Szakszervezetek a felsőoktatási törvénymódosítás elhalasztását kérik
A szakszervezetek kérésüket azután fogalmazták meg, hogy szombaton az Agrároktatási és Kutatási Dolgozók Szakszervezte, az Orvosegyetemek Szakszervezeti Szövetsége és a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete vezetői találkoztak, hogy egyeztessék álláspontjukat a felsőoktatásban tervezett változtatásokkal kapcsolatban.
A szavazás elhalasztását az elnök azzal indokolta, hogy még június 9-én az oktatási és kulturális miniszterhez írt levélben azt kérték: a felsőoktatás átalakításával kapcsolatos elképzeléseket a Felsőoktatási Érdekegyeztető Tanácsban vitassák meg közösen.
Hiller István a szakszervezetekhez írt válaszában augusztus 1-jét jelölte meg a konzultáció dátumául - mondta Kis Papp László, hozzátéve, hogy ez a találkozó alkalmas lesz arra, hogy a felsőoktatási törvény kapcsán az érdekképviseletek részletesen kifejtsék álláspontjukat, hiszen a törvény kapcsán nem csak két "kiragadott részről van szó", nevezetesen a gazdasági tanácsok módosított hatásköréről és a fer-ről (felsőoktatási részhozzájárulás).
A szakszervezetek úgy gondolják, hogy fent említett két "témán" kívül többek között meg kell vizsgálni az alap- és mesterképzés, valamint a PhD képzés jövőjét és a felsőoktatási kutatás helyzetét.
Nem indokolt ez a kapkodás - utalt az FDSZ elnöke a felsőoktatási törvény hétfői zárószavazására, amelynek elhalasztását kérték.
"Érdemi párbeszédre nem került sor" - nehezményezte a szakszervezeti elnök, emlékeztetve arra, hogy Hiller István az oktatási bizottsági meghallgatásán kiemelte a szakszervezetekkel folytatott párbeszéd fontosságát.
"Mi igényt tartunk erre a párbeszédre, és vannak olyan javaslataink, amelyek biztos, hogy kezelhetőek lesznek, tárgyalási alapok lesznek és az egész felsőoktatást érintik" - mondta el Kis Papp László.
Az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) reagálásában emlékeztet arra, hogy a tárca minisztere és szakállamtitkára a módosító csomag készítése során folyamatosan tárgyalt a felsőoktatás minden szereplőjével, a szakszervezetekkel például két hete vitatta meg a tervezett intézkedéseket.
"Értetlenül hallgatja" továbbá az OKM azon szakszervezeti kérést, hogy a kormány halassza el a felsőoktatási törvény módosításának végszavazását addig, amíg arról a Felsőoktatási Érdekegyeztető Tanácsban nem tárgyalnak, ugyanis a parlament előtt fekvő csomag egyetlen olyan módosítást sem tartalmaz, amely a felsőoktatásban dolgozók élet- és munkakörülményeit, esetleges korábban szerzett jogait hátrányosan érintené.
A minisztériumi közlemény kitér arra, hogy a fer bevezetése "kifejezetten előnyös" fejlesztési lehetőségekhez juttathatja az felsőoktatási intézményeket, így az ott dolgozókat is.
"A Felsőoktatási Érdekegyeztető Tanács augusztus 1-jei ülésének meghívója az érintettekhez már eljutott. Ennek időpontját éppen a legnagyobb felsőoktatási szakszervezet elnökének kifejezett kérése szerint - vidéki elfoglaltságát tiszteletben tartva - határozta meg a minisztérium" - olvasható az OKM közleményében.
(forrás: MTI)