Kalózkodni mégsem lehet
A cikkben írtunk a valójában egy frekvenciáért küzdő, egymással versengő rádiók működésének kusza jogi hátteréről. Kiderült, hogy a kevésbé népszerű soproni rádió sérelmezi a helyzetet.
Az előzményekről: kilenc évig három műsorszolgáltató működött a városban, egyenlően osztozva egyetlen frekvencián (94,1). A Rádió Sopron Molnár Lászlóé volt, az Ikva Rádió az amerikai Mark és Melanie Woodlinger tulajdonát képezte, a Panoráma nevű közműsor-szolgáltató bevétele pedig a soproni TIT-é volt. 2003-ban megváltozott a helyzet: 24 órás sugárzással elindult egy új adó, a Corvinus Rádió. Az ORTT a Panoráma Rádió nyolcórás sugárzási idejét felosztotta a Rádió Sopron és az Ikva Rádió között. Cikkünkben - tévesen - azt írtuk, hogy Molnár László, a Rádió Sopron tulajdonosa úgy döntött, hogy eladja sugárzási idejét egy a Csollány Szilveszter tornász olimpiai bajnok által fémjelzett konzorciumnak. Ez azonban rövid időn belül tönkrement. "E helyzetet felismerve Woodlinger úr jutányos áron megvásárolta a Rádió Sopront. Saját, addig Ikva Rádió néven működő adóját Sopron Rádióvá keresztelte át, és a nap 24 órájában sugárzott. 2004-ben azonban megszűnt a sugárzási engedélye minden rádióadónak Sopronban, ez alól csak a Corvinus Rádió volt kivétel. Hivatalosan itt tartunk" - írtuk.
A cikk megjelenése után Molnár László, a Rádió Sopron tulajdonosa, akit írásunkban "volt taxisofőrnek" neveztünk, lapunknak elmondta: valóban, kilenc évig volt a Lövér Taxi vezetője. Később választotta a rádiózást. Eredménnyel: a Rádió Sopron minden hivatalos hallgatottsági felmérést megnyert.
"2004 elején megkeresett egy sportolókból álló csapat, hogy szeretnének rádiózni, úgy gondoltam, nekem is jól jön egy kis pihenés" - mondja Molnár László. "Néhány hónapig üzemeltették, majd adósságba sodorták a rádiót, amit nekem kellett kifizetnem. Ezt követően ismét én üzemeltettem a Rádió Sopront."
A kérdés az, hogy eladta-e a rádiót. "A Rádió Sopron soha nem volt eladó. A 94,1 Mhz-en az Ikva Rádió tulajdonosával közösen elhatároztuk, hogy együtt rádiózunk és pályázunk. Engedélyt kértünk az ORTT-től, hogy 02 órától 14 óráig Sopron Rádió, 14 órától 02 óráig Rádió néven sugározzunk, egy stúdióból, azonos műsorvezetőkkel. Közben az ORTT megpályáztatta a 94,1 Mhz-et, amit most két sikertelen kísérlet után harmadszor talán sikerül eldönteni" - mondja Molnár.
Igaz, hogy tavaly májusban lejárt az engedélye, de, állítja Molnár, az ORTT-től továbbra is megkapta a műsor-szolgáltatói díj számláit, amiket ki is fizetett. Idén áprilisban az ORTT figyelmeztette, hogy fejezze be a sugárzást, ezek után csak Sopron Rádió néven üzemel a frekvencia, Rádió Sopronként nem.
Vékony Éva, az ORTT sajtószóvivője is arra kérte lapunkat, hogy közöljük:
"Molnár László a sugárzási idejét nem adta és nem is adhatta el senkinek, tekintettel arra, hogy a műsor-szolgáltatási jogosultság átruházása a rádiózásról és televíziózásról szóló 1996. évi I. törvény vonatkozó rendelkezésébe ütközne. A rádiók szoros együttműködése alapján a két műsorszolgáltatás Rádió Sopron, ill. Sopron Rádió néven működött".
Hozzátette: a cikkünkben nonprofit műsorszolgáltatóként említett Corvinus Rádiót egy Erasmus'2001 nevű közműsor-szolgáltató kft. üzemelteti. E kft.-nek a 94,1 MHz frekvenciára vonatkozó műsor-szolgáltatási szerződése az ORTT 2004. február 26-i határozata értelmében azért szűnt meg, mert a kft. Sopron 104,6 MHz frekvenciára benyújtott pályázatát a testület nyertessé nyilvánította, és a pályázati ajánlata, valamint az összeférhetetlenség okán le kellett mondania a Sopron 94,1 MHz-re vonatkozó jogosultságáról. Vékony Éva pontosította azt a korábbi megállapításunkat is, hogy - idézzük - "az ORTT idén április 26-án megállapította, hogy 2005. május 15-től Mark Woodlinger jogosulatlanul sugárzott műsort a 94,1 frekvencián, ezért 517678 forint pénzbírságot szabtak ki rá. A két végzésen két különböző név szerepel, egyszer Molnár Lászlót büntetik meg 269859 forintra, majd később Woodlinger urat ugyanilyen összegre, s ugyanezen a napon. A tulajdonviszonyok ezek szerint az ORTT számára sem voltak tiszták."
Nos, a helyzet ennél egyszerűbb. Az ORTT a Sopron 94,1 MHz osztott frekvencián jogosulatlanul végzett műsorszolgáltatás okán mind Molnár Lászlót, mind Mark Woodlingert megbüntette.
A Rádió Sopront többször is kerestem telefonon; szerkesztőik Mark Woodlinger urat adták meg tulajdonosnak (nem említették Molnár Lászlót), akivel sikerült is beszélnem. Molnár László urat - mint ahogyan kiderült, a rádióadó egyik tulajdonosát - nem kívántam minősíteni a "taxisofőr" jelzővel, pusztán korábbi munkahelyét említettem. Ha őt ez kellemetlenül érinti, elnézést kérek. Az ORTT előtt ezek szerint nem volt kérdéses a tulajdonviszony állása, de amiként ők egyik határozatuk számozásában - 857/2006. (IV. 26.) -, úgy én is tévedhettem a tulajdonviszony kérdésében, ugyanis nem kaptam a működő rádióadó szerkesztőitől megfelelő információt. A cikk további állításai azonban megfelelnek a valóságnak, olyannyira, hogy 2006. július 17-én a Rádió Sopront - mely közel egy éve sugározott illegálisan - a Nemzeti Hírközlési Hatóság bezáratta. (Jászberényi Sándor)