A hetedik legvonzóbb Magyarország
- Magyarország tőkevonzó képessége továbbra is jó, de ezt a helyzetet meg kell őrizni, s ezért sok mindent kell tenni - mondta tegnap Czakó Borbála, az Ernst and Young globális tanácsadó cég magyarországi vezérigazgatója, aki bemutatta a Fókuszban Magyarország, valamint Közép- és Kelet-Európa című tanulmányt. A megjegyzéshez Kóka János gazdasági miniszter hozzáfűzte, hogy fenntartható egyensúlyi és versenyképességi pályára kell állítani a gazdaságot, ezért nem lehet engedni a kiigazító és reformprogramból, még ha a végrehajtás társadalmi feszültségekkel jár is. E tekintetben a legnagyobb veszélynek a politika esetleges lendületvesztését nevezte. Örömét fejezte ki viszont a tanulmány azon megállapítása felett, hogy Magyarország lehet az új Google vagy Microsoft potenciális hazája. E rangsorban Magyarország az ötödik helyet érte el, kettővel megelőzve Írországot. A miniszter szerint ez is arra utal, hogy hazánk az informatikai fejlesztések élországa lehet.
Az Ernst and Young évente készít jelentést az egyes országok és régiók vonzóképességéről, s az idén egy külön elemzés foglalkozik Magyarország és a térség helyzetével. A szakértők nagyvállalati vezetőket kérdeznek, s az ő véleményüket összegzik. Ebből az derül ki, hogy Magyarország Európa hetedik legvonzóbb célpontja a külföldi befektetők számára. Az európai befektetések listáján Magyarország az első tízben szerepel Lengyelországgal, Csehországgal és Oroszországgal. Közép- és Kelet-Európában Magyarország a harmadik - Lengyelország és Csehország után. A legtöbb külföldi tőkét német befektetők hozták, sorrendben őket követik az amerikaiak és az osztrákok. A képzett munkaerő, a megfelelő infrastruktúra és a hatékony áruelosztás miatt választják hazánkat, s a jövőben is ezt teszik majd - a felmérés szerint.
A globális kitekintésből az látszik, hogy az Egyesült Államok és Kína továbbra is a legvonzóbb ország. Az európaiak közül Németország, Lengyelország, Nagy-Britannia, Franciaország és Spanyolország jutott be az első tízbe. A térségeket tekintve viszont Nyugat-Európa az első, Közép- és Kelet-Európa pedig a második.