SZDSZ: több biztosító esetén a kockázat alapján történne a kötelezettségvállalás
Hozzátette: ez lesz a garanciája annak, hogy nem szakad a rendszer "szegény- és gazdagellátására", és beteget egyik biztosító sem utasíthat el, továbbá az állam által meghatározott úgynevezett alapcsomagot minden biztosítónak nyújtania kell. A több-biztosítós rendszerben a választás szabadsága nem a biztosítót, hanem a beteget illeti meg - tette hozzá a politikus.
Béki Gabriella a tanács üléséről elmondta, hogy a testület első olvasatban vitatta meg az egészségügyi átalakításáról szóló Zöld könyvet, és a tagok egyetértettek abban, hogy a reformnak érdeminek, finanszírozhatónak és biztosítási elven működőnek kell lennie. "Az SZDSZ is szolidaritáselvű, kötelező társadalombiztosításban gondolkodik" - fogalmazott, utalva arra, hogy a szegénységellenes hálózat nyílt levélben fogalmazta meg kritikáit a körvonalazódó reformmal kapcsolatban.
Molnár Lajos liberális egészségügyi miniszter szerint a liberális egészségügyi tanács szerint eddig nem készült olyan átfogó elemzés a magyar egészségügy helyzetéről, mint a Zöld könyv, és egyetértés volt a tanácsban abban is, hogy a valóban azok a legfontosabb megoldandó problémák, amelyekkel a dokumentum foglalkozik. "A liberális tanács mai ülésén egyértelműen megerősítette azt, amit a szabad demokraták már régen mondanak, hogy az egészségügy mai helyzetében a liberálisok által korábban javasolt megoldások azok, amelyek mellett ki kell állni, és amelyek esélyt teremtenek arra, hogy a magyar beteg is olyan hosszú ideig és egészségben éljen, mint európai társai" - fogalmazott Molnár Lajos.
Az Országos Mentőszolgálat átszervezésével kapcsolatban az egészségügyi miniszter elmondta: a liberális egészségügyi tanács véleménye az, hogy az állam feladata a mentés jobb megszervezése, és erősíteni kell azt a lehetőséget, hogy a betegszállításban nagyobb teret kapjanak a magánszolgáltatók. Arra a kérdésére, hogy változott-e a tárca álláspontja Mikola István (Fidesz) kezdeményezéséről, miszerint a nagyobbik ellenzéki párt ötfős munkacsoport felállításával együttműködést ajánl a mentőszolgálat átszervezésének ügyében, amit Lendvai Ildikó, a szocialisták frakcióvezetője elfogadhatónak nevezett, Molnár Lajos azt válaszolta: a Fidesz kezdeményezése csak az esti órákban jutott a tárca tudomására a sajtón keresztül, és azóta sem kaptak konkrét javaslatot, ezért a "tárca álláspontja nem is változhatott".
A miniszter hozzátette: "minden értelmes szakemberrel, szakértővel - pártállástól függetlenül - a Zöld könyvben foglaltakról és az egészségügy komoly problémáiról hajlandó, sőt kötelessége egyeztetni a tárcának, de ennek politikamentesnek kell lennie". A miniszter ugyanakkor örömét fejezte ki, hogy a Fidesznek is az a véleménye, hogy a mentést és a betegszállítást szét kell választani. "Mindenről hajlandóak vagyunk beszélgetni, minden szakmai vitának állunk elébe" - mondta. (MTI)