Fogolycsere és békefenntartók Izrael és Libanon között?

Folytatódik Libanonból a külföldiek kimenekítése Ciprusra, ahovávasárnap és hétfőn 14 hajót várnak, miközben Izrael is kiürítetteészaki területeinek felét. Reménykeltő hír, hogy a Hezbollah beleegyezett: a libanoni kormány tárgyaljon a fogolycseréről Izraellel, amely pedig hajlandó lenne békefenntartóknak átadni a határt.

A Hezbollah síita libanoni szervezet, amely július 12-én foglyul ejtett két izraeli katonát, beleegyezett, hogy a libanoni kormány tárgyaljon a fogolycseréről Izraellel - jelentette be a libanoni parlament elnöke.

Izrael pedig bejelentette, hogy kész elfogadni egy ideiglenes nemzetközi békefenntartó erőt, lehetőleg NATO-irányítás alatt a libanoni határ mentén, hogy távol tartsa a Hezbollahot.

Ettől függetlenül Izrael felújította a Bejrút elleni csapásokat vasárnap délután, s a Hezbollah is rakétákat lőtt ki az észak-izraeli Haifa városra, újabb öt embert megsebesítve.

Szíria viszont ma azt közölte, hogy kész elépni a háborúba. Ezt akkor tenné, ha az izraeli csapatok elözönlik Libanont és akár húsz kilométerre is megközelíthetik Damaszkuszt - jelentette ki a szíriai tájékoztatási miniszter.

Eközben izraeli tisztviselők becslése szerint az ország északi területén élő lakosságának egyharmada-fele menekült el a Hezbollah síita szervezet rakétatámadásai miatt - írta a Háárec izraeli napilap.

Civil áldozatok

Egy dél-libanoni faluból menekülő libanoniakat szállító kisbuszba csapódott be izraeli rakéta, a támadásban hárman meghaltak, tizenhárman megsebesültek.

Izraeli légitámadásban életét vesztette egy szabadúszó libanoni újságírónő is.

Izraeli vadászgép rakétákkal lőtte vasárnap a Szaidától (Szidón) 30 kilométerre keletre fekvő Nabatije városban lévő síita mecsetet. Rakéták csapódtak be vasárnap délelőtt Haifa észak-izraeli városban, és két embert megöltek.

A zsidó állam hadserege múlt szerdán indított offenzívát a szomszédos arab ország ellen, miután a Hezbollah gerillái elraboltak két izraeli katonát. A Hezbollah eközben rakétákkal lőtt észak-izraeli településeket.

Izraeli részről azóta 35 ember esett áldozatául - katonák és polgári személyek vegyesen -, az izraeli támadások pedig 355 libanoni életét oltották ki, többnyire civilekét.

Emberi jogokat sértő bombázások

Megsértette az emberi jogokat Izrael azzal, hogy bombázta a libanoni főváros, Bejrút zsúfolt lakónegyedeit - közölte vasárnap Jan Egeland, az ENSZ-főtitkár emberiességi ügyekben illetékes helyettese.

A tisztviselő bejárta Bejrút déli, síita muzulmánok lakta területeit, ahol az ismételt izraeli légi csapások megsemmisítették a Hezbollah fegyveres csoport központját.

Azonnali tűzszünetre szólította fel vasárnap a pápa vasárnapi úrangyala imádsága közben, akárcsak egy héttel ezelőtti üzenetében. Joseph Ratzinger pápa még július 20-án erre a vasárnapra az egész katolikus egyháznak ima- és böjtnapot hirdetett a közel-keleti helyzet drámai alakulása miatt.

Az egyházfő vasárnapi angelusában megismételte a Vatikán álláspontját, miszerint: Libanonnak joga van ahhoz, hogy tiszteletben tartsák integritását és szuverenitását, Izraelnek népének joga van ahhoz, hogy békében éljen saját államában, a palesztinoknak pedig joguk van ahhoz, hogy szabad és szuverén államuk legyen.

Az USA még egy hetet vár a tűzszünettel?

Az Egyesült Államok hallgatólagosan beleegyezett, hogy a Hezbollah libanoni síita szervezet ellen indított izraeli offenzíva még egy hétig elhúzódjon - vélte vasárnap egy izraeli napilap.A Háárec szerint az amerikai külügyminiszter kétszer is Izraelbe utazik a következő nyolc nap alatt. A második útján fogja bejelenteni a tűzszünetet. Hétfőn tárgyal az izraeli kormányfővel, a kollégájával és a védelmi miniszterrel, aki utasította csapatait a libanoni hadjárat folytatására.

(forrás: MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.