Izrael felülvizsgálja a libanoni célkitűzéseit

Az izraeli vezetés hétfőn először mutatott jelet arra, hogy mérsékli alibanoni hadműveleteivel elérni kívánt céljait, de továbbra sem mond learról, hogy jelentősen meggyengítse a Hezbollahot. De eközben a hadművelet gőzerővel folyik: behatolt a dél-libanoni Bint-Dzsbeil külvárosaiba az izraeli hadsereg a rádió szerint.

Két izraeli katona életét vesztette hétfőn egy Apache típusú harci helikopter lezuhanásakor Izrael északi részén, a libanoni határ közelében - jelentette be az izraeli hadsereg szóvivője.A szóvivő szerint a helikopter nem amiatt zuhant le, hogy egy távvezetéknek ütközött, amint az korábban biztonsági források állították. "A gép már zuhanás közben csapódott a vezetéknek" - tette hozzá.

Hétfőn tíz polgári személy, köztük két gyermek vesztette életét az arab országban az izraeli légi csapások következtében. Ezzel a libanoni halálos áldozatok száma 373-ra emelkedett.

Az izraeli haderő behatolt a dél-libanoni határtérség középső részének legjelentősebb települése, Bint-Dzsbeil külvárosaiba az izraeli katonai rádió szerint. A hadsereg szóvivője nem erősítette meg ezt a hírt, de beszámolt róla, hogy tucatnyi izraeli katona megsebesült a dél-libanoni szárazföldi művelet során.

A Hezbollah libanoni síita szervezet viszont bejelentette egy teheráni tanácskozáson, hogy nem hagy nyugalmat az izraelieknek, és kiszélesíti támadásai körét, beleértve az észak-izraeli területeket példátlanul mélyen elérő rakétatámadásaikat. A fórumon részt vett a Hamász palesztin szervezet teheráni képviselője, Libanon, Szíria és a Palesztin Hatóság nagykövete is.

Ugyanakkor névtelenséghez ragaszkodva az izraeliminiszterelnök, Ehud Omert közeli környezetéhez tartozó egyikkormánytag úgy nyilatkozott, hogy itt az ideje, hogy Izrael átértékelje céljait, hogy kiutattaláljon a válságból".

"Túl nagy reményeket ébresztettünk a közvéleményben, azt ígérve, hogy lefegyverezzük a Hezbollah fegyveres szárnyát" és vezetését semlegesítjük - tette hozzá a forrás. "Nem arról van szó, hogy le kell mondani erről a hadjáratról, de reális célokat kell kitűzni" - mondta.

Utalt arra, hogy a hadsereget nem tájékoztatták megfelelően a Hezbollah politikai hatalmáról és ellenállási képességéről. Míg a kormány azt remélte, hogy néhány napon belül eléri célját az offenzíva, a hadsereg immár több hetet kér. A névtelen illetékes kétségeinek adott hangot afelől, hogy Izraelnek ennyi ideje lenne, minthogy a nemzetközi közvélemény egyre hevesebben ellenzi az offenzívát, amely Libanonban humaniutárius katasztrófát váltott ki.

Az izraeli vezetés eredeti célja, a Hezbollah "összezúzása" helyét egy hosszú távú célkitűzés kezdi átvenni: a Hezbollah támadásainak megakadályozása és távol tartása a határtól. "Ma a fő cél megakadályozni a Hezbollahot abban, hogy felújítsa támadásait és kiszabadítani a július 12-én elrabolt két katonát" - nyilatkozta egy magas rangú izraeli külügyi tisztségviselő.

A célok elérése érdekében Izrael tovább folytatja offenzíváját, de beleegyezik, hogy nemzetközi haderőt telepítsenek a dél-libanoni határra a libanoni hadsereg támogatására.

Másrészt kormányforrások szerint Izrael bizalmasan már nem zárja ki, hogy belemenjen egy fogolycserébe, és az elrabolt izraeli katonákért szabadon engedjen izraeli börtönben őrzött libanoni foglyokat. A Hezbollah vasárnap elfogott két fegyverese is szóba jöhet az alku tárgyaként.

Izrael azon az állásponton van, hogy jelenleg "van tárgyalási alap" a két izraeli katona kiszabadításához - írta hétfőn a Maariv izraeli napilap azután, hogy a Hezbollah bejelentette: beleegyezik, hogy a libanoni kormány tárgyaljon a fogolycseréről.

