Rendőrség-határőrség fúzió
- Hol tartanak a rendőrség és a határőrség "integrációjának" előkészületei?
- Augusztus 31-ig kell elkészíteni a koncepciót. Még az idén elkezdődik a szükséges jogszabály-módosítások előkészítése. 2007-ben, az Országgyűlés tavaszi ülésszakában a törvényhozás elé kerülhet a csomag.
- Mit tesznek akkor, ha az ellenzék nem támogatja a kétharmados döntést igénylő törvénymódosításokat?
- Nem foglalkozom azzal, hogy mit gondol az ellenzék. A határőrség és a rendőrség integrációja régóta napirenden lévő szakmai kérdés. Ha politikai megfontolásból megakadályozzák a két szervezet összevonását, majd elgondolkodunk a hogyan továbbon. Ám, aki ezt megteszi, több ezer határőr megélhetését veszélyezteti. Ugyanis a rendőrség és a határőrség integrációja amellett, hogy ésszerűbb gazdálkodást tesz lehetővé, arra is lehetőséget teremt, hogy a belső határon szolgáló határőröket az ország schengeni csatlakozása után lakhelyük közelében, a rendőrség kötelékében foglalkoztassuk tovább.
- Egyes, korábban a Belügyminisztérium irányítása alá tartozó szervezetek, mint például a Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központ hovatartozása azonban még nyitott kérdés...
- Többféle elképzelés létezik. Van olyan álláspont, amely szerint a szervezett bűnözés elleni koordinációs központot a Miniszterelnöki Hivatal közvetlen irányítása alá kellene helyezni. A szakmai viták még nem zárultak le, de mivel igen fontos szervezetről van szó, azt hiszem, rövidesen megszületik a végső döntés ebben, s más, még "rendezetlen hovatartozású" szervezetek és intézmények ügyében.
- Kinevezése előtt, a bizottsági meghallgatásán azt mondta, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumnak négy szakállamtitkára lesz. Mikor nevezi meg őket?
- Hivatalosan csütörtökön mutatom be őket. A közjogi szakállamtitkár Papp Imre lesz, a civiljogi felelős Gadó Gábor, az európai ügyekért Fazekas Judit felel. A rendészeti szakállamtitkár Jenei Zoltán, a Belügyminisztérium volt gazdasági helyettes államtitkára lesz.