Euró: immár 2012 is a horizonton
Most először alternatív dátumot is megfogalmazott az eddig hangoztatott2010 helyett. Hangsúlyozta: a konvergenciaprogram baloldali karakterűlesz.
Augusztus végén hagyja jóvá az Európai Uniónak benyújtandó konvergenciaprogramot a kormány - jelentette be tegnap Gyurcsány Ferenc. A miniszterelnök ezt a folyamatot olyanynyira kiemelten kezeli, hogy szabadságát félbeszakítva tájékoztatta tegnap az MSZP frakcióülésén jelen lévő körülbelül hetven képviselőt. (A program az euró bevezetésének feltételéül szabott uniós gazdasági kritériumok teljesítéséről szól.)
A konzultációval Gyurcsány jelezte, hogy - ellentétben a kormányalakítás utáni időszak belülről is kritizált gyakorlatával - széles kör véleményét kéri a programról. Gyurcsány Ferenc a frakcióülésen azt közölte, hogy a kormány a programot annak elfogadása előtt, augusztus utolsó tíz napjában nyilvánosságra hozza, arról társadalmi és politikai partnerekkel fog konzultálni. (A konvergencia-programot szeptember elején nyújtjuk be Brüsszelnek.)
A frakcióülés után a kormányfő újságírók előtt közölte: a konvergenciaprogram nem tartalmazza az euró bevezetésének határidejét. Alapvetően arról szól, hogy mikor és milyen intézkedésekkel érhetjük el az uniós fizetőeszköz bevezetéséhez szükséges egyensúlyt. Ő amellett van, hogy ha ez megvan, Magyarország viszonylag rövid idő alatt vezesse be az eurót. A kérdés az, mikorra érhető el a kívánt "egyensúly". A miniszterelnök ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy különböző forgatókönyvek szerint Magyarország 2008-ra, 2009-re, illetve 2010-re teljesíthetné az uniós fizetőeszköz bevezetésének feltételeit. (Ezt követően még két évet kötelező várni az euró bevezetésére.) E dátumsor azért is figyelemre méltó, mert Gyurcsány, igaz, ha csak közvetve is, e bejelentésével most először tért el nyilvánosan az euró bevezetésének eddig 2010-re jelölt céldátumától. Ha 2010-re teljesítjük a feltételeket, akkor is csak 2012-ben lehet bevezetni az eurót.
Értesüléseink szerint ez a forgatókönyv egybecseng az MSZP vezetőinek álláspontjával. Ők úgy értékelik, hogy a választók nem sürgetik az euró bevezetését, amelynek lennének politikai kockázatai a választás évében, tehát 2010-ben. Fontosabbnak tartják, hogy olyan határidőt adjunk meg, amit tartani tudunk, különben tekintélyünk, hitelünk odavész. (Emlékeztetőül: Medgyessy Péter volt miniszterelnök az ígérte, hogy 2006-ra eleget teszünk az euró bevezetéséhez szükséges feltételeknek, majd ezt az időpontot 2008-ra tolta el. Nem beszélve arról, hogy az unió már kétszer visszaadta a konvergenciaprogramunkat.)
A konvergenciaprogram - állította tegnap a kormányfő - nagyon fontos társadalompolitikai, gazdasági döntéseket tartalmaz, ezért kiemelt szempontként kezelik azt, hogy elősegítse a gazdasági fejlődést, a munkahelyteremtést. Gyurcsány Ferenc ugyanakkor legalább ennyire fontos szempontnak tartja azt, hogy megőrizze, illetve szorosabbra fonja a szociális hálót, s a program baloldali karakterű legyen. E mondatával a kormányfő egyúttal üzent Orbán Viktornak, a Fidesz elnökének, aki az utóbbi hetekben több fórumon is azt nyilatkozta, hogy a konvergencia-program valójában egy újabb megszorító csomag lesz. Gyurcsány közölte azt is, hogy a konvergenciaprogram lesz az alap, amire támaszkodva - az ÚJ Magyarország fejlesztési terv (ÚMFT) keretében - olyan fejlesztések sokasága valósítható meg, amelyek átalakítják az országot.
A kormányfőtől megkérdeztük, hogy az Új Magyarország programban felsorolt konkrét projektek mekkora hányada valósul meg, hiszen ma újra a fejlesztési tervről folyik társadalmi vita. Gyurcsány annyit mondott: a kampányban közzétett program felmérés volt, világosan kellett látni ugyanis, hogy milyen igényei, szükségletei vannak az országnak, s ezek teljesítéséhez milyen intézményrendszert kell kialakítani.