A vasárnap elhangzott hivatalos állásfoglalás szerint Izrael ragaszkodik katonái "feltétel nélküli szabadon bocsátásához".

Miközben az offenzíva céljait felülvizsgálja, a kormány zöld utat ad a hadseregnek a folytatásához és egyúttal megerősítéséhez. A hadsereg hétfőn kiterjesztette szárazföldi műveleteit Dél-Libanonban, és kilátásba helyezte, hogy minden egyes haifai rakétatámadásért cserébe tíz épületet fog lerombolni a Hezbollah erősségében, a libanoni főváros déli peremkerületeiben.

Külföldön tervez támadásokat a Hezbollah az izraeli titkosszolgálat szerint

Izrael riadókészültségbe helyezte külföldi nagykövetségeit a Hezbollah libanoni síita szervezet, illetve a libanoni izraeli offenzíva miatt feldühödött helyi muzulmánok esetleges támadásai miatt - közölték hétfőn biztonsági források.A források szerint az izraeli hírszerzés elemzői szerint félő, hogy a harcok elől elmenekülő libanoniak között a Hezbollah ügynökei is eljuthatnak olyan országokba, ahol nagy létszámú zsidó közösség él.

A Hezbollah libanoni síita szervezet elkezdte aktiválni külföldi alvó sejtjeit, amelyek izraeliek elleni támadásokat terveznek - közölte az izraeli katonai hírszerzés főnöke, akinek szavait a hétfői izraeli sajtó idézte."A Hezbollah külföldi támadó egységeit ismét szolgálatba helyezték" - állította Ámósz Jadlin egy újságírókkal tartott találkozón.

Egy szakértő szerint a Hezbollahnak állítólag számos olyan eleme található külföldön, akik képesek gyorsan megszervezni támadásokat. "A Hezbollahnak számos cselekvési lehetősége van Libanonon kívül" - közölte Efraim Inbar, a Begin-Szadat Stratégiai Tanulmányok Központ kutatója.

"Világszerte vannak ügynökeik, főként Argentína, Brazília és Paraguay határán, ahol számos arab bevándorló él" - tette hozzá a kutató. "Vannak terveik, információik zsidó és izraeli célpontokról, amelyeket azonnal célba vehetnek" - mondta Inbar. A kutató szerint Haszan Naszrallah, a Hezbollah vezetője "meg akarja mutatni Izraelnek, valamint az arab és a muzulmán világnak, hogy képesek folytatni a harcot".

A libanoni síita szervezetet története során több öngyilkos merénylettel is meggyanúsították, így a francia és amerikai katonák lakásai ellen 1983-ban Bejrútban, a Buenos Aires-i izraeli nagykövetség ellen 1992-ben és a Buenos Aires-i zsidó szociális központ ellen 1994-ben elkövetett támadásokkal.

A libanoni parlament elnöke elutasította az amerikai külügyminiszter rendezési tervét

Nabih Berri, a libanoni parlament elnöke hétfőn elutasította Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter rendezési tervét az izraeli-libanoni válság megoldására.A Hezbollah síita szervezet Berrit hatalmazta fel arra, hogy tárgyalásokat folytasson az Izrael és a szervezet közötti esetleges fogolycseréről. A Szíria-barát parlamenti elnök egyben a Hezbollah szövetségesének, az Amal síita szervezetnek is a vezetője.

Libanoni politikai források szerint Rice és Berri megbeszélése nagyon negatív hangnemben zajlott le. Rice kijelentette, hogy a helyzet az izraeli-libanoni határvidéken már nem lehet olyan, mint július 12-e előtt, azaz a két izraeli katona elrablása előtt volt. Rice leszögezte: mindaddig nem lesz tűzszünet, amíg a Hezbollah nem engedi szabadon feltétel nélkül a katonákat és nem vonja vissza fegyvereseit mintegy 20-30 kilométerre a határtól. Egy másik forrás szerint Rice indítványozta azt is, hogy a határvidékre vezényeljenek libanoni katonákat, akiket egy nemzetközi erő támogatna.

Berri viszont amellett kardoskodott, hogy a Hezbollah dél-libaboni jelenlétével kapcsolatos kérdések megvitatását a tűzszünetnek és a fogolycseréről folytatott tárgyalásoknak kell megelőznie.

