"Eltűnőben van egy csodamegoldás illúziója"
A Hezbollah szerint visszavetették az izraeli katonák támadását, akik Marún ar-Rasz településénél készültek átlépni a libanoni határt.
A szervezet beszámolt arról is, hogy az izraeli agresszióra és az ártatlan libanoni polgárok halálára válaszul 15 rakétával támadtak városokat. Az izraeli légierő pedig ismét bombázta Bejrútot.
Már nem tűnik villámháborúnakA libanoni offenzíva kilencedik napján Izraelben megszólaltak azok, akik kezdenek kételkedni a katonai akció hatékonyságában, mivel sem a Hezbollah rakétatámadásait nem sikerült csökkenteni, sem a síita fegyveres szervezet vezetését lefejezni, de még a harcosait sem sikerült eltávolítani a határtól.
Annak ellenére, hogy magát az akciót nem kérdőjelezik meg, a szakértők látják a kockázatait is. Reuven Pedacur katonai elemző szerint az izraeli hadsereg vezetése "túlértékelte saját erejét a Hezbollah megtörésére és ez azzal a kockázattal jár, hogy a hadsereg nagyszabású szárazföldi akciót indít Dél-Libanonban és sebezhetővé válik a Hezbollah gerillaakcióival szemben."
A nagyobb szárazföldi offenzíva tervét, az északi határokon való csapatösszevonást megerősítette a térség egyik katonai parancsnoka, valamint Jiszráel Majmon, a kormány titkára is.
Saul Misal politológus, a tel-avivi egyetem iszlám szakértője úgy vélekedett, hogy a Hezbollah "állni látszik a sarat, és úgy tűnik: harci kedve érintetlenül szilárd". Éppen azért figyelmeztetett: illúzió lenne azt hinni, hogy csupán a fegyverek erejével meg lehet semmisíteni egy olyan mozgalmat, mint a Hezbollah, amely széles körű támogatást élvez a Libanon lakosságának 40 százalékát kitevő síiták között. Misal szerint a válság megoldása egy kiszélesített mandátummal rendelkező nemzetközi haderő vezénylése lenne Libanonba a bejrúti kormány egyetértésével, ahogyan azt Kofi Annan ENSZ-főtitkár javasolta.
A liberális Háárec szerint "mindenképpen eltűnőben van egy csodamegoldás illúziója".
Hosszú ideig eltarthat az izraeli offenzíva a Gázai övezetben és Libanonban - közölte egy a katonákhoz csütörtökön intézett üzenetében izraeli vezérkari főnök. Dan Haluc tábornok a dokumentumban azt írta, hogy Izrael háborúba keveredett az iszlám terrorista csoportokkal, amelyek tagadják az ország jogát a létezésre.
És ez a harc sok áldozatot szed. Például palesztin egészségügyi források bejelentették, hogy izraelikatonák egy 16 és egy 21 éves palesztin fiatalt öltek meg az egyik Gázai övezeti menekülttábornál vívottösszecsapásokban.
A 22ezer menekültet befogadó tábor közelében további legkevesebb kilencpalesztin megsebesült izraeli harckocsilövedékektől.
A libanoni kormányfő az egész világ segítségét kérte
Az egész világ segítségét kérte a Hezbollah síita szervezet lefegyverzéséhez Fuád Szinjóra libanoni kormányfő a Corriere della Sera című milánói napilap csütörtöki számában megjelent nyilatkozatában.
A libanoni vezető azonban leszögezte: mindenekelőtt feltétel nélküli tűzszünetre van szükség. Ha az izraeli légicsapások folytatódnak, a helyzet tovább romlik, a síita mozgalom népszerűsége növekszik, és a libanoni kormány nem tud mit tenni. A bombázások egy hete alatt Libanonban 300-an vesztették életüket, ezren megsebesültek és félmillióan földönfutóvá váltak. "Az ország térdre kényszerült" - mondta.
Elismerte, hogy a Hezbollah Libanonban már állam az államban, és Damaszkusz, illetve Teherán politikai forgatókönyve alapján cselekszik. De szerinte a problémát teljes egészében kell kezelni. Itt utalt arra a negyven négyzetkilométernyi, úgynevezett sebai mezőgazdasági övezetre, amely Libanon, Szíria és izrael határának találkozójánál terül el. Bár a terület sem katonai, sem gazdasági szempontból nem különösen fontos, a Hezbollahnak ez a még most is izraeli megszállás alatt lévő térség, továbbá három libanoninak a zsidó államban való fogva tartása ad ürügyet arra, hogy úgymond felszabadító partizánháborút folytasson. Ha ezek a problémák rendeződnének, a libanoni kormány azt mondhatná: a Hezbollahnak már semmi jogalapja sincs arra, hogy milíciát tartson fenn. Ebben az esetben arra kényszerülne, hogy tisztán politikai szervezetként tagolódjon be a libanoni demokratikus rendszerbe - véli Szinjóra.
"Libanon a Közel-Kelet egyedülálló gyöngyszeme. Az országban pezsgő demokratikus élet zajlik, a szólás- és véleménynyilvánítás szabad, a szíriaiak mégis házainkban vannak, és mi gyengék vagyunk ahhoz, hogy megvédjük magunkat" - fogalmazott a libanoni kormányfő, aki utalt arra is: a libanoni polgárháború szörnyű eseményei még mindig az ország polgárainak emlékében élnek, így senki sem kész arra, hogy fegyvert fogjon.
Moszkva tűzszünetet követel, Washington menekíti állampolgárait
Az orosz külügyminisztérium bírálta az izraeli hadműveletet és azonnali tűzszünetre szólított fel, mert az offenzíva "messze túlmegy egy terroristaellenes művelet határain".
Az amerikai haditengerészet Ciprusra menekíti polgárait. Az evakuációban kilenc hadihajó, köztük egy helikopterszállító anyahajó és több mint 2 ezer amerikai tengerészgyalogos, illetve más fegyvernemekhez tartozó katona vesz részt.
(forrás: MTI)