Izrael elutasította az ENSZ fegyvernyugvásra vonatkozó felhívását
Avi Pazner, az izraeli kormány szóvivője kijelentette, hogy nincs szükség a 72 órás fegyvernyugvásra, mert Izrael Libanonba be- és kivezető humanitárius folyosót nyitott. Jan Egeland, az ENSZ-főtitkár humanitárius ügyekért felelős helyettese pénteken hangoztatta: a háromnapos fegyvernyugvásra azért van szükség, hogy a segélymunkások el tudják távolítani a harcok dél-libanoni körzetéből az öregeket, a gyerekeket és a sebesülteket, valamint élelmiszert, gyógyszert szállítsanak a helyszínre.
Pazner hangsúlyozta, hogy nem Izrael akadályozza a segélyek eljuttatását Dél-Libanonba. A probléma teljesen más jellegű - tette hozzá. A Hezbollah az, amely szándékosan akadályozza, hogy a térség lakosságához eljussanak a gyógyszer- és élelmiszersegélyek. A síita szervezet ezt azért teszi, hogy humanitárius válság alakuljon ki, amiért a felelősséget Izraelre háríthatja.
Az izraeliek visszavonultak Bint-Dzsbeilből
A Dél-Libanonba behatolt izraeli csapatok szombatra visszahúzódtak az egy hete elfoglalt Marún ar-Rasz faluba, a szomszédos Bint Dzsbeilt és környékét a szárazföldi alakulatok elhagyták és hajnalban heves légitámadásnak vetették alá.A harcok előtt 40 ezernyi lakosú Bint Dzsbeil körzetét, illetve a közvetlen közeli Aitarún és Ainata falvakat vagy 350 lövedék érte a hajnali órákban.
A libanoni rendőrség tájékoztatása szerint a Bint Dzsbeil ellen indított harckocsikat és elitalakulatokat már péntek estétől visszavonták Marún ar-Rasz felé, nemcsak a városból, de a csatározások terepét uraló két dombról is. Az izraeli hadsereg szóvivőjének megfogalmazása szerint "a szektorban uralkodó helyzet alakulása nyomán módosítottak a csapatok mozgásán".
A visszavonulás harcok közepette zajlott, az izraeli hadsereg pénteken 6 katonája megsebesüléséről számolt be. Ugyancsak izraeli közlés szerint a síita Hezbollah 26 emberét veszítette el. Független forrásból ez az adat nem volt ellenőrizhető, a libanoni síita szervezet pedig nem fedte fel veszteségét.
Visszatértek a Gázai övezetbe az izraeli páncélosok
Izraeli harckocsik szombat hajnalban ismét behatoltak a Gázai övezet északi részébe, miközben a zsidó állam hadserege az övezet más részein két célpontot is támadott - közölték palesztin és izraeli forrásokból.
Palesztin biztonsági forrásból származó tájékoztatás szerint szombat hajnalban hét izraeli tank lépte át a Gázai övezet északi határvonalát, egy nappal azután, hogy a harkocsizó egységek kivonultak onnan. Az izraeli katonák az előző három napban folytatott, szokatlanul véres tisztogató műveletekben harminc palesztint öltek meg a térségben.
A hadsereg a péntek hajnali kivonulás után jelezte, hogy ez csak átmeneti intézkedés volt, nem jelenti a Gázai övezet ellen június 28-án megindított hadműveletek végét, amelyekkel a palesztin radikálisok fogságába esett izraeli katona elengedését és az övezetből izraeli területek ellen végrehajtott rakétatámadások beszüntetését kívánják elérni.
Az izraeli hadsereg közölte, hogy katonái szombat hajnalban támadást intéztek a Gázai övezet és Egyiptom határán egy olyan hely ellen, ahol radikálisok alagutat ástak. (Hasonló alagutakon rendszerint fegyvereket és különféle árukat csempésznek a palesztinok.) Palesztin források szerint a támadásban villamos távvezetékek is megrongálódtak, aminek következtében Rafah határvárosban szünetel az áramszolgáltatás.
Az izraeli légierő Gáza város közelében pedig légi csapást mért egy épületre, amelyet radikálisok fegyverraktárként használtak.
Személyi sérülésről egyik esetben sem érkezett hír.
Rice üdvözölte a Hezbollahhoz kötődő miniszterek azonnali tűzszünet melletti támogatását
Kedvező irányba tett lépésként üdvözölte szombaton az amerikai külügyminiszter, hogy a libanoni kormány Hezbollahhoz közeli tagjai egyetértésüket nyilvánították ki egy azonnali tűzszünet mellett, ami a libanoni milíciák lefegyverzését is magába foglalná.Az ismét a Közel-Keletre tartó Condoleezza Rice egyúttal méltatta Fuád Szinjóra libanoni miniszterelnököt, amiért rávette a Hezbollahot a tűzszünettel való egyetértésre.
Háromszáz Srí Lanka-i állampolgárt menekítettek ki
Háromszáz harmincöt Srí Lanka-i állampolgárt menekített ki a harcok sújtotta Libanonból szombaton a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) - közölte a szervezet szóvivője.A Srí Lanka-ikat autón a szomszédos Szíriába szállították, ahonnan repülőgépen indultak tovább hazájukba.
(forrás: MTI)