Erőművek állnak le Európában a hőség miatt
Franciaországban hideg ásványvizet osztanak főként a pályaudvarok környékén és atömegközlekedési eszközökön, és az emberek rendelkezésére bocsátották aszökőkutak hűsítő vizet tartalmazó medencéit is. Saint-Tropez-ban, avilágszerte ismert dél-franciaországi fürdővárosban hétfőn annyirafelforrósodott a levegő, hogy leállt az áramtermelés.
Franciaországon kívül szinte elviselhetetlen a hőség Hollandiában, Belgiumban, Németországban, Olaszországban, Spanyolországban, de még az alpesi Ausztriában és Svájcban is. Az európai nagyvárosok szinte már azon versengenek, hogy hol mérik a legmagasabb hőmérsékletet, bár az idei nyári meleg némileg enyhébb, mint a három évvel ezelőtti kánikula volt.
Hollandiában lemondták azt a négy naposra tervezett kerékpártúra-versenyt, amelyet a hagyományoknak megfelelően minden esztendőben megtartanak. A rendezők nem vállalták a felelősségét annak, hogy a rettenetes hőségben útjára engedjék a 15 ezernyi résztvevőt, akiknek naponta 30-100 kilométeres távot kellett volna megtenniük.
Olaszországot egy hete fojtogatja a hőség. Torinóban kedd reggel egy heves vihar több épületet és kocsit megrongált. Itália legforróbb városai jelenleg: Róma, Torino, Velence és Genova.
Bulgáriában az idei hőhullám az első két halálos áldozatot követelte: egy 82 éves nő és egy 53 éves férfi kapott hőgutát Szófiában a 30 fok fölötti hőségben.
A horvát tengerparton három nyaraló megsérült, amikor a derült égből villám csapott egy fába, amelynek árnyékában hűsöltek.
Szlovénia délnyugati részén 1000 hektár erdőséget pusztított el egy péntek óta terjedő nagy erdőtűz.
A kánikula több országban kihatással volt az energiatermelésre. Németországban végig az Elba-folyó mentén tovább csökkentették az atomerőművek teljesítményét, mert túlságosan felmelegedett a folyó hűtésre használt vize. Az elhúzódó kánikula és szárazság miatt olyan alacsonyra süllyedt a folyó vízszintje, hogy súlyos fennakadások vannak a hajóforgalomban is.
Hasonló intézkedésekre kényszerültek Spanyolországban: az északi Burgos környéki Ebro folyón kellett egy atomerőmű teljesítményét visszavenni.
(forrás: MTI)