Decemberre 5,8-6,1 százalékos inflációt várnak az elemzők

A fogyasztói árak júniusban 0,3 százalékkal nőttek májushoz képest, és 2,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Az adat egybevág az elemzői várakozásokkal. A maginfláció 2005 júniusához viszonyítva 1,3 százalékot tett ki. Az év első hat hónapjában 2,6 százalékkal emelkedtek az árak.

A KSH közlése szerint májushoz képest az élelmiszerárak 0,9 százalékkal nőttek. Emelkedett 3,9 százalékkal a cukor, 3,1 százalékkal az idényáras élelmiszerek, 2,1 százalékkal a baromfihús, 2 százalékkal a száraztészta, 1,3 százalékkal a kávé, 1,2 százalékkal a csokoládé, kakaó, valamint 1,1-1,1 százalékkal a sertéshús ára. A sertészsiradék ára 2,5 százalékkal, az étolajé pedig 1,1 százalékkal csökkent az előző hónaphoz képest.

Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerárak az előző hónaphoz képest 0,5 százalékkal emelkedtek. A ruházkodási cikkek és a tartós fogyasztási cikkek körében csökkentek az árak. A szeszes italok, dohányáruk, az egyéb cikkek és a szolgáltatások áremelkedése átlag alatt volt. Ez utóbbin belül az üdülési szolgáltatások árai 2,4 százalékkal nőttek.

Az elmúlt 12 hónap alatt az élelmiszerárak az átlagosnál nagyobb mértékben, 5,8 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentős szóródás figyelhető meg: az idényáras élelmiszerek 36,6, a tojás 10,6, a száraztészta 6,6 százalékkal drágult. Csökkent viszont 9,2 százalékkal a péksütemények ára.

A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 4,8 százalékkal, a ruházkodási cikkekért 1,6 százalékkal, a háztartási energiáért 0,1 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint 2005 júniusában. A szolgáltatások átlagot meghaladó, 3,6 százalékos áremelkedésén belül a helyi tömegközlekedés 12,5, a szemétszállítás 6,3, a társasházi közös költség 5,8 százalékkal drágult. A szeszes italok, dohányáruk és az egyéb cikkek árnövekedése szintén az átlagosnál magasabb volt. A járműüzemanyagok ára 10,8 százalékkal nőtt.

Decemberre 5,8-6,1 százalékos inflációt várnak az elemzők

Decemberre 5,8-6,1 százalékos 12 havi fogyasztói áremelkedést várnak a júniusi 2,8 százalék után az MTI által megkérdezett elemzők, akik úgy vélik, hogy a Monetáris Tanács 25-50 bázisponttal emelheti az alapkamatot júliusban.

"A júniusi 12 havi 2,8 százalékos infláció után folyamatos emelkedésre számítok, már július-augusztusban" - mondta Nyeste Orsolya. Az Erste Bank elemzője szerint az élelmiszereknél regisztrált egyhavi 0,9 százalékos áremelkedés egyértelművé teszi, hogy az Európai Uniós csatlakozás után "beesett" élelmiszerárak, akárcsak a többi újonnan csatlakozó országban, nálunk is fokozatosan felfelé araszolnak, amihez hozzájárul a kedvezőtlenebb időjárás is.Noha az infláció általában július-augusztusban a legalacsonyabb, az üzemanyagárak gyors emelkedése miatt a júliusi 12 havi árindex magasabb lehet mint 2,8 százalék - jelezte Nyeste Orsolya, aki ugyanakkor úgy véli, hogy a gyengülő forintárfolyam rövidtávon nem okoz inflációs nyomást, hatása hosszabb távon érvényesül. Az elfogadott adótörvények hatására szeptembertől már 1 százalékponttal is megugorhat az árindex és az év végére a 12 havi infláció 5,8 százalékra emelkedik, míg az idei átlagos áremelkedési ütem várhatóan 3,5-3,6 százalék lesz - jelentette ki az elemző, akinek előrejelzése szerint 2007 elején az árindex 7 százalékra kúszik fel, és a jövő év egészére 6 százalékos infláció várható.
"Noha feltehető, hogy a Magyar Nemzeti Bank nem veszi figyelembe a piac által már beárazott 1 százalékot is meghaladó kamatemelkedést, júliusban 25-50 bázispontos emelésre számítok, az év végére pedig 7 százalékos kamatot várok, amely 2007-ben, a kiigazítási csomag hatásának érvényesülése után fokozatosan csökkenhet" - fogalmazott Nyeste Orsolya.

Hegedűs Csaba, az Inter Európa Bank elemzője 25 bázispontos kamatemelést vár júliusban, s véleménye szerint az év végére 7-7,25 százalék lehet az alapkamat. A júniusi 0,3 százalékos havi és a 2,8 százalékos 12 havi inflációs adat megfelelt a várakozásoknak, noha az élelmiszerárak a vártnál gyorsabban nőttek, amit ellentételezett a ruházati cikkek és a tartós fogyasztási cikkek árcsökkenése - mondta az elemző. Hegedűs Csaba is úgy véli, hogy júliusban már emelkedik az árindex, várhatóan 3 százalék lesz, decemberre pedig 6,1 százalékra ugrik fel az infláció, amely 2006 átlagában 3,7 százalékra jöhet ki. Az IEB elemzője is arra számít, hogy jövő év első hónapjaiban a 12 havi árindex elérheti a 7 százalékot is. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.