A kormány nem akar engedni a traumatológusok lázadásának

Egyelőre sem a kormány, sem a traumatológusok nem kívánnak engedni a köztük kialakult vitában. Így szeptembertől éppúgy számítani lehet egyes baleseti ellátóhelyek bezárására, mint az éjszakai műtétek bevezetésére.

Kiszámíthatatlan, hogy milyen eredménnyel zárul a traumatológusok és az egészségügyi kormányzat csatája. A Magyar Traumatológusok Társasága ultimátumot adott a kormánynak. Augusztus közepéig várnak választ arra a 12 pontos követelésükre, amelyben egyebek mellett azt kérik: a kormány egyértelműen rendezze, hogy milyen munkajogi feltételek mellett nem minősülnek adócsalóknak. Emellett 250 százalékos béremelést, a sürgősségi ellátás finanszírozásának felülvizsgálatát, az ellátási korlátok eltörlését követelik. Kedvezőtlen válasz esetén ősztől a baleseti sebészek kizárólag a törvényes heti munkaidőt hajlandók ledolgozni, azon felül egyetlen percet sem. Ez azt jelentheti, hogy késő délután, éjszaka nem ajánlott bokát, csuklót, bordát törni. Mert vélhetően kap majd ellátást a sérült munkaidő után is, de könnyen lehet, hogy a nem életveszélyes esetek operációjára napokat kell várni.

- Már most is háborús helyzet uralkodik a sürgősségi ellátóhelyeken - mondja lapunknak Doktorits Béla, a Szent Imre Kórház traumatológus főorvosa. Az utolsóként érkezőnek, ha nem életveszélyes a sérülése, legalább 20-30 sorstársát kell kivárnia. Az általános probléma a pénz- és a szakemberhiány, aminek a balesetet szenvedettek látják kárát. Most még a csukló-, boka- és combnyaktöröttet lehetőség szerint azonnal megoperálják. Ha nem lesz elég orvos a beavatkozásokhoz, akkor a műtétek halasztódnak. Most egy-egy helyen a napi 110-120 betegből legföljebb néhány tucat helyreállító műtétet tesznek át másnapra. Szeptembertől viszont ezek a várólisták hetente hatványozódhatnak.

A traumatológusok fellépésének előzménye a színlelt szerződések megszüntetésével járó jövedelemcsökkenés. Egy kezdő baleseti sebész bruttó jövedelme saját bevallása szerint havi 120-150 ezer forint. Ezt az összeget eddig úgy egészíthette ki, hogy más kórházban vállalt ügyeletet (és természetesen a hálapénzzel - a szerk.). A színlelt szerződések fölmondásával e lehetőség megszűnt, a jövedelem a harmadával, olykor a felével is csökkent. Ennek következménye lehet az is, hogy egyes helyeken megszűnhet a sürgősségi ellátás. Balassagyarmat kórházának például csak egy traumatológusa van. Az ellátást az országos baleseti intézetből ingázó orvosok végzik. Ha ők nem mennek, nem lesz elég orvos.

Hasonló feszültség alakult ki már az Orbán-kormány idején is. Akkor Mikola István szakminiszter engedett, és végül megadta a 30 százalékos forrástöbbletet a traumatológusoknak. Most a kormány különösen elszántnak tűnik. Egy név nélkül nyilatkozó forrásunk közölte: a kormány eltökélt szándéka, hogy pénzt csak akkor tesz a rendszerbe, ha megtörtént a felesleges ellátóhelyek megszüntetése.

Bezáruló ajtók?
Bezáruló ajtók?
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.