Fizetős lesz a felsőoktatás

Egyfajta tandíjat, hivatalos nevén fejlesztési részhozzájárulást (fer) vezetnek be a felsőoktatásban, eszerint 2008. szeptembertől az alapképzésben 105 ezer, a mesterképzésben 150 ezer forintot kell évente fizetni - jelentette be Hiller István szakminiszter a kormányszóvivői tájékoztatón.

A tárcavezető a FER részleteiről elmondta: ettől az intézmények plusz-mínusz ötven százalékkal eltérhetnek. Így havonta minimum 4375 forintot, maximum 13.125 forintot kell fizetni.

A FER az állami ráfordítás húsz százaléka, a hozzájárulást nem az állam teszi zsebre, a teljes összeg az intézményeknél marad, s a legeredményesebb 15 százalék mentességet, illetve tanulmányi ösztöndíjat kap - közölte Hiller. A hallgatóknak ugyanakkor évente minimum 30 kreditet el kell érniük, s a költségtérítéses hallgatóknak lehetőségük lesz az átjárásra az államilag finanszírozott képzésbe. A legjobban teljesítő költségtérítéses hallgató így akár tanulmányi ösztöndíjat is kaphat a jövőben.

A FER a 2007/2008-as tanévtől lép életbe, mentesülnek alóla az első évfolyamos hallgatók, a doktori képzésben részt vevők, az első felsőfokú szakképzést megszerzők, a halmozottan hátrányos helyzetűek. Az első évfolyam tanulmányi eredménye alapján alakíthatják ki a FER összegét, s hogy ki az akinek a ez alapján fizetni kell vagy mentességet élvez.

Hiller szerint az intézkedés igazságosabbá teszi a felsőoktatás rendszerét, növeli az egyetemek szabadságát, s jutalmazza a teljesítményt. A miniszter kifejtette: az új rendelkezés a központi költségvetést nem érinti egyetlen fillérrel sem.

A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája a csütörtökiegyeztetésen azt az álláspontot képviseli, amely szerint elutasítják atandíjat és az utólagos képzési hozzájárulást a felsőoktatásfinanszírozásának változatlanul hagyása mellett.

Pokorni szerint a díj magasabb, mint Franciaországban

Pokorni Zoltán szerint nem tisztességes, nem fair a felsőoktatási reform részeként bejelentett elképzelés. A Fidesz alelnöke keddi sajtótájékoztatóján azt mondta: nem sportszerű azt ígérni a választások előtt, hogy mindenki számára ingyenes lesz egy diploma megszerzése, majd fizetőssé tenni mindenkinek.

Pokorni azt mondta: ha jól érti, a reform két meghatározó elemből áll, a pedagógusok óraszámának emeléséből és a tandíj bevezetéséből. Mint hozzátette, ez elég vékonyka, nem éri el azt a szintet, hogy reformnak nevezzük.

Az ellenzéki politikus a hozzájárulás elnevezése kapcsán megjegyezte: "ezt egy, a minisztériumban hagyott SZDSZ-es ügynök találhatta ki", csak azért, hogy FER-nek lehessen rövidíteni.

A kormány a költségtérítéseket három-négyszeresére emeli, így a minimum 380 ezer, a maximum 1,5 millió forint lesz évente - állította Pokorni. Másrészt a ma ingyen tanulók számára is tandíjas lesz a képzés, ők fizetnek majd 105 ezer, illetve 150 ezer forintot - fűzte hozzá.

A Fidesz alelnöke közölte, hogy a jobb teljesítmény alapja a fizetéstől való félelem lesz, márpedig megfogalmazása szerint a félelempedagógia a kutyaiskolákban is megbukott. Felhívta a figyelmet arra: a maximális felsőoktatási tandíj is alacsonyabb sok országban, így Németországban, Franciaországban, Svédországban, mint a legalacsonyabb, 105 ezer forintos lesz nálunk.

A Magyar Rektori Konferencia elnöke szerint szükséges a tandíj

A Műegyetemrektora, aki egyben a Magyar Rektori Konferencia elnöke is, elmondta:az MRK elnöksége hétfőn foglalkozik a kérdéssel, s ezen az ülésenalakítja ki az elnökség az álláspontját. Az MRK teljes 72 tagú plénumavárhatóan csak szeptemberben ülésezik majd.

Molnár Károly, az MRK elnöke úgy reagált: az a magánvéleménye - amely ugyanakkor sok rektortársáét is tükrözi - hogy a felsőoktatás minősége és a társadalmi igazságosság érdekében szükség van a tandíjra. A Műegyetemen fognak differenciálni, de az átlagnak a törvénytervezet alapján így is ki kell jönnie. A javaslatot várhatóan július végén fogadja el a Parlament, s ezt követően először 2008 szeptemberében kell majd fizetni - jelezte a rektor, hozzátéve: hogy van idő a részletek kimunkálására.

Molnár jó döntésnek tartotta, hogy a FER 30-50 százalékából ösztöndíjjal támogassák a legjobb eredményt elérőket, ugyanakkor a fennmaradó forrásokat fejlesztésekre lehessen fordítani. Ezzel a minőségi oktatás infrastruktúrájának hátterét is meg lehet erősíteni.

"A Magyar Demokrata Fórum nem ért egyet a kormány tervével, hogy a felsőoktatásban bevezesse a fejlesztési részhozzájárulást" - reagált Almássy Kornél, a párt országgyűlési képviselője. Közleménye szerint a kormány tervei alapján "a rászorultak kis része mentesül csak a tandíj alól", így a fejlesztési részhozzájárulás bevezetésének legnagyobb vesztese "ismét a magyar középosztály lesz".

Az MDF szerint elfogadhatatlan, hogy a Gyurcsány-kormány minden hibáját a középosztállyal akarja megfizettetni.

"Először a szülőkkel, akiket az emelkedő adóterhekkel ellehetetlenítenek, utóbb a gyermekekkel, akiknek megnehezítik boldogulásukat" - olvasható az MDF-es képviselő kommünikéjében.

Növekvő kötelező óraszámok

Változnak a kötelező óraszámok a közoktatásban 2007. szeptemberétől: az általános iskolában 19-ről 21-re, a középiskolában 20-ról 22-re nő heti óraszám - jelentette be Hiller.

2007 szeptemberétől Partneriskola-programot indítanak, a kistelepüléseken mindenütt megtartják a kisiskolákat, ugyanakkor nem lesz mindenütt igazgató, igazgatóhelyettes, vagy gazdasági vezető - mondta a szakminiszter.

2010-re megteremtik a feltételeket, és kötelezővé teszik az angol nyelv oktatását a középiskolákban.

Pokorni Zoltán a bejelentésre úgy reagált, hogy a kötelező óraszámokemelése jövedelem-csökkenéssel jár, hiszen a pedagógusok alapbére csakjövedelmük 80 százalékát teszi ki, szeptembertől pedig a túlóra címénkapott juttatásokat elveszi a kormány. Az alelnök szerint 2007szeptemberétől az újabb intézkedések már több ezer pedagóguselbocsátásával járnak majd.

(forrás: MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.