Egyre kevesebbek luxusa
A diagnózis felállításában mintegy száz országból érkező hatszáz részvevő három napon át segíti a házigazdákat. De mi lenne az orvoslásra érett, mindannyiunkat érintő "járvány"? A 2000 és 2003 között végzett nemzetközi felmérés (PISA) némiképp lehűtötte a Gutenberg-galaxis erejében reménykedőket. A vizsgálat többek között az olvasási szokásokat és szövegértési képességeket mérte fel, s megállapította: világszerte romlott a még olvasók aránya. Magyarország különben csupán a 25. helyet foglalta el a vizsgálatba bevont negyven ország mezőnyében.
- Azóta rosszabbodott a helyzet - mondja Nagy Attila, a 15 évvel ezelőtt alapított Magyar Olvasástársaság elnöke. Míg 1964-ben, amikor az első, olvasási szokásokat felmérő összesítés készült, még a felnőtt lakosság hatvan százaléka vett legalább évente egy könyvet a kezébe, tavaly ez már negyven százalékra zsugorodott. A felmérésekből az is kiderült, hogy a szociokulturális háttér (család, iskola) rendkívüli mértékben meghatározza a szövegértést. Ezért lehet, hogy miközben a jobb gimnáziumokban tanulók szövegértési képessége az európai elit mezőnyéhez tartozik (Finnország), addig a szakmunkásképzőkbe járóké Indonézia és Tunézia szintjén mozog. S bár az olvasás tűnik a legdemokratikusabb és leginkább hozzáférhető ismeretszerző és -terjesztő technikának, a felmérésekből kitűnik: a jelenlegi közművelődési rendszer nem képes megszüntetni az egyenlőtlenségeket.
Az információhoz jutás előnyeit ugyanakkor halmozottan élvezik az elszakadók, és egyre hátrányosabban élik meg a leszakadók. Az olvasás ugyanis húzza magával a további eszközöket: a még olvasók köréből kerül ki az internethasználók zöme és a könyvtárlátogatók oroszlánrésze.
Az ELTE Egyetemi Kongresszusi Központjában zajló világkongresszus mintegy száz anyaországi és határon túli magyar részvevője a terápiás javaslatok megfogalmazásán túl a mozgósítást is vállalta. Az olvasás ugyanis túl fontos ahhoz, hogy félvállról vegyük. Nem csupán a versenyképesség javításában játszik döntő szerepet, de segít a lelki egészség megőrzésében, a nagyobb tragédiák elviselésében is. - Az olvasás népszerűsítésében sokat segítene, ha a rádióhoz hasonlóan a televízió is rendszeressé tenné a könyvismertetőket, a kortárs és klasszikus irodalommal való foglalkozást - magyarázza Nagy Attila. A Nagy Könyv-akció ugyanis nem elég: a szélesvásznú, látványos akciók felemás sikerei nem pótolhatják a rendszerességet.
A házigazdák a helyzet orvoslásában a szomszédokra is gondoltak. A volt szocialista országokból egy-egy szakembert hívtak meg a kongresszusra. A logó ugyanis e tekintetben is kötelez: a Lánchíd most a világszervezet szándékai szerint Budapesten át a Baltikumig és a Balkán felé ível.