Busht már párttársainak sem kell követniük Irak kapcsán
A republikánus jelöltek Irakkal kapcsolatban az elnökétől eltérő álláspontot képviselhetnek, ezért sem a Fehér Ház, sem a párt kampánytestületei nem fogják őket megróni - közölte Ken Mehlman, Bush-Cheney 2004-es újraválasztási kampány egyik irányítója.
A republikánusok választási hadjáratában a fő kérdés a terrorizmus elleni átfogó háború lesz, ebbe azonban belefér az, hogy a jelöltek független nézeteket valljanak Irakról - mondta a kampányfőnök. Mint az újság rávilágított, a republikánusok nagyon sok szavazót veszíthetnek el az elhúzódó iraki válság miatt. A legfrissebb, július végi USA Today-felmérés szerint a demokraták népszerűségi mutatója 51 százalékos a republikánusok 40 százalékával szemben.
A The New York Times vasárnapi számában azt írta: egyre inkább elhalványul Bush tavaly év végén bejelentett "győzelmi terve". A terv azt feltételezte, hogy az amerikaiak lenyelik az iraki áldozatokat, ha látják a győzelemhez vezető utat. Nem így történt, a polgárháború küszöbén álló ország, a hírekben nap mint nap látható útmenti pokolgéprobbantások és öngyilkos merényletek feledtetik ezt a tervet.
A liberális lap szerint Washington iraki kalandja immár rémálomszerű. Nyilvánvaló, hogy Bush egyetlen célja: elnöksége végéig, az elkövetkező 29 hónapban életben tartani az elhibázott politikát, és a csődtömeget az őt követő kormányra hagyni.
Az amerikai szenátus több tagja is úgy igyekszik politikai tőkét kovácsolni magának a ciklusfelező választások előtt, hogy szembeszáll Bush Irak-politikájával. Köztük van a korábban héjának számító, az Irak elleni háborút támogató demokrata Hillary Clinton is. A New York-i szenátor álláspontja mára teljesen megváltozott, a napokban egy kongresszusi meghallgatáson élesen bírálta Donald Rumsfeld védelmi minisztert, mondván, bukott politikát képvisel.
(MTI)