Béketervet fogadott el a libanoni kormány
Az azonnali tűzszüneten kívül az alábbi pontokat tartalmazza:
- a libanoni és izraeli foglyok szabadon engedése a Vöröskereszt közvetítésével;
- az izraeli csapatok visszavonása az ENSZ által kijelölt "kék vonalra", a menekültek hazatérése;
- az ENSZ BT ígérete, hogy a saját igazgatása alá vonja a Seeba-tanyáknak nevezett területet;
- a libanoni kormány fennhatóságának helyreállítása saját területen, a saját, törvényes fegyveres erőivel;
- az ENSZ libanoni erőinek megerősítése létszámban, felszerelésben, megbízatásának és hatókörének kiszélesítése;
- az ENSZ kötelezettséget vállal, hogy végrehajtják a Libanon és Izrael között 1949-ben aláírt fegyverszüneti megállapodást;
- a nemzetközi közösség vállalja Libanon megsegítését minden téren a háború okozta károk helyreállításában.
Az an-Nahar libanoni napilap értesülése szerint a síita Hezbollah szervezet, amelynek a miniszterei ott ülnek a kormányban, csak az utolsó pillanatban adta beleegyezését a terv elfogadásához.
Kivonták a fegyvertelen ENSZ-megfigyelőket az izraeli-libanoni határon lévő állásaikból
Kivonja az ENSZ a fegyvertelen megfigyelőket az izraeli-libanoni határnál lévő állásaikból - közölte pénteken a libanoni ideiglenes ENSZ-erők (UNIFIL) szóvivője. Az UNIFIL keretében 50 fegyvertelen megfigyelő teljesített szolgálatot. A döntés azután született, hogy a héten izraeli légi csapásban meghalt négy ENSZ-megfigyelő Dél-Libanonban. "Ezek fegyvertelen emberek, és az intézkedés a védelmüket szolgálja" - közölte Milos Strugar, az UNIFIL szóvivője.
Izrael ellenzi, hogy ENSZ-erő vigyázzon libanoni határára
Izrael ellenzi, hogy ENSZ-erők vigyázzanak a libanoni határra, mivel az eddigi tapasztalatai alapján hatástalannak tartja a világszervezet ilyen irányú tevékenységét - jelentette ki péntekre virradóra Izrael ENSZ-nagykövete. A határtérségben 1978 óta szolgálnak ENSZ-békefenntartók, de Izrael szerint annyira alkalmatlanok a feladatra, hogy a Hezbollah libanoni síita szervezet néha menedékként is használja őket. "Sohasem voltak képesek megakadályozni egyetlen Izraelre leadott lövést, egyetlen terrorista támadást vagy emberrablást" sem - mondta Dan Gillerman az ENSZ New York-i székhelyén, egy rendezvényen.
A nagykövet szerint az esetleg felállítandó nemzetközi erőt hatékony, hivatásos katonákból kell összeállítani, akik olyan országból érkeznek, ahol jó a kiképzés, és képesek ellátni a feladatokat. Teljesen le kell fegyverezniük a Hezbollahot, és bebiztosítani, hogy ne legyen képes terrorcselekedetekre. Figyelniük kell ugyanakkor a libanoni-szíriai határt is, hogy ne érkezzenek további illegális fegyverszállítmányok Libanonba - sorolta.
Gillerman a kormánya nevében ismét bocsánatot kért azért, mert az izraeli légierő megölt négy ENSZ-katonát, de közölte, hogy országa nem egyezik bele semmiféle közös vizsgálatba az ügyben.
Légitámadások a Bekaa-völgyben
Pénteken is folytatódott a dél-libanoni célpontok izraeli bombázása. Libanoni rendőri tájékoztatás szerint öt civil, köztük egy jordániai állampolgár vesztette életét. Az izraeli csapások célpontjai Szúr (Türosz) és Nabatije környékén voltak. Ez utóbbi helyen a harci gépekről kilőtt rakéták leromboltak egy háromszintes épületet, amely állítólag a Hezbollah libanoni síita szervezet egyik aktivistájáé volt. A Szúrtól keletre eső térséget a nehéztüzérség is támadta mintegy 300 lövedékkel.
Több mint hatvan légi támadást intéztek péntekre virradóra izraeliharci repülőgépek és helikopterek a dél-libanoni Bekaa-völgy délirészén egy, a Hezbollah által ellenőrzött körzet ellen - közölte alibanoni rendőrség.Négy helikopter nyolc levegő-föld rakétát lőtt kiKilia-Dalafa körzetére, ezt megelőzően a vadászgépek egy óra hosszatbombázták az izraeli határtól 30 kilométerre fekvő területet.Áldozatokról egyelőre nem érkezett jelentés.
Szíria pénteken cáfolta azt a libanoni sajtóhírt, hogy lelőtt volna egy izraeli pilóta nélküli repülőgépet. A damaszkuszi közlemény szerint a Bekaa-völgyben a szíriai légtér felé közeledő felderítő gépet a libanoni légvédelem lőtte le. Ennek megfelelően nem volt izraeli rajtaütés sem a szíriai légvédelmen - mondta a Ria Novosztyi orosz hírügynökségnek egy meg nem nevezett katonai forrás.
