Kapitányságból egy is elég?
Értesülésünk szerint csak alig egy órával a Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter által tartott "feladatmeghatározó vezetői értekezlet" előtt közölték Berta László bűnügyi és Hatala József közbiztonsági főigazgatóval, hogy július 15. után nem tartanak igényt a munkájukra. Az ORFK két vezetőjének menesztését Petrétei az értekezlet szünetében tartott sajtótájékoztatón a rendőrségi vezetői szintek számának már korábban bejelentett csökkentésével indokolta. Közölte: augusztus 31-ig kell elkészíteni a határőrség és a rendőrség integrációjának tervezetét, 2008. január elsejétől pedig már egy szervezetben, regionális struktúrában kell működniük. A részleteket a testületek vezetőinek kell kidolgozniuk.
Bene László országos rendőrfőkapitánynak a jövőben csak egy általános helyettese lesz, Szabadfi Árpád, Győr-Moson-Sopron megye jelenlegi főkapitánya. A Népszabadság rendőrségi és igazságügyi forrásokból úgy értesült, július 15-e után a megyei főkapitányoknak is csak egy helyettesük lehet, ami már a nyáron kisebb nyugdíjazási, leszerelési hullámot indíthat el a megyékben.
A csütörtöki értekezleten négy munkabizottságot hoztak létre. Orbán Péter volt országos rendőrfőkapitány, aki jelenleg Vas megye főkapitánya, a központi régió előkészítéséért, Bartos László Heves megyei főkapitány, aki egykor az ORFK személyzeti főnöke volt, a vidéki regionális főkapitányságok létrehozásának előkészítéséért felel. Sipos Gyula gazdasági főigazgató a rendőrség gazdálkodásának átalakítását, Garamvölgyi László szóvivő pedig a rendőrség, a határőrség és a büntetés-végrehajtás kommunikációjának egységesítését kapta feladatul. A bizottságvezetőknek a jövő héten kell elkészíteniük koncepcionális javaslataikat az ORFK vezetőjének.
Kiszivárgott hírek szerint jelenlegi formájukban, jog- és hatáskörükben megszűnnek a megyei főkapitányságok. Felvetődött több városi kapitányság megszüntetésének a gondolata is, a kis létszámú, inkább a helyi önkormányzat nyomására, mintsem szakmai megfontolásokból alapított kapitányságok ugyanis nem képesek az elvárt színvonalon ellátni feladataikat. Márpedig - mint azt Petrétei elmondta - a jövőben a rendőrségnek az egész országban a törvényesség maradéktalan tiszteletben tartásával, ügyfélbarát módon, szolgáltató jelleggel kell működnie. Egyes koncepciók szerint a ma létező 153 városi kapitányság közül csak 90-110 maradna meg. A megyei főkapitányságok feladatait részben a jelenlegi megyeszékhelyi rendőrkapitányságok vennék át - ott nyomoznának az élet és a súlyos vagyon elleni, s más kiemelt súlyú bűncselekmények elkövetői után -, részben pedig a megalakuló regionális parancsnokságok.
Nem kizárt, hogy jelenlegi formájában megszűnik az ORFK is, léteznek ugyanis olyan koncepciók is, melyek szerint a leendő központi régiót az ORFK, a Budapesti és a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság, a Rendőrségi Biztonsági Szolgálat és a Nemzeti Nyomozó Iroda alkotná.
l Kontrát Károly, a Fidesz szakpolitikusa az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: rendészeti területen is csak koncepciótlan kapkodást tapasztalnak a kormány részéről, ami a közbiztonságot, a magyar emberek biztonságérzetét fenyegeti. Az sem világos, hogyan kívánja a kormány végrehajtani a rendőrség és a határőrség összevonását.