Tanulás helyett vagy mellett munka

A pótfelvételi sikertelensége esetén sem kell kétségbeesnie annak, aki tanulni akar. A munkaügyi kirendeltségek segítségével bárki részt vehet támogatott nyelvi, informatikai, szakképzésben. Azoknak pedig, akik inkább dolgoznának, jó eséllyel tudnak munkalehetőséget ajánlani.

Azoknak, akik a pótfelvételi helyett - vagy annak sikertelensége miatt - inkább dolgoznának, a munkaügyi kirendeltségek, központok és a foglalkoztatási információs pontok segíthetnek. A tanácsadást követően támogatott szak- és átképzésekben vehetnek részt, de az álláskeresést is célszerű itt kezdeni. A munkatapasztalat-szerző támogatás, a munkáltatóknak járulékkedvezményt nyújtó Start-kártya, de a mikro-, kis- és középvállalkozásoknak meghirdetett program is könnyítheti a helyzetüket.

Legjobb eséllyel azok vághatnak bele az álláskeresésbe, akik szakközépiskolában végeztek, így rendelkeznek valamilyen szakképesítéssel. Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) legfrissebb, harmadik negyedéves, 7745 cég megkérdezésével készített munkaerőigény-felmérésének adatai szerint a következő két-három hónapban a legkeresettebb szakmák közé tartozik a többi között a gyártósori összeszerelő - a vállalkozások csaknem 1500 embert vennének fel. Ebben a munkakörben - a közvélekedéssel ellentétben - a cégek már nem betanított, hanem szakmunkásokat foglalkoztatnak.

l A pótfelvételikben bízók jobbára a pénzes képzésekek közül válogathatnak, hiszen már csupán két államilag finanszírozott szakot találhatnak. A www.felvi.hu-n közzétett lista szerint csak az Apor Vilmos Katolikus Főiskola katekéta-lelkipásztori munkatárs nappali és levelező tagozatos szakán, illetve a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem had- és biztonságtechnikai mérnöki nappali tagozatos képzésén maradtak üresen államilag finanszírozott helyek.

Ugyancsak hiányszakmának számít a tartósítóipari munkás, a gyümölcs- és zöldségfeldolgozó, a szabó, a varrónő, a modellkészítő, a lakatos, a hegesztő, a lángvágó, az eladó, a tehergépkocsi-vezető, a műanyag-feldolgozó, az egyéb fémmegmunkáló, felületkezelő, a bútorasztalos, a pék, a kárpitos, a gépjármű- és motorszerelő, -javító, a feldolgozóipari gépkezelő és az édesipari termékgyártó. Bár az igények viharos megváltozására aligha kell számítani, tény, hogy a legtöbb szakképzés, tanfolyam tovább tart, mint az előrejelzés két hónapos intervalluma: a nappali képzések időtartama legkevesebb egy év. Ezért azoknak, akik egy most választandó szakma piacképességéről akarnak tájékozódni, még jobb igazodási pontként szolgálhat a munkaügyi tárca és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által közösen készített - a www.afsz.hu oldalon elérhető - tanulmány, valamint az Állami Foglalkoztatási Szolgálat állásajánlat-adatbázisában szereplő szakmák listája. A munkaügyi kirendeltségeken, foglalkozási információs tanácsadó irodákban ebben az időszakban általában a szokottnál több dolgozó várja fiatalokat.

l Egyre inkább megéri szakképesítést szerezni: a legalább középfokú iskolai végzettséget vagy szakképzettséget igénylő munkakörökben július elsejétől már kötelező a 62500 forint minimálbérnél magasabb bérminimum kifizetése, amely mértéke a minimálbér 1,05-szöröse (65625 forint), illetve az 1,1-szerese (68750 forint). Az OÉT döntése szerint 2007-ben
65500 forint, 2008-ban 69000 forint lesz, hacsak a munkáltatói oldal, amely ősszel ezt újratárgyalná, tényleg fel nem mondja a megállapodást.

A tájékozódást követően a felnőttképző cégek ajánlatai közül is könnyebb választani. Bár a felnőttképzés normatív támogatási rendszerének megváltozása már érezteti hatását, s a cégek jó része a képzés indítása előtt egyeztet a környezetében lévő munkáltatókkal, még mindig indulnak olyan tanfolyamok, amelyek inkább a szabadidő hasznos eltöltése kategóriába sorolhatók. Ugyanakkor olyan képző cég is akad, amely a kurzusok indítását ahhoz a feltételhez kötötte: a jelentkezők kutassák fel leendő munkahelyüket, s hozzanak munkáltatói igazolást a majdani foglalkoztatásról.

l A következő felvételiig hátralévő időt nemcsak tanulással lehet tölteni: a tanfolyamok és nyelvi képzések mellett sok fiatal dolgozik. Ha korábban is dolgozott valamelyik diákszövetkezetnél, vélhetőleg a továbbiakban is talál ott munkát. Akadnak cégek, mint például a futárszolgálatok, amelyek kifejezetten évhalasztó diákokat keresnek. Érdemes a munkaerő-kölcsönző cégeket is felkeresni: ajánlataik között a fiatalok találhatnak a tanfolyamaik mellett is végezhető munkát.

Megoldást jelenthet az alkalmi munkavállalói könyv kiváltása is: erre a munkaügyi központoknál van lehetőségük. Munkaügyi szakemberek szerint az AM könyv azért népszerű a fiatalok körében, mert noha pár napot szívesen dolgoznak egy hónapban, nem szeretnek elköteleződni. Az alkalmi munkáknak azonban megvan az a veszélyük, hogy többségüket nem érdemes később az önéletrajzban szerepeltetni. Ugyan a munkáltatók szívesebben vesznek föl olyan pályakezdőket, akiknek van némi - bármilyen területen szerzett - munkatapasztalata, az alkalmi munkák többségét azonban nem veszik figyelembe. Munkatapasztalatra azonban nemcsak alkalmi munkával tehetnek szert a fiatalok: a civil szervezetek mindig örömmel fogadják az önkénteseket.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.