Pedagógusok túlórája: vita a kormány és az MSZP-frakció között

Vita van a kormány és az MSZP-frakció között arról, hogy szerepeljen-e a közoktatási törvény módosításában a pedagógusok számára 2006 szeptemberétől elrendelhető, a kötelező óraszámon felüli két további kötelező tanóra - mondta Szabó Zoltán, az Országgyűlés oktatási bizottságának szocialista elnöke pénteken Budapesten sajtótájékoztatón.

A törvényjavaslat ezen részével kapcsolatban valóban felmerülnek alkotmányossági problémák, mivel ugyanazon munkakörben foglalkoztatott pedagógusok egy részének 20, más részének 22 lenne ugyanazon bérért a kötelező óraszáma - mutatott rá a szocialista politikus.

Hozzátette: a heti kötelező óraszám ebben a tanévben 20 marad, és a további két óra megtartását térítés nélkül rendelhetné el a munkáltató.

"Ez egyfelől szembemegy valamennyi olyan törekvésünkkel, amely a minőséget kívánná elismerni. Értelemszerű, hogy annak a pedagógusnak fognak többletórát elrendelni, aki jobb pedagógus, jobb órákat tart, vagyis így büntetjük azokat, akik jobb pedagógusok" - fogalmazott Szabó Zoltán.

Mint mondta, az MSZP-frakció azt szeretné, ha kikerülne az előterjesztésből ez a 2006/2007-es tanévre elrendelhető szabály, de a kormány nem támogatja ezt.

A szocialista politikus kitért arra, hogy az előterjesztés szerint 2007. szeptember elsejétől nőne a pedagógusok kötelező óraszáma 20-ról 22-re.

Szabó Zoltán elmondta: jövő héten célegyenesbe fordul a felsőoktatási és a közoktatási törvények módosítása, mivel az Országgyűlés hétfőn szavaz a törvényjavaslatokhoz benyújtott módosító indítványokról.

Az oktatási bizottság elnöke a közoktatással összefüggő fontosabb változások között említette azt, hogy nőne az alapkészségek elsajátítására szánt idő, valamint azt, hogy a 2010-es tanévtől, ha igény van rá kötelező lenne az iskoláknak nyelvi előkészítő évfolyamokat szervezni, továbbá ugyancsak 2010-től kötelező lesz lehetővé tenni az angolnyelv oktatását.

A politikus a nyolcosztályosnál kevesebb osztállyal rendelkező iskolák tagiskolákká szervezéséről közölte: a célja, hogy a tanulóknak biztosítsák a továbbtanulás lehetőségét, és az iskolák használhassák az anyaiskola infrastruktúráját.

Szabó Zoltán elmondta: az oktatási jogok miniszteri biztosa elnevezés is módosul, ezentúl oktatási jogok biztosának nevezik, de a biztos függetlensége nem csorbul.

A felsőoktatási törvény módosításáról a kormánynak és a kormánytöbbségnek sikerült minden kérdésben megállapodnia - közölte a szocialista politikus.

Mint mondta, a javaslat a gazdasági tanácsok jogkörének módosítása, a fejlesztési részhozzájárulás (fer) 2008 szeptemberi bevezetése mellett rendezi a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK), a Magyar Akkreditációs Bizottság, a Felsőoktatási és Tudományos Tanács és a Rektori Konferencia jogi helyzetét.

Sió László, a Fidesz oktatáspolitikusa az MTI-nek pénteken reagálásában úgy fogalmazott: "előrelépésnek tekintjük, hogy az MSZP (...) felismerte, hogy a Fidesz által felvetett alkotmányossági kifogások között van olyan, amelyik megállja a helyét. Mi abban bízunk, hogy a módosító javaslatok megszavazásakor - a törvény elfogadása előtt - a többi felvetett kérdésben is megszívleli az MSZP a Fidesz felhívását".

A politikus hozzátette: remélik, hogy a tandíj bevezetésére, az egyetemeken a gazdasági tanácsok jogosítványainak az intézmények kárára történő megerősítésére, a pedagógusok ingyenes többletmunkával való terhelésére, a kis települések iskoláinak erőszakos körzetesítésére nem kerül majd sor.

A Fidesz továbbra is úgy gondolja, hogy sem a felsőoktatási, sem a közoktatási törvény módosítását nem támogatja addig, amíg alkotmányossági aggályokat felvető módosításokat tartalmaz az előterjesztése - mondta Sió László.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.