Rice rövid bejrúti látogatása után hétfő este Cipruson keresztül Tel-Avivba érkezett.Washington humanitárius segélyt nyújt Libanonnak

George Bush amerikai elnök elrendelte, hogy helikopterekkel és hajókkal humanitárius segélyt szállítsanak Libanonba, de továbbra is ellenzi az azonnali tűzszünetet - közölte hétfőn a Fehér Ház.

Tony Snow fehér házi szóvivő kijelentette: nincs ok azt feltételezni, hogy egy azonnali tűzszünet megállítaná a közel-keleti erőszakot. Ehelyett - a szóvivő szerint - a világ a Hezbollah destabilizáló erejével és azzal a gyakorlatával találná szembe magát, hogy "élő pajzsként" használja a libanoniakat.

"Az elnök rendeletére a humanitárius segély helikopteren és hajón már kedden elkezd megérkezni Libanonba" - közölte Tony Snow a Fehér Házban. "Együttműködünk Izraellel és Libanonnal humanitárius folyosók megnyitásán" - tette hozzá a szóvivő.

Snow közölte: Condoleezza Rice hétfőn meglepetésszerű bejrúti látogatásán megvitatta a segély kérdését a libanoni illetékesekkel.

David Welch közel-keleti ügyekért felelős amerikai külügyi államtitkár-helyettes Tel-Avivban újságírók előtt úgy nyilatkozott: Washington 30 millió dolláros segélyt nyújt Libanonnak, amelynek szállítása kedden elkezdődik.

Welch elmondta: az amerikai segélyszállítmány 100 ezer mentőládát, 2000 műanyag ponyvát és 20 ezer takarót tartalmaz. A külügyi államtitkár-helyettes várakozásai szerint a Libanonnak nyújtandó nemzetközi segély értéke legkevesebb 100 millió dollár lesz, de a 150 millió dollárt is elérheti.

Izrael bunkertörő bombákat kap az Egyesült Államoktól

Izrael hamarosan mintegy száz bunkertörő bombát kap az Egyesült Államoktól - adta hírül hétfőn meg nem nevezett forrásokra hivatkozva egy szaúd-arábiai napilap.A washingtoni és tel-avivi forrásokat idéző as-Sark al-Auszat napilap úgy tudja, hogy a 40 méterrel a földfelszín alá behatolni képes bombákat az izraeli hadsereg a libanoni síita Hezbollah vezetőjének likvidálására és a gerillaszervezet föld alatti létesítményeinek megsemmisítésére használná. A bombákat az amerikai hadsereg egyik katari támaszpontjáról fogják hajóval útnak indítani - írta az újság.Értesülések szerint a síita milícia vezetőinek körében az izraeli légi csapások nem okoztak veszteségeket, aminek okát izraeli katonai elemzők abban látják, hogy hiányzanak a Hezbollah parancsnoki bunkereit megsemmisíteni képes lövedékek.

The Washington Times: korai a tűzszünet

A Hezbollah síita szervezet erejét megtörő izraeli hadműveletnek folytatódnia kell Libanonban - foglalt állást hétfőn a The Washington Times, amely elsietettnek tartaná az egy héten belül kötendő tűzszünetet.Az újság szerint csak meg nem erősített izraeli lapjelentések szólnak arról, hogy Washington azt kívánja Izraeltől, egy héten belül szüntesse be libanoni katonai akcióját.

"Meggyőződésünk, hogy ez hamis információ, Bush elnök és Rice asszony pedig hamarosan eloszlatja ezt a butaságot" - írta a lap, amely szerint az Egyesült Államok ebben a küzdelemben nem semleges fél.

Intellektuális őszinteségre van szükség annak kimondásához, hogy Amerika Izrael barátja és szövetségese a radikális iszlám elleni harcban. Ezért nem lehetnek helyesek azok, a Bush-kormány politikájával szemben megfogalmazódó követelések, hogy Washington őszinte békeközvetítőként lépjen fel. "Nem lehetünk semlegesek, amikor Izrael az oldalunkon harcol az iszlamofasizmussal" - fogalmaz a The Washington Times.

A lap arra hívja fel a Bush-adminisztrációt, hogy határolódjon el azoktól a meggondolatlan tervektől, amelyek Izrael libanoni akciójának idő előtti lezárását célozzák.

(forrás: MTI)

Izraeli páncélozott harcjármûvek és bulldózerek a határ libanoni oldalán
Izraeli páncélozott harcjármûvek és bulldózerek a határ libanoni oldalán
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.