Meddig terjeszkedhet a Borg?
Az internetes keresőgépével rövid idő alatt világhatalommá lett amerikai óriáscég most újabb nagy lépésekre készül, immár az internet új generációs igényeinek kiszolgálására. Az Oregon állambeli The Dalles kisvárosban javában épül a Googleplex szuperrendszer újabb adatközpontja (egy már működik Atlantában), kétszeres futballpálya méretű területen. Az épülő monstrumot a helyi lakosok lelkesedéssel fogadják, hiszen mintegy 200 embernek ad majd állandó munkát, ami sokat számít egy 12 ezer fős településen.
Az öröm mellett némileg zavartak is az emberek, mert az építkezés nagy titkolózás közepette megy végbe. Nem meglepő az elzárkózás, a titokőrzés. Az internetes keresőrendszerek terén óriási a verseny, főleg a három nagy rivális - a Google, a Microsoft és a Yahoo - között. A Microsoft például bejelentette, hogy mintegy kétmilliárd dollárt készül költeni a térhódítása érdekében, ami elsősorban a Google legyőzését jelenti a keresőgépek fejlesztésében. Természetesen a megtámadott sem marad el tőle, sem befektetésben, sem kutatásban. A versengés nagyságát és az újdonságok bevezetésének sebességét bizonyítja, hogy míg 2001-ben a Google nyolcezer számítógéppel szolgálta ki a napi mintegy 70 millió weblapkeresést, 2003-ban már százezer körülire nőtt számítógépeinek száma. Jelenleg ez az érték - a riválisok és a hivatásos szakértők becslései szerint, mert a cégnek ezek az adatai is titkosak - a világ 25 helyén 450 ezer körüli szerverrel szolgálja az internethasználókat. Egyik legnagyobb műveleti központja Írországban található, de ismert, hogy terjeszkedik Oroszország és Kína irányába is. A hatalmas szuperszámítógép-hálózatot optikai kábelek kötik össze, hiszen a sebesség életfontosságú a keresőrendszerek esetében. Jól ismert, hogy könnyen elpártolhat a használók türelmetlenebb része (például az üzleti szféra, ahol minden pillanat számít) már néhány milliszekundumos válaszadási késlekedés esetén is. Egyébként a Microsoft sem nézi tétlenül a bővülést: a jelenlegi mintegy kétszázezres számítógép-légióját 2011-re meg akarja négyszerezni.
Mindeközben újabb harcos színre lépése várható. Tavaly áprilisban együtt jelentette be a francia elnök és a német kancellár, hogy Európának kötelessége megőrizni a világ kulturális sokféleségét, fellépni az uniformizálás ellen. Angela Merkel novemberi színre lépésekor sokan attól tartottak, nem tartja majd kötelezőnek elődje ígéreteit. Ennek az ellenkezője következett be: Merkel talán még elkötelezettebb a megfogalmazott cél iránt, mint Schröder volt. E cél egyik eszköze pedig, hogy saját internetes keresőgépet kell megalkotni - amelynek a neve mindenesetre már megvan. Az európai keresőrendszer, a Quaero (a latin "keresem" szóból) elsődleges támogatója a francia és a német állam, de a privát szféra és kormányzat együttműködése (PPP) keretében részt vesznek benne olyan nagyvállalatok is, mint a Thomson, a Siemens, a francia és a német Telekom társaságok, és persze neves egyetemek is (például a karlsruhei, az aacheni, a párizsi egyetem). A Quaero segítségével nemcsak szövegesen lehet majd keresni, hanem hanggal vagy kép alapján is. A karlsruhei egyetem kutatói például olyan szoftvert fejlesztenek, amellyel ki lehet keresni audiofájlokat (híreket, politikai beszédeket), sőt a rendszer rögtön le is fordítja azokat a megkívánt európai nyelvekre. Érthető, hogy az Európai Bizottság az egyik támogatója ennek a szoftverfejlesztésnek.
Természetesen a Google (meg a nagy versenytársai) sem nézik tétlenül az új generációs internetfejlődést. A nagy különbség azonban a Quaero és a Google között nem is elsősorban technikai, hanem ideológiai - mutat rá az Economist. Míg az európai újszülött nagymértékben állami támogatással kezd élni, az amerikai tisztán az amerikai szabadpiac, a magántőke gyermeke. Az állami közreműködés miatt máris érzékelhetők támadások, mondván: ezzel a kormányok a PPP mögé rejtőzve bújtatottan magáncégeket támogatnak. A Quaero hívei viszont azzal érvelnek, hogy a célok túlmennek a technikai versenyen, mert itt már kultúrák csapnak össze. Rövidesen megláthatjuk, milyen sikerrel.