Vita a Házban a közoktatási és a felsőoktatási törvényről

A közoktatási és a felsőoktatási törvény módosításának általánosvitájában Szabó Zoltán (MSZP) arról beszélt, hogy a jogszabályok azesélyegyenlőséget, a hatékonyságot és a minőséget javítják azoktatásban. Révész Máriusz (Fidesz) szerint a javaslatokat azértnyújtotta be a kormány, hogy befoltozza a költségvetési lyukakat.

Szabó Zoltán (MSZP) kifejtette, hogy a kisiskolák esetében nem az iskola mérete, hanem a teljesítménye számít, és a négy osztály fenntartó iskolákat nagyobb intézményekhez kellene kapcsolni. A magyar oktatási rendszer az OECD-tagországok viszonylatában leginkább szegregatív és szelektív, s más országokban, például Finnországban az egységes, komprehenzív iskolai tanítás jobb eredményeket hoz.

A demográfiai problémákra kitérve azt hangsúlyozta, hogy az oktatás minőségére nagyobb hatással van az iskola felszereltsége és a pedagógusok felkészültsége, mint az, hogy hány gyereket tanítanak egy csoportban.

Révész Máriusz (Fidesz) reagálása: a legnagyobb gond ma Magyarországon a költségvetési hiány. A kormánynak a költségvetési lyukakat kell betömködnie, és ehhez keresnek mindenféle megoldásokat. Révész szerint a Gyurcsány-kormány, éppen annak a képzésnek - a költségtérítéses képzésnek - emeli meg "drámaian" az árát, ahova a hátrányos helyzetű szülők gyerekei járnak.

A Fidesz aggályosnak látja, hogy a Gazdasági Tanács elidegenítheti a felsőoktatási intézmény vagyonkezelésébe adott állami vagyontárgyakat.

Magda Sándor (MSZP) arra hívta fel a figyelmet, hogy egy ország versenyképességét az ország oktatása határozza meg. Megerősítette pártja álláspontját, miszerint az oktatásban reformra van szükség. Az ellenzékhez fordulva azt mondta: mindamellett, hogy a javaslat szerint megemelik a költségtérítéses képzés árát, megemelik a diákhitel összegét is tízezer forinttal.

A kétperces felszólalásokban Vincze László (Fidesz) arról beszélt, hogy a vidéki kisiskolák megszüntetése nagy károkat okozna. Pósán László (Fidesz) úgy vélte, az Országgyűlés előtt lévő törvénymódosításnak semmi köze a felsőoktatás aktuális problémáihoz. A tandíj bevezetése és a költségtérítés összegének növelése a hallgatói létszám csökkenéséhez vezet, ráadásul a diploma megszerzése rengeteg hallgató esetében anyagi nehézséggel párosul. A törvénymódosítás jogilag is kifogásolható, ez pedig a kormányoldal alkotmányossághoz való hozzáállását mutatja mondta Pósán, aki szerint a javaslat arról szól, hogy kevesebb pénzt fordítanak a felsőoktatásra, és ez komoly társadalompolitikai veszélyeket is hordoz magában.

Ezzel szemben az MSZP-s Rózsa Endre úgy vélte, a köz- és a felsőoktatási törvény módosítása egyaránt esélyteremtő. A közoktatásban lehetőséget biztosít arra, hogy megmaradjanak a kistelepülési iskolák, valamint elősegíti az igazgatás és a kistérségi rendszerek együttműködését. Esélyteremtő a javaslat a felsőoktatásban is, mert a "fer" (az intézményeknél marad, és átjárható lesz az államilag finanszírozott és a költségtérítéses képzés - mondta a szocialisták képviselője.

Az ellenzéki képviselők bírálták mindkét javaslatot. "Szakmai érvek mögé bújtatott pénzügyi restrikció" - mondta a törvénymódosításokról a fideszes Babák Mihály. Az ugyancsak fideszes Pálinkás József szerint semmi olyan nem fog történni a felsőoktatásban, ami a reform irányába mutatna. Nyitrai Zsolt (Fidesz) egy kormánypárti hozzászólásra reagálva azt mondta, azért használják a törvénymódosításokra a "sarc" és az "elvonás" kifejezéseket, mert ez jellemző az előterjesztésekre.

(forrás: MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.