Rejtélyes placebo
Pedig hat. Nemcsak fájdalmat, tehát relatíve szubjektív panaszt csillapít, igen nagy százalékban, de gyógyszernek vélt színezett sima vízzel már szemölcsöt is elmulasztottak.
Egyes kutatások szerint a placebo pszichés indíttatásra a szervezet saját fájdalomcsökkentő hormonjának, az endorfin termelését serkenti. Ezt bizonyítja az is, hogy az endorfin hatását felfüggesztő gyógyszer a placebo fájdalomcsillapító hatását is megszünteti. Logikusnak tűnik a stresszteória is. Ha a beteg azt hiszi, "igazi" szert kap, kevésbé szorong, csökken a stresszhatás, és az abban részt vevő hormonális folyamatok. Ha a beteg korábban már kapott egy, a panaszait enyhítő szert, akkor az azonos hatásúnak vélt placebo beindítja a feltételes reflexeket. A szervezet ugyanúgy reagál a placebóra, mint a valódi hatóanyagra. Talán ez az oka, hogy a placebónak mellékhatása is lehet.
Egyre többen követelik, hogy a valódi gyógyszerek hatékonyságának igazolásához ne használjanak kontrollként placebót. Legalábbis, amíg nem tudni, hogyan hat a "semmi". Igen ám, de akkor mit?
Nehéz ügy...