Hétmilliárd forintért adták el a Bábolna Takarmányipari Kft.-t
Az Agrárgazdasági Vagyonkezelő Kft. élt ezév június 28-ig érvényes vételi opciójával, amelyet egy korábbi kormányhatározat biztosított számára, mivel a Bábolna Zrt. végelszámolásához 6,5 milliárd forint összegű kölcsönt nyújtott. A tavaly decemberben hozott kormányhatározat szerint annak a 6,5 milliárd forint hitelnek, amelyet az Agrárgazdasági Vagyonkezelő Kft.-től kapott a végelszámolásban lévő Bábolna, december 31. volt a meghosszabbított lejárata. A kormányhatározatból kiderül, hogy a tranzakcióból tényleges bevétele nincs a Bábolna Zrt.-nek, de csökken a hitelállománya. A kormány július 26-án döntött a Bábolna Zrt. privatizációjáról, amelynek értelmében a pályázatot a haszonbérletben maradó teljes - megközelítően 12 ezer hektár - földterület 2020-ig meghosszabbított szerződésével kell meghirdetni.
Az elfogadott privatizációs koncepció szerint a privatizációt megelőzően értékesítik a Bábolna Zrt. két gazdaságát, a Szendrői Gazdaságot és a Kerteskői Gazdaságot. Ennek a tranzakciónak a keretében a Bábolna Zrt. értékesíti a két gazdaság eszközvagyonát, azaz az épületeket, a gépeket és berendezéseket, miközben megszűnik a Bábolna Zrt. megközelítően 5 ezer hektáros haszonbérlete a két gazdasághoz tartozó földekre.
Az eszközökre kiírt pályázattal egyidejűleg a Nemzeti Földalap (NFA) meghirdeti a két gazdasághoz tartozó termőföldeket, a törvényi előírások alapján. A csődközelben lévő Bábolna Zrt. gazdaságosan folytatható tevékenységeire 2004-ben megalapított Bábolna Élelmiszeripari Zrt. a mostani kormánydöntés alapján támogatást kap. A Bábolna Élelmiszeripari Zrt. végelszámolásáról a múlt év decemberében kormányhatározat döntött. Most a végelszámolás folytatásához 215 millió forint készpénzhez jut a cég, miközben 130 millió forint kötelezettséget átvállal az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt. (ÁPV).
A privatizáció előtt rendezik a Bábolna Ménesbirtok Kft. önálló földhaszonbérletét, mivel a cég jelenleg "szívességi" használója a Bábolna Zrt. egyes földterületeinek. A rendezés azt jelenti, hogy megközelítőleg 500 hektár földterület kikerül a Bábolna Zrt. haszonbérletéből, és arra a Ménesbirtokkal szerződik az NFA.
A maradék csaknem 12 ezer hektár földterület sorsa a Bábolna Zrt. sorsától függ: privatizáció esetén marad a Bábolna Zrt. haszonbérletében úgy, mint eddig. Jogutód nélküli megszüntetésre irányuló eljárás (végelszámolás, felszámolás) esetén a földek automatikusan visszakerülnek a Nemzeti Földalaphoz. A privatizációra nyilvános pályázat keretében bárki pályázhat. A magánosítással a cégnek esélyt kíván adni a túlélésre a kormány. (MTI)