Rossz a jelöltállítás rendszere, de jobbat nem találtak
Az SZDSZ megváltoztatná a kopogtatócédula-gyűjtés módját - jelentette be Demszky Gábor főpolgármester, éppen akkor, amikor az október 1-jei önkormányzati választások kopogtatócéduláit kézbesíti a posta. A szabad demokraták törvénymódosító javaslata szerint - amelyet majd ősszel terjesztenek be - az ajánlószelvények mellé az állampolgárok térítésmentes válaszborítékot kapnának, ebben az Országos Választási Bizottságnak (OVB) vagy a helyi szervezetének adhatnák fel a kitöltött cédulát. A beérkezett ajánlások alapján az OVB nyilvántartásba venné a jelölteket. A szabad demokraták szerint így nem kerül adat a választókról a pártokhoz, nem készülhetnek adatbázisok, nem lesz felesleges "túlgyűjtés", és nem zaklatják az embereket otthonukban, hiszen a pártok kikerülnének az ajánlószelvény-gyűjtés folyamatából. Ez a szisztéma nem jelentene többletadminisztrációt a választási bizottságoknak, és a pártokat sem korlátozná a törvényes kampányolásban.
- Az SZDSZ által javasolt megoldás egyáltalán nem takarékos, sőt milliárdos nagyságrendű kiadást jelent, hiszen a költségvetésnek ki kell fizetnie a postaköltséget - reagált a bejelentésre Répássy Róbert, a Fidesz frakcióigazgatója. Véleménye szerint álságos, hogy az SZDSZ azt a módszert akarja általánossá tenni, amit saját pártköltségére jelenleg is alkalmaz. Répássy szerint az sem kizárt, hogy az SZDSZ-nek nehézséget okoz a szükséges számú ajánlószelvény összegyűjtése, s ezért akar változást.
A jelöltállítás a pártok dolga, ezért nem lenne célszerű, ha kivonnák őket az ajánlási folyamatból - szögezte le lapunk kérdésére az OVB elnöke. Szigeti Péter utalt arra, hogy a parlamenti választásokon több tucat párt indul, és a 176 egyéni választókerület mindegyikében legalább három-négy, de néhol akár tíznél is több jelöltet próbálnak állítani. A helyhatósági választásokon még ennél is jóval többen indulnak, ezért meglehetősen esetleges lenne, hogy a választópolgárok az indulni kívánók közül levélben kiket támogatnának. A javaslat elfogadása Szigeti szerint a pártokat hátrányos helyzetbe is hozhatná, hiszen - az esetleges érdektelenséget tapasztalva - nem "erősíthetnének rá" a kopogtatócédula-gyűjtésre. A jelöltállítás módjának újragondolását mindazonáltal az OVB elnöke sem utasítja el.
A konkrét felvetést Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda vezetője nem kívánta kommentálni, azt azonban hangsúlyozta: kiírták a választásokat, s már megkezdődött az ajánlószelvények gyűjtése is, ezért most nem időszerű a jogszabályok módosítását kezdeményezni. Hasonló javaslatok egyébként már korábban is szóba kerültek, de Rytkó szerint a választási eljárás szabályai általában is felülvizsgálatra szorulnak - például évek óta vita kíséri a kampánycsend intézményét vagy a kampányfinanszírozást -, és ennek részeként lenne érdemes az ajánlás módját újragondolni.
A jelöltállítás mai rendszere több okból is megkérdőjelezhető, ezért a módosítás elkerülhetetlen, és az SZDSZ javaslatát is érdemes megvizsgálni - mondta érdeklődésünkre Wiener György, az MSZP szakpolitikusa. Máris látszik azonban, hogy ennek a módszernek is vannak hátrányai. Kérdéses például, hogy a polgárok elegendő számú ajánlószelvényt küldenek-e vissza, ugyanakkor a pártok elveszítik a választókkal való személyes kapcsolat lehetőségét. Másfelől viszont továbbra sem zárható ki - véli Wiener -, hogy a javaslat elfogadása esetén is folytatódna a mostanihoz hasonló kopogtatócédula-gyűjtés. A politikus szerint ezt a problémát a választási eljárási törvény átfogó módosításának keretében lehetne megoldani, ám kétharmados jogszabályok elfogadására ma kevés esélyt lát.