Két francia hadihajó, a Mistral és a Siroco Libanon partjaihoz érkezett pénteken, hogy részt vegyenek a külföldiek evakuálásában. Két másik hadihajót is oda várnak a nap folyamán, s együttesen mintegy 2000 menekültet szállítanak el.
Hatvan rakéta csapódott be Észak-Izraelben
Mintegy hatvan rakéta csapódott be pénteken Izrael északi részén, megsebesítve hat embert és anyagi károkat okozva - közölte az izraeli hadsereg egyik szóvivője. A Dél-Libanon területéről kilőtt lövedékek a legnagyobb kárt Kirjat-Smona, Cefat, Ros Pinna és Tiberiás településekben tették.
Az izraeli katonák kivonultak a Gázai övezet északi részéből
Kétnapos véres tisztogató műveletek után az izraeli hadsereg szárazföldi alakulatai péntekre virradóra kivonultak a Gázai övezet északi részéből, a légierő mindazonáltal továbbra is bombázta az övezetet.Az izraeli katonák két nap alatt 29 palesztint öltek meg; szerdán 24-et, csütörtökön ötöt, a péntek hajnali kivonulást követően pedig még holttestre - egy agyonlőtt palesztin radikális földi maradványaira - bukkantak rá a helyi lakosok.
Rakétaelhárító rendszert telepítenek Tel-Aviv térségébe
Az izraeli hadsereg Patriot típusú rakétaelhárító rendszert telepít Tel-Aviv térségébe, hogy felkészüljön nagyobb hatótávolságú rakéták támadásaira - jelentették be pénteken Jeruzsálemben. Mint egy katonai szóvivő elmondta, ilyen rakéták már vannak az északi országrészben, Haifa környékén. Közölte, hogy az amerikai Patriotokon kívül Nyíl (Hec) típusú elfogó rakétákat is telepítenek.
Mahmúd Ahmadinezsád: Izrael "megnyomta az önmegsemmisítés gombot"
Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök szerint Izrael önmaga megsemmisítését rendelte el a Libanon elleni támadással. Az IRNA hivatalos iráni hírügynökség idézte Ahmadinezsád vallási vezetők előtt csütörtökön tett kijelentését, amely szerint "Izraelnek és támogatóinak tudniuk kell, hogy nem végezhetik be azt a dolgot, amelyet elkezdtek".
"A Palesztinát megszállva tartó rendszer tulajdonképpen az önmegsemmisítés gombot nyomta meg a Libanonba való benyomulás és barbár támadás újabb menetének elindításával" - hangoztatta Ahmadinezsád.
Az izraeliek az offenzíva keményítését követelik
Az izraeliek nagy többsége, csaknem háromnegye a Libanon elleni offenzíva keményítését követelik és támogatják újabb tartalékos egységek mozgósítását - ez derült ki a Jediót Ahronót című nagy példányszámú izraeli napilap pénteken közzétett közvélemény-kutatásából.
A Dahaf intézet által megkérdezettek, köztük zsidók és izraeli arabok, 71 százaléka úgy vélekedett, hogy a hadseregnek "keményebben kell lesújtania" Libanonban, 26 százalék volt ellenkező véleményen, míg a többiek tartózkodtak. A zsidó közösség részéről a támogatás még egyértelműbb: 82 százalék áll a még erőteljesebb katonai fellépés mellett. A tartalékosok mozgósítását 65 - a zsidó lakosság részéről 74 - százalék helyesli. A felmérésben résztvevők 80, a zsidó közösség tagjainak 90 százaléka elégedetten nyilatkozott a hadsereg tevékenységéről a viszonylag nagy veszteségek - eddig 33 halott - és a taktikai hibák ellenére. Az összlakosság 82, a zsidó lakosság 92 százaléka jogosnak tekinti a háborút.
Azonnali fegyverembargót követel az Amnesty
Azonnali nemzetközi fegyverszállítási tilalmat követelt mind Izraellel, mind a Hezbollah síita szervezettel szemben csütörtök esti londoni közleményében az Amnesty International, amely mindkét hadban álló felet háborús bűncselekményekkel vádolta. A világ legnagyobb emberi jogi szervezetének felhívása szerint a támadások módja és a polgári lakosság veszteségeinek mértéke a nemzetközi emberiességi jogszabályok durva semmibevételéről tanúskodik Izrael és a Hezbollah részéről egyaránt.
A civil lakosságra és a polgári infrastruktúrára mért közvetlen csapások, és a válogatás nélküli, aránytalan mértékű támadások háborús bűncselekménynek minősülnek - áll az Amnesty International londoni közleményében.
Az emberi jogi csoport szerint "képtelenség egyrészről emberiességi segélyről beszélni, másrészről fegyverekkel ellátni (Izarelt és a Hezbollahot). Az AI szerint az Izraelben és Libanonban okozott emberi szenvedések láttán a világ összes országának fegyverembargót kell hirdetnie mindkét féllel szemben, és azt sem szabad megengednie, hogy területét fegyverek és hadfelszerelés továbbítására használják.
(forrás: MTI)