Pentagon: a guantánamói foglyokra is kiterjed a genfi konvenció
Tony Snow, a Fehér Ház szóvivője tett erről bejelentést kedden, tagadva ugyanakkor azt a feltételezést, hogy ez változást jelentene a kormány idevágó politikájában. A Bush-kormány váltig állította korábban, hogy a guantánamói támaszponton őrzött foglyok nem hadifoglyok, tehát nem vonatkoznak rájuk a genfi egyezmények. (Az "ellenséges harcos" kifejezést alkalmazták mostanáig a "hadifogoly" helyett.)
Snow szerint a genfi egyezmények relevanciájának elismerése nem változtat az amerikai gyakorlaton, hiszen - mint mondta - az amerikai hadsereg eddig is emberségesen bánt a foglyokkal. Csupán arról van szó, hogy jogilag is rendbe kívánják tenni a dolgot.
A szóvivő kjelentette, hogy a védelmi minisztériumnak a foglyok őrzésével kapcsolatos kézikönyvei már most is összhangban vannak a genfi egyezmények emberséges bánásmódot előíró 3. cikkével, de folyamatban van e kézikönyvek olyan értelmű átdolgozása, hogy új változataikban egyértelműbben zárják ki a kínzást a foglyokkal szemben alkalmazható eszközök közül. (Az amerikai kongresszus nemrégiben fogadott el olyan törvényt, amely kötelezi erre a kormányt.)
Snow célzott arra, hogy a védelmi miniszter helyettese, Gordan England által készített feljegyzés igyekezett figyelembe venni az amerikai legfelsőbb bíróság minapi döntését is, amely szerint a terrorizmus elleni háború jegyében foglyul ejtett és gyakran évek óta bírói ítélet nélkül fogva tartott személyek ügyeiben nem ítélkezhetnek a Bush elnök által létrehozott katonai törvényszékek. A fehér házi szóvivő leszögezte ugyanakkor: az elnök nem tett le arról a szándékáról, hogy a kongresszussal együttműködve valahogy mégiscsak előbbre lépjen a katonai törvényszékek ügyében.(MTI/AP)