Rakéták, bombák Haifára, Bejrútra

Izrael tegnap lezárta a haifai kikötőt, miután több mint hét rakéta csapódott be az észak-izraeli városba. Vasárnap a Haifába becsapódott rakéták nyolc embert öltek meg. Tegnap az északi kikötővárosra irányított újabb rakéták következtében öten megsebesültek. Hétfő hajnalban mintegy 15, Libanonból indított katyusarakéta csapódott be Észak-Izraelben. Az izraeli légierő hétfőn a bejrúti kikötőt és a főváros déli részét támadta, ahol a Hezbollah főhadiszállása van.

Az izraeli csapatok tegnap rövid időre benyomultak Dél-Libanonba, hogy felmorzsolják a Hezbollah állásait. A zsidó állam 15-20 kilométeres biztonsági zóna ("senki földje") létrehozását tervezi a határ mentén, hogy távol tartsa a Hezbollah fegyvereseit. Az izraeli támadás halálos áldozatainak száma a hatodik napon, a hétfői áldozatokkal együtt több mint 180-ra emelkedett. A konfliktusban 12 izraeli katona, és 12 civil halt meg - írta a Reuters.

- Izrael ellenzi nemzetközi erők Libanonba vezénylését - közölte egy magas rangú izraeli tisztviselő hétfőn, Miri Eiszin kormányszóvivő korainak minősítette az ENSZ főtitkára által és a nyolcak csúcsértekezletén is megfogalmazott javaslatot. Az izraeli külügyi szóvivő ugyanakkor elképzelhetőnek mondta, hogy diplomáciai megoldással lehet véget vetni a libanoni válságnak. "Tudjuk, hogy katonai megoldással nem lehet semlegesíteni a Hezbollahot. A megoldás diplomáciai (lehet)" - hangoztatta Mark Regev. Véleménye szerint Izrael érdekei - összhangban az ENSZ 1559-es és 1680-as számú határozataival - megegyeznek a nemzetközi közösség érdekeivel. UNIFIL néven egyébként 1978 óta állomásoznak kéksisakosok a libanoni-izraeli határon. Korábban Kofi Annan ENSZ-főtitkár, Tony Blair brit miniszterelnök és a szentpétervári G8 csúcs résztvevői is kezdeményezték, hogy nemzetközi erők telepítésével vessenek véget Izrael libanoni hadműveleteinek. Hétfőn ismét tanácskozott a helyzetről az ENSZ BT.

Az izraeli hadsereg eközben tegnap hajnalban elfoglalta a gázai övezetbeli Bét-Hanun település központját, néhány órával azután, hogy az izraeli légierő Gázában bombázta a palesztin külügyminisztériumot. Az éjszaka folyamán húsz Kasszam rakétát lőttek ki palesztin területről izraeli városokra, ketten megsérültek. Ciszjordániában palesztin fegyveresek megöltek egy izraeli katonát. Az izraeli rendőrség pedig elfogott egy palesztint, aki feltehetően öngyilkos merényletet akart végrehajtani Jeruzsálemben.

Manusehr Mottaki iráni külügyminiszter tegnap Damaszkuszba utazott. A diplomata levelet vitt Mahmud Ahmadinezsad elnöktől Bassár el-Aszad szíriai elnöknek, melyben az iráni vezető támogatásáról biztosítja Damaszkuszt. - Szerintünk tűzszünet és utána egy fogolycsere oldhatná meg méltányos módon az izraeli-libanoni konfliktust - mondta Szíriában az iráni külügyminiszter.

Az elrabolt izraeli katonák szabadon bocsátására és az "ellenségeskedések" azonnali beszüntetésére, a nemzetközi humanitárius jog betartására szólít fel az EU-külügyminiszterek tegnapi állásfoglalása, amely épít a G8-akéra is - jelentette brüsszeli tudósítónk. - Eszkaláció fenyeget, most a válságmenedzselésé az elsőbbség, de hosszú távon csak politikai megoldásban szabad gondolkodni a Közel-Keleten - mondta Erkki Tuomija finn külügyminiszter, a külügyi tanács soros elnöke. Az EU-békefenntartóknak a térségbe küldése egyelőre csak "ötlet". A miniszterek meghallgatták a Libanonból visszatérő Javier Solana beszámolóját, úgy döntöttek, utazzon újra a térségbe. - A nyilatkozattervezetben a kiegyensúlyozottságra törekedtünk - mondta Göncz Kinga külügyminiszter.

Pénteken az EU még azt állította, hogy Izrael válasza "aránytalan". A tegnap elfogadott szövegben ezen már enyhítettek: "az EU elismeri Izrael legitim jogát az önvédelemre, de arra ösztönzi Izraelt, hogy a lehető legnagyobb mértékben önkorlátozást tanúsítson, és ne folyamodjon aránytalan cselekedethez." Lapunk kérdésére, hogy a huszonötök szerint egyébként mi lenne az arányos izraeli válasz, a magyar külügyminiszter széttárta a karját. Egyelőre sem az a lehetőség nem került az előtérbe, hogy az EU békefenntartókat akarna a térségbe küldeni (aminek Izrael nem híve), sem pedig az, hogy szankciókkal próbálja jobb belátásra bírni a feleket. Már csak azért sem, mert libanoni részről nincs partnere: Solana arról tájékoztatta a tagállamokat, hogy a bejrúti kormány nem ura a helyzetnek.

Kormányzati forrásokból lapunk úgy értesült, hogy az Információs Hivatal a maga eszközeivel folyamatosan figyelemmel kíséri a helyzetet, különös tekintettel a magyar érdekekre. Helyzetelemzéseit eljuttatja a Külügyminisztériumba is.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.