Hamasz-Hezbollah kihívás

Hat katonai jellegű kérdés merül fel a Gilad Salit izraeli tankágyú-kezelő őrvezető gázai elrablásával kiéleződött konfliktussal, a Dél-Libanon felől jövő Hezbollah-támadással kapcsolatban.

1. A Gilad-tank rejtélye. Hogyan tudták a palesztinok súlyosan megrongálni az izraeli harckocsit? A jelenlegi konfliktus a Gázai övezetet körülvevő izraeli katonai erők elleni, katonailag jól előkészített palesztin támadással kezdődött. A hajnali rajtaütés részvevőinek sikerült megtámadni, harcképtelenné tenni az izraeli erők egyik harckocsiját. Ez láthatóan váratlanul érte az izraeli hatóságokat, az ügyben gyakorlatilag hírzárlatot rendeltek el. Feltételezések szerint a palesztin csoport vagy eddig ismeretlen páncéltörő fegyverrel, esetleg tandem (két, egymás mögött elhelyezett páncéltörő/kumulatív robbanófejjel felszerelt), szovjet konstrukciójú RPG-vel, vállról indítható rakétával lőtte ki a harckocsit.

2. A hadihajót mivel találták el? Libanon partjai előtt súlyos találat ért egy izraeli hadihajót, négy tengerész eltűnt, valószínűleg meghalt. A hajó mozgásképtelenné vált, úgy kellett bevontatni egy izraeli kikötőbe. Eddig két verzió bukkant fel az izraeli és a nemzetközi sajtóban. Vagy egy robbanóanyaggal megrakott pilóta nélküli repülőgépet irányítottak a hajóba, vagy egy kínai gyártmányú, Irán által a Hezbollahhoz eljuttatott C-802-es rakéta rongálta meg a hajót, amelyen 80 tengerész szolgált. Mindkét változat igen modern eszközöket, nagyon fejlett katonai technológiát feltételez.

3. Haifa. Mivel lőtt a Hezbollah? Haifába tucatnyi, Dél-Libanon területéről indított rakéta csapódott, a Hezbollah minden korábbinál mélyebben támadta Izrael területét. Itt is csak feltételezések keringenek. A Hezbollah által kilőtt "katyusák" nagyobb kaliberű verzióiról, a Fajr-3 (45 kilométerre repül) és Fajr-5 nevű, 70-85 kilométer hatótávolságú rakétafegyverről van szó? Mindkettő eredetileg szovjet konstrukció, amelyet mások mellett lekoppintott Kína/Észak-Korea, majd Észak-Koreától a gyártási technológiát átvette Irán is. Az északi térségben aktivizált amerikai/izraeli rakétavédelmi rendszerek, a Patriot/Arrow-k ezen a rakétafegyverek ellen hatástalanok.

4. A libanoni kormány magatartása. Falaz a Hezbollahnak? a Fajr-3 és 5 nagy méretű (5,2, illetve 6,6 méter hosszú), és általában különleges teherautókra felszerelt sínekről/csövekből indítható sorozatvető fegyverrendszer, kizárt, hogy a libanoni hatóságok nem tudtak jelenlétükről az országban. Ha viszont tudtak, miért nem tettek lépéseket eme, a libanoni nemzetbiztonságra nézve rendkívül veszélyes támadófegyverek kivonására, a Hezbollah megfékezésére?

5. Hogyan, milyen hatékonysággal működik az izraeli felderítés, ha napokkal az izraeli offenzíva, több száz, Dél Libanon, Bejrút térségét ért légitámadás után a Hezbollah még mindig képes rakétákat indítani, mi több olyan, nagy méretű, több méter hosszú, több száz kilogrammos szerkezeteket, amelyek elérték Haifát, és nyolc vasutast megöltek. (Ez persze valószínűsíti, hogy a libanoni hadsereg aktívan részt vesz a Hezbollah rakétaindítások támogatásában, ám nem válasz az izraeli felderítéssel kapcsolatos kétségekre)

6. Irán (Szíria) katonai részvétele a konfliktusban. Az egyértelműen közvetlen iráni (és szíriai) támogatásban részesülő Hezbollah (de kisebb mértékben a palesztin kormányt adó Hamasz is) az utóbb hónapokban-hetekben meglepő haditechnikai haladást mutatott fel, amit saját erőből nem érhetett el. A Hamasznak új (ahogy ők mondják "továbbfejlesztett") Kasszám rakétái jelentek meg, a Hezbollah pedig olyan nehéz támadófegyverekhez jutott, amelyeket csak Iránból (feltehetően sziriai közvetítéssel) szerezhetett be, és amelyek kezeléséhez iráni szakértők szükségesek. Izraeli katonai források századnyi erejű (100-150 fős) iráni különleges katonai alakulatról tudnak, amely Dél-Libanon területén állomásozik, és amely feltehetően közreműködik a Hezbollah új fegyverei indításában. A fokozódó, közvetlen iráni részvétel a közel-keleti konfliktusban minőségileg új, rendkívül veszélyes elem, amely az atom-, és rakétafegyver-fejlesztés dilemmája miatt a világgal amúgy is szembekerülő Irán, a térség, az egész világ biztonsága szempontjából nagy veszélyt rejt. Mi lesz, ha Irán Dél-Libanonba szállít 300-400 kilométer hatótávolságú, tömegpusztító fegyvernek számító vegyi robbanófejjel felszerelt Scud rakétáiból néhányat? Hogyan reagál majd az izraeli vezetés a kis ország egész területét, létét fenyegető közvetlen veszélyre?

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.