Feladja a kormány a hitelességi próbát?
Valószínűleg jobban jár a kormány úgy, ha nem ad meg konkrét eurócsatlakozási céldátumot a hónap végén Brüsszelben bemutatandó konvergenciaprogramban - amelynek eredendően az euró bevezetésének menetrendjét kellene tartalmaznia. A költségvetési és makrogazdasági tervezés szempontjából belátható időn belül (vagyis 2009-2010-ig) ugyanis nem vállalható hitelesen a közös valuta bevezetése, egy távolabbi (2013-2014-es), így mindenképpen hiteles céldátum megjelölésének pedig értelme nincs - vélik a lapunk által megkérdezett elemzők. Most leginkább a hitelesség rövid távú megteremtésére, vagyis a jövő évi és a 2008-as államháztartási hiány csökkentésére kell koncentrálni, az elmúlt évek tapasztalatai alapján ugyanis úgy tűnik, még 12 hónapra sem tud megbízhatóan tervezni a kabinet. A piac egyelőre elhiszi, hogy a Gyurcsány-csomag 2007-ben és 2008-ban a deficit mérséklését hozza majd, az viszont már kétséges, hogy 2009-re az elvárt szintre (a GDP 3 százalékára) apadna a hiány, 2010-ről pedig ma hitelesen semmit nem lehet állítani - mondta Török Zoltán, a Raiffeisen Befektetési Rt. elemzője. Hozzátette: jelenleg a kiigazítási csomag végrehajtására és hatásaira koncentrál a piac, mivel ma még számos ponton kockázatosnak tűnik a tervek teljesülése. Míg a bevételi oldalon látszanak az intézkedések, a kiadáscsökkentés érdekében tett lépések egyelőre alig körvonalazódnak. Emellett kérdéses, hogy nem számolta-e
el magát a kabinet - jegyezte meg Török.
Gyurcsány Ferenc kormányfő pénteki szavai alapján a Brüsszelben szeptemberben debütáló új euróbevezetési program várhatóan nem tartalmazza majd az euró hazai megjelenésének tervezett időpontját. Ám három évre előre lefekteti, hogy milyen államháztartási hiánnyal, inflációval, államadósággal számol a kormány, és ezeket milyen - reform- és kiigazító - lépésekkel kívánja megalapozni. Úgy tudjuk, a különböző rendszerek reformja eltérő mélységben szerepel majd a programban, ami a kormányfő szavaival élve "baloldali" lesz. Az eddigi nyilatkozatok alapján ez azt jelentheti, hogy nem érinti negatívan a jelenlegi családtámogatási rendszert és a nyugdíjkorrekciós programot (valamint a 13. havi nyugdíjat). A nyugdíjrendszer átalakítása során mindazonáltal a nyugdíjkorhatár, a (számos visszaélésre lehetőséget adó) rokkantnyugdíjazás, a korai nyugdíjazás és az indexálás (nyugdíjak összegének rendes évi emelése) felülvizsgálatára kerülhet sor.
Pesszimista olvasatban ez annyit tesz, céldátumként marad 2010, csupán a mondat alanya változik, ami nem az euró bevezetése, hanem a következő országgyűlési választások lesznek ez esetben - összegezhető Barcza György, az ING Bank elemzőjének véleménye. A szakértő szerint az euró megfontolt bevezetésének közgazdasági indoklásával voltaképpen politikai mozgásteret teremt magának a kormány.
A piac mindenesetre továbbra is a közös pénzre való 2013-2014-es áttérést tartja legkorábban kivitelezhetőnek, vagyis azt valószínűsíti, hogy az ehhez szükséges makrogazdasági feltételeknek az ország 2011-2012-ben tud biztosan megfelelni. Ezek között pedig a jövőre javulásnak induló államháztartásihiány-adaton kívül az infláció és az államadósság is megtalálható, amelyeket korábban nem tekintett a kormány kritikus tényezőnek, ma már viszont azok.