A szerb titkosszolgálat változékony álláspontja a Vajdaságról
"Bulatovic arról győzött meg engem, hogy olyan csoportokról van szó, amelyeknek nincs jelentős befolyása a Vajdaságban. Ezek a csoportok kis létszámúak, és nincs támogatottságuk a polgárok körében" - mondta Kostres, aki nem kívánta elárulni, hogy mely csoportokat jelölt meg a titkosszolgálat főnöke.
Bulatovic a szerb parlamentnek adott jelentésében Koszovóval, Dél-Szerbiával és Szandzsákkal egyetemben nemzetbiztonsági szempontból a kockázatos térségek közé sorolta a Vajdaságot is. Arról beszélt, hogy a tartomány területén nemzeti kisebbségekből származó szélsőségesek visszaélnek a jelenlegi politikai helyzettel - az államközösség felbomlásának és a koszovói jogállás meghatározásának folyamatával -, hogy leplezetten, új kezdeményezések örvén valósítsák meg szeparatista követeléseiket.
Bulatovic jelentésén felhördültek a vajdasági politikai elöljárók, pártvezetők és civil szervezetek is keményen bírálták a BIA főnökét. Többen azzal vádolták, hogy ellenségképet teremt és megnyilatkozásaival nyugtalanságot gerjeszt a Vajdaságban. Kostres találkozót kért Bulatovictól, és felszólította, hogy haladéktalanul továbbítsa a tartományi képviselőháznak az adatokat a vajdasági nemzetbiztonsági kockázatokról.
Kostres interjújából kiderül, hogy a BIA főnöke némileg megváltoztatta véleményét, és nem kockázatos, hanem stabil térségnek tekinti a Vajdaságot, ahol lélekszám tekintetében a magyar kisebbség messze a legnagyobb. "Beszéltünk a vajdasági nemzetek közötti viszonyról, mindketten nyugtáztuk, hogy az incidensek száma drasztikusan csökkent, és ami a legfontosabb, a Vajdaság ilyen tekintetben stabil régió" - mondta Kostres a belgrádi lapnak.
(forrás: MTI)