Árnyékboksz az árnyékkormányról

Navracsics Tibor lát esélyt arra, hogy a Gyurcsány-kormány nem tölti ki a teljes mandátumát, de a Fidesz frakcióvezetőjének tegnap reggeli nyilatkozata szerint nem biztos, hogy itt lenne az ideje egy árnyékkormány megalakításának.

Egy esetleges előre hozott választás lehetőségére Orbán Viktor szombaton Tusnádfürdőn célzott, amikor - az Index helyszíni tudósítása szerint - azt közölte: "A 2010-es dátumot nem kell kimondani, mert a jelenlegi helyzet nem indokolja ezt a politikai pesszimizmust." Ennek kapcsán a köztévé Nap-kelte című műsorában tegnap Navracsics arra a többször is feltett kérdésre, látja-e lehetőségét annak, hogy Gyurcsány Ferenc kormánya nem tölti ki a 2010-ig szóló mandátumát, azt mondta: elméletileg lát erre lehetőséget.

A politikus ugyanakkor szétválasztotta az árnyékkormány és az előre hozott választások kérdését, mert szerinte az árnyékkormány inkább arra az esetre való, ha kialakul a magyar politikában az a helyzet, amikor a kormánypárt és az ellenzék egymás teljes alternatíváját jelentik, egyes területeken pedig átfogó programot nyújtanak be. Elmondta, hogy számára az árnyékkormány az ellenzéki szerepvállalás "egy szimpatikus megnyilvánulása", azonban - folytatta - nem biztos, hogy ezt itt és most kellene megvalósítani. Lapunk ugyanakkor a múlt szombaton arról írt, hogy Orbán Viktor egy szűk körben már szóba hozta: a Fidesznek még az önkormányzati választások előtt színre kellene lépnie az árnyékkormánnyal, amelynek miniszterelnök-jelöltje épp Navracsics lehetne. E kérdésben tehát nincs egyetértés a pártelnök és a frakcióvezető közt.

A szeptember 23-ra kitűzött demonstráció sikere érdekében néhány nap múlva országos szervezőbizottságot állít fel a Fidesz - nyilatkozta lapunknak tegnap Kubatov Gábor, aki a részletekről még nem tudott tájékoztatást adni. A Fidesz kampányigazgatója arra sem tudott válaszolni, hogy ki lesz a szervezőbizottság elnöke, csak valószínűsítette, hogy nem ő. A szervezőbizottság még a nyár folyamán országszerte megalakulnak; a fideszesek szerint helyi szinten a már meglévő kampánycsapatok szervezik az aláírásgyűjtést, mégpedig úgy, mint a 2004-es EP-választások előtt. A helyi szervezőbizottságok várhatóan a fideszes választókerületi rendszer struktúrájának megfelelően alakulnak meg, és ezekhez a csapatokhoz csatlakoznak majd a polgári körös aktivisták.

Kiáltvány és ellendemonstráció

Az egykori demokratikus ellenzék kiáll a reformok mellett, támogatják az egészségügy, az oktatás, a közigazgatás átalakítását - ezt tartalmazza az a kiáltvány, amelyet négy meghatározó szabad demokrata politikus, Demszky Gábor, Fodor Gábor, Magyar Bálint és Pető Iván írt alá. "Valljuk: miközben Magyarországon a magánszféra sikeres, aközben az állami rendszerek többsége rosszul, a szocializmus alatt tanult beidegződések szerint működik. Ezért támogatjuk e rendszerek átalakítását. Mi, a kiáltvány aláírói ugyanakkor elítéljük azokat a politikai törekvéseket, amelyek populizmussal, demagógiával és megtévesztéssel csak önmaguk népszerűsítésével törődnek" - írják a dokumentum szerzői, hozzátéve: "a rendszerváltás örökségéhez ma az értelmes párbeszéd, a higgadt vita méltó. Ezért várunk mindenkit szeptember 23-án, a Városháza-parkban, hogy szabadságról, piacgazdaságról és szolidaritásról beszéljünk a demokratikus Magyarország és a szabad piacgazdaság híveivel."

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.