Környezeti katasztrófát okoznak a légicsapások
Az izraeli légierő 150 célpontot bombázott az elmúlt 24 órában Libanonban - közölte egy katonai szóvivő szombaton. Elismerte, hogy "kisebb csapatmozgásokat végeznek az izraeli szárazföldi erők Dél-Libanon egyes pontjain". De egy másik katonai illetékes cáfolta azokat az értesüléseket, melyek szerint küszöbön állna a Libanon elleni invázió.
A Hezbollah libanoni síita szervezet újabb rakétákkal találta el Karmel és Naharíja észak-izraeli városokat, és e támadásokban egy-egy ember megsebesült.
Ezer ember tüntetett szombat este Tel-Avivban az izraeli hadsereg libanoni offenzívája ellen. A tüntetők között egyaránt voltak zsidók és izraeli arabok. A támadás leállítása mellett követelték az Izraelben fogva tartott palesztinok és libanoniak azonnali szabadon engedését. Az Izrael gazdasági fővárosának számító városban már egy héttel ezelőtt is rendeztek egy hasonló tüntetést. A tel-aviviakkal egybecsengő követeléseket hangoztató ötven ember tüntetett Haifában is.
Menekülnek
A bombázások elől menekülők számára palesztin menekültek megnyitották libanoni táboraikat. Az illetékesek úgy nyilatkoztak, hogy a Szaida környékén lévő táborok, "szolidaritási gesztusként", hajnal óta több száz libanoni menekültet fogadtak be, megnyitották számukra iskoláikat, matracokkal, takarókkal és élelemmel látták el őket.
Libanonban 12 palesztin menekült tábor működik, amelyeknek lakói drámai körülmények között élnek. A palesztinok az egymást követő háborúk és erőszakos cselekmények elől kerestek menedéket az országban.
A légicsapások környezeti katasztrófát is okoznak
A libanoni környezetvédelmi miniszter az ENSZ-től és az arab és mediterrán szervezetektől is segítséget kért az élő- és növényvilágot súlyosan károsító szennyezések felszámolására
A libanoni partok mentén egyre szélesebben terül szét az izraeli bombázások nyomán utánpótlást kapó olajszennyeződés, s északról déli irányban halad a partvidék mentén. A bejrúti önkormányzat vezetője szerint a libanoni strandokat fertőző olajszennyeződés az izraeli légierő által szétlőtt hajókból, part menti erőművek és más ipari létesítmények tartályaiból és a Hezbollah síita szervezet által eltalált izraeli hadihajókból szivárgott a tengerbe.
A válság Libanon lerombolásához vezethet - nyilatkozta Kairóban a francia külügyminiszter, aki azonnali tűzszünetre szólította fel a szemben álló feleket. És kérte, hogy szerezzenek érvényt az ENSZ Biztonsági Tanácsa 1559. számú határozatának, amely a libanoni milíciák lefegyverzését írja elő.
Washington precíziós bombákat küldött
Az Egyesült Államok nagy pontosságú, távirányítású bombákat küldött titokban hajóval a múlt héten Izraelnek a Libanon elleni hadműveletek megkezdése után - írta a The New York Times. Ez részét képezi a tavaly megkötött, több millió dolláros amerikai-izraeli fegyverüzletnek.
A The New York Times szerint félő, hogy ez a hír kiválthatja az arab országok haragját, mert úgy értékelhetik: Washington ugyanúgy segíti Izraelt, ahogyan az amerikai vádak szerint Irán a Hezbollahot támogatja.
Az ENSZ-főtitkár figyelmeztette Izraelt
Kofi Annan ENSZ-főtitkár figyelmeztette Izraelt, hogy egy esetleges libanoni invázió fokozná a Hezbollah Izrael-ellenes támadásait, egyúttal arra buzdította Washingtont, hogy vonja be Szíriát és Iránt a konfliktus megoldásának keresésébe.
Margaret Beckett brit külügyminiszter szintén úgy nyilatkozott, hogy "egy rossz számításnak, egy hibának drámai hatása lehet.
A brit külügyminiszter azt is felidézte, hogy Izraelnek "igen hosszú idejébe telt legutóbb a Libanonból való kivonulás és ez mindkét oldalon számos emberéletbe került", utalva ezzel Dél-Libanon 18 évig tartó megszállására.
Bejrúti találkozót javasol a jövő hét elejére Moszkva
Az orosz külügyminisztérium szombati közleménye azt hangsúlyozza, hogy a közel-keleti válság leküzdését elősegíteni kész országok képviselőinek "minél előbb Bejrútban kellene találkozniuk, akár már a jövő hét elején". Oroszország a legenergikusabb erőfeszítéseket teszi annak érdekében, hogy sikerüljön csillapítani a közel-keleti helyzetet, elsősorban Libanonban és a palesztin területeken - emlékeztettek a moszkvai külügyi bejelentésben.
Ugyanakkor pénteken Washingtonban és Rómában bejelentették, hogy az olasz fővárosban rendeznek nemzetközi konferenciát rendeznek Libanonról már szerdán, július 26-án. A miniszteri szintű tanácskozáson a római külügyminisztérium szerint Libanon, az Egyesült Államok, Olaszország, Franciaország, Oroszország, Nagy-Britannia, Egyiptom, Szaúd-Arábia, valamint az ENSZ, az Európai Unió és a Világbank képviselői vesznek részt, de a névsor szerdáig még bővülhet. Az Egyesült Államok képviseletében Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter utazik Rómába.
Az Európai Unió kész segítséget nyújtani Ciprusnak a közel-keleti térségből a szigetországba érkező menekültáradat befogadásának és továbbutaztatásának a megszervezésében - jelezte szombaton az Európai Bizottság.
(forrás: MTI)