A felek farkasszemet néznek Gázában
A kormány továbbra is kéri a fogva tartóktól, hogy tartsák életben a katonát, és bánjanak vele jól - mondta kormányának Iszmail Hanija Gázában. A palesztin miniszterelnök azután nyilatkozott, hogy a három fegyveres csoport kedden kivonult az elrabolt izraeli katona, Gilad Salit sorsáról folyó tárgyalásokról. A katonát foglyul ejtő három szervezet hétfőn reggel adott Izraelnek 24 órás ultimátumot, hogy a katona életéért cserébe engedjen szabadon mintegy 1000 palesztin foglyot. Izrael azonban elutasította a követelést. A palesztinok a határidő lejárta után vonták ki képviselőiket az egyiptomi tárgyalókkal folytatott megbeszélésekről - más azonban nem történt az ultimátum következményeként. Viszont továbbra is folytatódik a retorikai csata.
Izrael figyelmeztette a kormányzó Hamasz szélsőséges szervezetet, hogy "rájuk szakad az ég", amennyiben az izraeli katonának bármi bántódása esik. Ehud Olmert izraeli kormányfő közölte: a Salit tizedes kiszabadításáért folytatott katonai akció "hosszú háborúvá" fajulhat. Izraeli tankok és a tüzérség már felkészült a gázai övezet északi csücskénél a behatolásra. A Maariv című izraeli napilap tudni véli, hogy Olmert zöld utat adott a hadseregnek, hogy mélyebbre hatoljanak az övezetben.
A Salit tizedest fogva tartó palesztin szélsőséges csoportok közül az eddig ismeretlen Iszlám Hadsereg tegnap először azt közölte, hogy nem adnak ki információt a katonáról, majd szóvivőjük, Abu al-Muthana elmondta: "Mi nem öljük meg a foglyainkat. Az iszlám azt követeli meg, hogy jól és igazságosan bánjunk a fogvatartottakkal" - írta a Reuters.
Izrael továbbra is a szíriai vezetést és a Damaszkuszban élő Hamasz-vezetőt, Haled Mesalt tartja felelősnek a történtekért. A Hamasz nem akarja "ingyen" elengedni a tizedest, hiszen az meggyengítené pozícióit a palesztin társadalmon belül. Izrael viszont - a további emberrablásoktól tartva - nem hajlandó tárgyalni Salit fogva tartóival.
Az izraeli légierő kedd hajnalban rakétát lőtt ki a Gázai övezet északi részére olyan palesztin fegyveresekre, akik robbanószerkezeteket akartak telepíteni az izraeli erők közelébe. Egy palesztin fegyveres meghalt. Szinte ezzel egy időben harci helikopterek rakétákat lőttek ki a Gázában lévő Iszlám Egyetemre, a Hamasz mozgalom egyik fellegvárára. Senki sem sérült meg.
Olmert kormányfő tegnap meglátogatta a gázai övezethez közeli Szderót városát, melyet az elmúlt hónapokban több palesztin Kasszam-rakéta is elért. A kormányfő türelemre intette az izraelieket. "Aki egyetlen lelket megment, megment egy egész népet" - idézte a Talmudot Ehud Olmert.
Eközben Svájc, a háborúkat szabályozó genfi konvenció letéteményese kedden közölte: Izrael emberjogi törvényeket szegett meg, amiért kollektíven büntette a palesztinokat a szélsőséges fegyveresek cselekedeteiért. Az európai ország elsősorban az izraeli hadsereg válaszának aránytalanságát kifogásolja.