Belharc a XVI. kerületben

A XVI. kerületi MSZP két ciklust viselt polgármesterét, Szabó Lajos Mátyást "beáldozva" Vidorné Szabó Györgyit, a párt országgyűlési képviselőjét jelölte a tisztségre az őszi helyhatósági választásokon. A jelenlegi 13 fős frakcióból pedig mindössze hárman indulhatnak újra. A helyhatósági lista megosztotta a párttagságot, egyesek szerint ketté is szakította. Az őszi listáról lekerültek állítják: az MSZP-ben másutt "már bevált tagbeléptetéses puccsal" sikerült elérni Szabó Lajos Mátyás és a többiek félreállítását. A szocialisták helyi elnöke, Molnár Gyula szerint a polgármester elveszítette a kerületi választók, de a pártagság többségének a bizalmát is, puccsról tehát szó sincs. Az új jelölt népszerű, s méltán számíthat arra, hogy az országgyűlési után a polgármesteri választást is megnyeri.

.Lantos Antal önkormányzati képviselő, a XVI. kerületi MSZP alapító elnökségi tagja több évtized után, július elején távozott a szervezetből, de követte őt a helyi etikai bizottság elnöke is. Lantos társaival együtt független jelöltként méretteti meg magát; MSZP-s tagságát egyelőre megőrizve ugyan, de szintén függetlenként újrázna Szabó Lajos Mátyás is. A polgármester azért nem lépett ki, mert nem akar "sunnyogva félreállni", miközben valakinek "túl nagy az étvágya". Mint fogalmazott: "nem akar rehabilitált Rajk László lenni", ezért mindenképp megvárja az ügyben általuk kezdeményezett etikai vizsgálat eredményét.

Lantossal együtt állítják: júniusban két hét alatt 146-ról csaknem 400-ra nőtt a kerületi szocialisták taglétszáma. Ez több mint gyanús, hiszen a tagok számát az elmúlt évek alatt soha nem sikerült 150 fölé tornászni. Az egész tagbeléptetési eljárást, s így a jelöltekről jogtalanul döntő küldöttgyűlést az MSZP legfelsőbb fórumánál bepanaszolták. Az etikai vizsgálat azonban június 26-a óta húzódik, miközben az ajánlószelvényeket már postázták.

Vidorné szerint senkinek sem lehet bebetonozott helye, bízik ismertségében, mint ahogy abban is: az etikai vizsgálat tisztázni fogja, hogy nem történt szabálytalanság. Molnár Gyula szerint sem igazolja majd a panaszosokat. Már csak azért sem, mert a polgármester- és képviselő-jelölő küldöttgyűlés szabályos volt. Igaz, ezt csak másodjára tudták megtartani. Az elsőt ugyanis épp Szabó Lajos Mátyásék akadályozták meg azzal, hogy a saját alapszervezetükbe frissen beléptetett csaknem ötven tag miatt a többi küldött már nem fért el a teremben.

Molnár Gyula elmondta: ezen felháborodva az elégedetlen párttagok rokonai, barátai tömegével léptek be a helyi MSZP-be, a tagság velük együtt bővült jelentősen, s óriási arányban szavazta ki a kerületiek bizalmára méltatlanná vált polgármestert és néhány társát. (K. A. I.)

l A rákosszentmihályi (nem pedig a XVIII. kerületi, ahogy tegnap véletlenül írtuk) MSZP-sek egy része kilépésével protestált az eljárás miatt. Úgy vélik, a mostaniaknál gyengébb képességű, többségében nem is helybeli képviselőjelöltek és Vidorné miatt borítékolható az MSZP és a baloldal őszi veresége.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.