'56-ról, ismét megosztva?
A jelek szerint tehát nincs teljes foganatja Sólyom László jelenlegi, Göncz Árpád egykori köztársasági elnök, illetve Kosáry Domokos, az MTA volt elnöke felhívásának, amelylyel a forradalom kitörésének 50. évfordulója megünnepléséhez teljes nemzeti egységet kértek. Négypárti megállapodás is született erről még az előző ciklusban, s Orbán Viktor kérésére az '56-os szervezetek is lehetőséget kaptak saját emlékmű felállítására. Ez is kevésnek tűnik. Újabb szobortervekről számolt be Wittner, ezúttal Amerikából származik az elképzelés. Kosáry Domokos, az emlékbizottság elnöke rettenetesnek minősítette, hogy immár programszerűen külön megemlékezésre készül az '56-osok egy része, és nyilván velük tart a radikális pártokkal jó kapcsolatokat ápoló Wittner Mária is. Boross Péter volt miniszterelnök, egy sor '56-os szervezet képviselője szintén sajnálatosnak nevezte a kibontakozó ellenségeskedést.
Ellennyilatkozat a forradalom ünneplésére
Meglehet, hiábavaló lesz Göncz Árpád, Sólyom László és Kosáry Domokos felhívása, hogy az '56-os szervezetek együtt ünnepeljék a forradalom ötvenedik évfordulóját. Wittner Mária külön megemlékezésre szólít fel, s ebben - annak ellenére, hogy a Fidesz vezető kampányarca volt, s tagja a párt frakciójának - szembemegy Orbán Viktor pártelnökkel is. Wittner Mária külön emlékművet, saját ünnepeket akar. Boross Péter volt miniszterelnök szerint tévúton jár, Kosáry Domokos pedig így reagált: elképesztő. Csakhogy Wittnernek tábora van az '56-os veteránok és a fiatal radikálisok között is.
Wittner Mária: "'56-os vagyok, nem pedig egy párt tagja"
- Hírlik, hogy hiába a közjogi méltóságok nemzeti egységet kérő felhívása, az ön buzdítására, Wittner Mária, néhány '56-os szervezet külön akar ünnepelni október 23-án. Miért van erre szükség?
- Mert ezzel a kormánnyal mi nem ünnepelhetünk. Az általuk megrendelt emlékmű nem október 23-ának, hanem a november 4-i megszállásnak állít emléket.
- Számos ötvenhatos, köztük Fónay Jenő is örömmel nyugtázta az alkotás terveit.
- A támadó ék, amit a szobor formáz, a megszállást szimbolizálja. Nem vagyunk hülyék, megértettük az üzenetet. Az egykori forradalmárok többsége nem ért egyet az emlékművel, azokkal pedig végképp nem, akik felavatják.
- Sólyom László jelenlegi, Göncz Árpád volt köztársasági elnök, és a tudományos akadémia nagy tekintélyű egykori elnöke, Kosáry Domokos is közös ünneplésre kérte az országot.
- Minket ez nem érdekel. Nyilatkozatot fogunk közzétenni arról, hogy aki részt vesz a központi ünnepségen, az megtagadja '56 szellemiségét.
- Orbán Viktor írásban tett ígéretet Kosáry Domokosnak, hogy részt vesz az ötvenedik évforduló tiszteletére rendezendő állami ünnepen, ahová a világ számos vezető politikusát várják. Ön a Fidesz-frakció tagja.
- Orbán ígérete egy dolog, és egy dolog a miénk. Mi másképp gondolkodunk, mint ő. Egyébként pedig ötvenhatos vagyok, nem pedig a Fidesz, egy párt tagja. Hogy ők kivel ünnepelnek, az az ő dolguk. Október 23-ára pedig máris öt programom van, ebbe amúgy sem fér bele, hogy odaálljak Gyurcsányék mellé.
- Nem tart attól, hogy egy megosztott ünneplés árt az ország megítélésének?
- Az árt, ha elfedjük '56 igazi üzenetét, ami például abban a szoborban ölt majd testet, amelyet Amerikában terveznek, de itthon állítanak fel. Ez egy falat áttörő tankot ábrázol, amelyet egy Molotov-koktélos gyerek vár.
Gréczy Zsolt
Wittner Mária, mint az a HVG-nek adott interjújából kiderül, 13 évesen ismerte meg az édesanyját, addig nagymamája nevelte. "Lelencbe" került, ahol 18 évesen anya lett.
Az újszülött csecsemőotthonba, Wittner Budapestre került. A forradalomban október 24-én ragadott fegyvert. Életfogytilaglanra ítélték, 1970-ben szabadult. Férjhez ment, újabb gyermeke született, de a házassága elromlott. 1989-től '56 emlékezetének markáns megjelenítője. A tavaszi kampányban a Fidesz országos listájának ötödik helyéről pártja, illetve a MIÉP-Jobbik összeboronálásán fáradozott.