteri teendők ellátására. Horváth Tivadar jegyző többek közt ennek jogszerűségéről kért állásfoglalást a közigazgatási hivataltól, mert arra korábban nem Görög Tibort, hanem Molnár József alpolgármestert jelölték ki. A polgármesteri teendőket gyakorlatilag továbbra is Nagy Gábor Tamás látja el. Nem világos ugyanis, hogy mely időponttól lép életbe a felfüggesztés, ami ellen Nagy Gábor Tamás tegnap keresetet adott be. A Fővárosi Bíróság nyolc napon belül tárgyalja az ügyet. (Cs. L.)
l Tettlegességgel végződő veszekedésbe keveredett két önkormányzati képviselőjelölt az I. kerületi Zsolt utcában csütörtökön. Az I. kerületi lokálpatrióták jelöltje, Árendás Mónika a kopogtatócédula-gyűjtés közben összeszólalkozott Molnár Györggyel, a Fidesz és a KDNP önkormányzati képviselőjével, aki őt bántalmazta. A hölgy tájékoztatása szerint egy korábbi hivatali intézkedés miatt szólalkoztak össze. A Fidesz visszavonja jelöltjét, ha valóban bebizonyosodik a bántalmazás. (MTI)